Moda güzeldir, hem de çok güzeldir. Kalamış’tan ‘’Bir Tatlı Huzur’’ almaya gidildiği gibi, Moda’ya da nefes almaya, ilham almaya, huzur almaya gidilir. Çoçukluğumdan beri, en sevdiğim İstanbul semtlerinden biridir Moda. Park problemi bitmez ezelden beri belki ama samimidir dar sokakları, dar sokaklarında yaşayan sakinleri.

moda kafeleri (2)

Mahalle kültürü hala yaşar burada. İnsanlar birbirini tanır, konuşur, kollar, yardımcı olur. Evvelden sakini olmayanların dondurma yemek, çay bahçelerinden birinde tavşan kanı hüpletip, çift kaşarlı tost yemek, Koço’da iki lafın belini kırmak, biraz da manzaraya dalmak için tercih ettiği Moda, şimdilerde en çok kahve tutkunlarının akınına uğruyor.

moda kafeleri (7)

Son senelerde üçüncü dalga kahve dükkanlarının ardı ardına açılması ile kahve konusunda oldukça ilerledik. Hatta festivalleri yapılır ve biletleri yok satılır oldu. Kolombiya kahvesi mi, Rwanda mı? Kenya yoksa Guetamala mı tercih edersiniz? Espresso içeceksem Etiyopya, sütlü bir şeyler içeceksem çekirdeğim Honduras’tan olsun. Kahve çekirdeklerinin ne kadar kaliteli olduğu yetmez! Kahve nasıl kavruldu? Kim kavurdu? Çekirdeğin cinsine uygun mu kavurdu? Sen onlardan haberdar et bakalım bizi… Çeşit çok, sorular çok, kafalar kiminin çok karışık, kiminin hayranlık uyandırıyor. Bize düşen belli; bol bol denemek. Şikayeti olan var mı? Sanmam…

moda kafeleri (6)

Üçüncü dalga kahve dükkanlarının ardı ardına açıldığı Moda, başta da dediğim gibi keyfine ve damağına düşkün kahve tutkunlarının uğrak semtlerinden biri haline geldi. Hemen hemen her sokakta, böylesi kahve dükkanına rastlamak mümkün. Hatta bu sayı sokak başına beş kahve dükkanına kadar ulaşabiliyor. Çoğuna birden fazla kez gittiğim bu irili ufaklı mekanların en güzel tarafı ise, hepsinin kendine has olması. Hiç biri bir ötekinin kopyası değil. Sırf bu yüzden hepsini gezmeye, sunduklarını tatmaya değer. Ayrıca genellikle ortamları da çok hoş. Etrafın çok kalabalık olduğu hafta sonları günlerinde bile, bu kafelerden birine sığındınız mı keyfinize değecek olmaz.

moda kafeleri (4)

Moda’daki bir birinden güzel kahve dükkanlarının arasında son zamanlarda benim en çok beğendiğim ve bir süre devamlı buraya gidiyor olacağım yer Rafine Espresso Bar. Adı üzerinde minicik bir yer. Kahveler taze, benim gibi iki günde bir kahve içen biri için bile bir fincan yetmiyor. Kahvelerin hepsi dükkanın sahibi Kaan Bey tarafından özenle hazırlanıyor. Süt olarak günlük süt kullanıyor. Tatlı olarak; bal kabaklı cheesecake, browni ve tiramisu var. Daha ne olsun ki! Browninin tadına baktım, lezizdi. Bir daha ki sefer bal kabaklı cheesecake ve Türk kahvesini deneyeceğim. Burada Türk kahvesine de ayrı bir özen gösteriliyor; hazır paket açılıp kahve yapılmıyor elbette! Rafine Espresso Bar; Moda Caddesi No:69

moda kafeleri (5)

Kahve şahane ama demli çaydan da vazgeçemem diyorsanız, Moda’nın en gizli çay bahçesi olan Küçük Moda Çay Bahçesi’ne de bir gidin derim. İsmi cismi, tabelası yok. Biraz gizli ve kuytuda. Fazla masa sandalyesi olmadığı için çok kalabalık da olmuyor. Manzarası desen, eline kağıt kalem yapışır… Çayı her daim taze ve tavşan kanı. Yeri; Küçük Moda’ya giderken, Bomonti Çay Bahçesi’ne gelmeden, hemen sokağın köşesinde kalıyor.

moda kafeleri (3)

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar