Nice’in renkli sokaklarından sonra şimdi sıra; Nice-Monako yolu üzerinde uğradığımız parfüm fabrikasındaki mis kokuları, Fransız Rivierası’na yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken Monako’nun Prenses Grace Kelly ile beraber üne kavuşan romantik hikayesini ve jet sosyetenin uğrak yerlerinden Monte Carlo’nun gösterişli dünyasını anlatmaya geldi.

8

Güzeller Güzeli Eze

Eze Köyü, Fransa’nın güney sahillerini tepeden görebileceğiniz bir konumda yer alıyor ve “kartal yuvası” olarak biliniyor. Dağın tepesinde bir Orta Çağ köyü olan Eze, daracık taş sokakları, keyifli kafeleri, hediyelik eşya dükkanları ve sevimli atmosferi ile herkes tarafından oldukça güzel anlatılıyor. Hatta bir zamanlar Fransız köyleri kendi aralarında güzellik yarışına girerlermiş ve o dönemde Eze de bu yarışmalarda seçilen en bakımlı, en güzel köyler arasında yerini almış. Gezememiş, görememiş olsam da güzel hikayeleri olan bu köyün beklentilerimizi karşılayacağına ve bize güzel şeyler sunacağına eminim.

3

Eze Köyü Girişinde Bir Parfüm Müzesi

Bizim durak noktamız, güzelliği tescillenmiş bu köyün girişinde yer alan bir parfüm fabrikasıydı; Galimard Parfümeri! Galimard’ın tarihi 1747’ye dayanıyormuş. Fabrika içerisinde parfüm laboratuvarlarının yanı sıra bir parfüm müzesi de bulunuyor ve ücretsiz olarak gezilebiliyor. Hatta dilerseniz burada kendi parfümünüzü bile yapabilirsiniz.

13

Fabrika girişinde bizi güzel bir Fransız hanımefendisi karşıladı ve tüm sıcakkanlılığıyla parfüm müzesinde bir tura çıkardı. İlk olarak bir harita üzerinde parfüme koku veren maddelerin hangi bölgelerden elde edildiğini inceledik. Sonrasında da parfümlerin oryantal kokular, çiçeksi kokular, odunsu kokular, meyveli kokular gibi farklı kategorilerde ele alındığını ve bu kategoriler sayesinde bir küçük kişilik analizi bile yapılabileceğini öğrendik. Örneğin; çiçeksi kokular kullananlar mütevazi oluyor ve gösterişi sevmiyor, oryantal kokular kullananlar iddialı kişilikler oluyor ve karşısındakini büyülemekten keyif alıyor, hayalperest insanlarsa daha çok meyveli kokuları tercih ediyor.

11

Parfüm yapım sürecini de dinledikten sonra laboratuvarlara doğru ilerliyoruz. Kokular, esanslar öyle dizilmiş, öyle bir ortam oluşmuş ki parfüm yapmak, piyano çalmak gibi görünüyor. Parfüm gurmeleri, piyanolarının başına geçiyor ve farklı notalardaki kokuları bir araya getirerek bir senfoni oluşturuyor. Parfüm yapıcılar, bay ve bayan burunlar olarak anılıyor. Fransa’da toplamda 300 burun varmış ve bunlardan ikisi Galimard’da çalışıyormuş. Yalnız bu seviyeye gelmek pek de kolay görünmüyor söyleyeyim. Çok yüksek gelirleri olan bu parfüm gurmelerinin hayatlarında birçok kısıt bulunuyor. Tat ve koku duyusunun tertemiz kalması çok önemli. Bu sebeple alkol ve sigara, çok baharatlı ve sağlıksız yiyecekler yasak.

10

Galimard’daki turumuzun son noktası fabrikanın satış mağazası oluyor. Burada birçok parfüm, krem, sabun, duş jeli, banyo tuzu bulabilirsiniz. Fiyatlar tabii ki biraz daha uygun oluyor. Fransa’ya kadar gelmişken sevdiklerinize buradan hediye götürmek isterseniz farklı parfümlerin birlikte bulunduğu küçük setleri tercih edebilirsiniz.

14

Zengin ve Gösterişli Monako

Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti olarak bilinen Monako Prensliği, aynı zamanda zenginliğiyle de nam salmış durumda. Bir ucundan baktığınızda diğer ucunu görebileceğiniz kadar küçük olan bu prenslik, her yıl 6 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Akdeniz’in tüm güzelliklerini barındıran Monako, ziyaretçilerine hayal edebileceklerinden fazlasını vadediyor ve lüks, kültür, sanat, spor gibi alanlarda pek çok farklı aktivite imkanı sunuyor.

