Kendimi hep Milano’da hesaplıyorum,
Islak duvarlarında…
Bütün, bütün yorgun duvarlarında Milano’nun…
Uykularıma giren bir afiş,
Balta ve mızrak…
En gizli kulaklarımda İtalyanca bir türkü var
‘ … Mia bambina dolce mia bambina’ der Attila İlhan.

Usta şairin dizelerine bile giren bu muazzam İtalyan kenti; Akdeniz kültürünün sıcaklığını, Avrupa’nın modernliğini ve kendine özgü asaletini üzerinde başarıyla taşır. Kalabalık meydanları, dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız alışveriş atmosferi, şık kadınları ve kibar erkekleri ile Milano; asaletin İtalyancası. Milano’nun tek özelliği asaleti değil tabii ki. Milano’nun, hemen otel rezervasyonu yaptırma isteği duyumsatacak ve kulaklarınızda İtalyanca türküler çınlatacak pek çok özelliği var.

Alışverişi Gelenlere Bir Tutam Milano

Bilirsiniz, Milano moda dünyasının başkenti. Dünyaca ünlü modacıların tasarımları, bu kentte yaşamaktan bir hayli mutlu. Lüks alışveriş caddelerinde takılıp kalacağınız vitrinler, bol seçenekli kaliteli ürünler alışverişiniz boyunca size eşlik eder. Milano’da alışveriş denince aklınıza sadece lüks ve ihtişam gelmesin. Milano’da hesaplı alıveriş yapmak da mümkün. Bitpazarı, outlet mağazaları ve mütevazı butikleri ile herkes şıklık ve moda ile tanışıveriyor. Sanıyoruz bu yüzden alışveriş denilince akla ilk Milano geliyor. Ünlü Via Monte Napoleone Caddesi’nde lüks tasarımlarıyla, en sevdiğiniz dünya markalarının en trend ürünlerini bulabilirsiniz. Bu lüks alışveriş caddesinin yanında alternatif adresler de var. Mesela, Via Fauche bölgesinde İtalyan markalarının eski sezon ürünlerini, indirimli fiyatlara bulabilirsiniz. Milano’nun lüks ve şaşalı atmosferine biraz uzak olan Corso Como Caddesi; bohem tarzı ve vintage ürünleri ile sizi büyüleyebilir. “Ne caddesi, ne mağazası bana tezgâhlarla gel” diyenlerin, her cumartesi günü Viale d’Annunzio’da kurulan pazarı muhakkak görmelerini öneririz.

Modanın başkentinde en sevdiğiniz markaların ürünlerini bulabilirsiniz.

Modanın başkentinde en sevdiğiniz markaların ürünlerini bulabilirsiniz.

Biraz Sanat, Bolca Mutluluk

Burada yapılacak bir şeyler muhakkak bulunur. Bu yüzden Milano’da hiç sıkılmazsınız. Alışveriş ihtiyacınızı karşıladığınız an, mükemmel şehrin ayrıntılarını keşfe çıkmalısınız. Çünkü Milano’da harika yapılar ve muhteşem sanat eserleri bulunur. Milano’da gezilecek yerlerin en başında gelen Duomo Meydanı’nda bulunan Duomo Katedrali, bu yapılara en iyi örnek sayılır. Bir hayli yoğun olan bu meydanı ihtişamı ile süsleyen meşhur katedral, Milano’nun en çok ziyaretçi çeken adresi. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Santa Maria delle Grazie Basilica’dan ayrıca bahsetmek istiyoruz. Çünkü burası sanatseverler için ayrı bir önem taşıyacaktır. Basilica’da Leonardo da Vinci’nin ünlü eseri “Son Akşam Yemeği” tablosu bulunur. Yalnız eseri görmek o kadar kolay değil. Gitmeden önce kayıt yaptırmanız şart. Konu sanattan açılmışken, son vuruşu La Scala Operası ile yapalım. Görkemli bir yapının içinde bulunan bu opera salonlarında müziğin tadını çıkarırken, kendinizi bir sanat güneşi edasında mest olmuş şekilde bulabilirsiniz.

Milano'nun eşsiz yapılarına ve sanat eserlerine hayran kalacaksınız.

Milano’nun eşsiz yapılarına ve sanat eserlerine hayran olacaksınız.

Ve Milano’nun Lezzette En İyileri

Bol alışveriş, yoğun sanat sizi acıktırmış olacak. Biz de sizi bekliyorduk. Çünkü Milano’nun lezzetli yemekleri ile sizi tanıştırmak için fazlasıyla sabırsızlanıyoruz. Evet, yemekler lezzetli ama bu tatları özel kılan diğer sebepler ise üstün sunum mantığı ve şık restoranlar. Konu İtalyan mutfağı olunca tüm yemekler birbiriyle yarışıyor ama biz bu başlığı boşuna atmadık! Size en iyilerin sırrını vermekte kararlıyız. Mesela Milano’da en çok tercih edilen lezzet risotto. Pizza diye düşündünüz fakat risotto burada özel bir yemek. Atıştırmalık kültürüne uzak olan bu lezzeti tadabileceğiniz en başarılı mekân, Ratana. Milano’nun en ünlü yemeklerinden bir tanesi de Osso Buco. Görüntüsü çok hoş olmasa da, et ve sebzenin muhteşem uyumunu tadacağınız harika bir yemek. Corso Como’ya yakın, Trattoria Al Matarel ise Milano’nun Osso Buco yemeği ile ünlü en iyi mekânı.

Şık restoranlarda leziz sunumlarla yiyebileceğiniz Milano yemeklerinin tadı damağınızda kalacak.

Şık restoranlarda leziz sunumlarla yiyebileceğiniz Milano yemeklerinin tadı damağınızda kalacak.

Yorumlar