5

Vergi cenneti olarak bilinen Monako’nun dünyanın en güvenilir yerlerinden biri olduğunu okumuştum. Filarmoni Orkestrası 100 kişiden oluşan prensliğin ordusu ise 80 kişiden oluşuyormuş. Bu bile her şeyi açıklamaya yeter. Vergi cenneti kısmına gelince, burada Fransızlardan ve diğer yabancılardan vergi alınıyor, Monakolular ise vergi ödemiyor. Önceleri Fransızlardan da vergi alınmıyormuş ancak Fransız zenginler vergi ödememek için Monako’ya yerleşmeye başlayınca Fransa duruma el atmış ve onlardan da vergi alınmasını sağlamış.

6

Monako Ville, Monako’nun eski şehir bölümü. Kraliyet ailesinin yani Grimaldi Ailesi’nin yaşadığı saray burada yer alıyor. Biz Prenslik Sarayı’nın içine girmedik yalnız dilerseniz siz bu 18. yy yapısını düzenlenen rehberli turlar ile gezebilirsiniz. Gayet mütevazi bir saray. Monako’nun ünlü katedrali Saint Nicholas Katedrali de Monako Ville bölgesinde yer alıyor. Grace Kelly ve Prens Rainier’ın mezarları bu katedral içerisinde yer alıyor.

9

Yalnızca yayalara ayrılmış tarihi dar sokaklarda birçok kafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Bu sokaklardan saraya doğru yürüdüğünüzde karşınıza çok güzel panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz bir alan çıkacak; burada harika bir şehir ve liman manzarası sizi bekliyor.

7

Birçok farklı kaktüs çeşidinin yer aldığı egzotik botanik parkta yürüyüş yapabilir, görkemli akvaryumu ve görülmeye değer köpek balığı lagünü ile Kaptan Cousteau Müzesi olarak da bilinen Okyanus Müzesi’ni gezebilirsiniz. Monako’nun Michelin yıldızlı restoranlarında lezzete doyabilir, lüks bir spa deneyimi yaşayabilir, her iki yılda bir Monako’da düzenlenen Formula 1 ile adrenalininizi yükseltebilirsiniz.

4

Lüks Monte Carlo

Monako’nun dört büyük şehrinden biri olan Monte Carlo, lüks gece hayatı ve ihtişamlı otelleriyle Avrupa’nın ışıltılı noktalarından biri olarak turizm alanında oldukça gelişmiş bir kent. Ferrari, Porsche gibi en pahalı arabaları Monte Carlo sokaklarında her an görebilirsiniz. Lüks alışveriş mekanlarında ve restoranlarda güzel vakit geçirebilirsiniz. Buraların ünlüsü Cafe de Paris, Monte Carlo’ya gelen turistlerin uğrak noktası. Mimar Yasuo Beppu tarafından tasarlanan Japon Bahçeleri’ni de gezebilirsiniz.

12

Monako Grand Prix’i (Grand Prix de Monaco), Monako sokaklarının piste dönüştürülmesiyle oluşturulan Circuit de Monaco pistinde düzenleniyor. Burası her pilotun ve takımın kazanmayı hayal ettiği bir pist… Dar Monte Carlo sokaklarında kusursuz bir şekilde Formula 1 arabası kullanmayı evin içinde bisiklet kullanmaya benzetiyorlar.

2

Monako’nun Efsanevi Prensesi Grace Kelly

Başarılı bir model ve oyuncu olan Grace Kelly, zarafeti ve güzelliğiyle Hollywood’un en gözde oyuncularından biri. Monako Prensi Rainer ile evlendikten sonra sinema kariyerini bırakan Grace Kelly, Monako Kraliyet Sarayı’na kendi star ışığını getirdi diyebiliriz. Oyuncunun hayranları ve tüm basının ilgisi bu düğün törenindeydi, düğün öncesi saray baştan sona yenilendi ve çift görkemli bir törenle evlendi. Bu büyük aşk herkesin ilgi gösterdiği bir olay haline geldi. Monako bu evlilikle beraber parladı ve hiç olmadığı kadar popüler oldu. Prenses Kelly’nin trajik ölümünün ardından hikayesi filmlere konu oldu. Rainer’ın sadakati ise trajik sonlu bu hikayenin gülümseten yanlarından biri olarak hatırlanıyor.

1

Çağla Açıkgöz

Yorumlar