Yazın başınızın üstünden hiç eksik olmayan kızgın güneş ve nemden bunalıp, buzdolabında yaşama fikrini yavaş yavaş mantıklı buluyorsanız, sizin serin bir tatile ihtiyacınız var demektir. Sonuçta her gün hava durumuna büyük bir umutla bakmak, her bulduğunuz kitap ve dergiye yelpaze misyonu yüklemek, geceleri balkonda sabahlamak kolay kabul edilir şeyler değil. Saçlarınızı rüzgâra doğru savururken, üzerinize ince bir şal alma ihtiyacı duyacağınız hem yeşil hem mavi rotalar, sizi huzura kavuşturmak için sabırsızlıkla bekliyor. O zaman yıllık izninizi ayarlayıp, uçak bileti ve tatil rezervasyonu planlarına yavaştan başlamak sizce de mükemmel bir fikir değil mi?

Antalya’da Üşümek, Saklıkent Kanyonu

Antalya’da bulunan Saklıkent en serin yaz tatillerinin vazgeçilmez rotası. Antalya ve serin kelimelerinin aynı cümlede bulunması sizi biraz şaşırtabilir fakat Saklıkent, buz gibi suları ile içimize gürül gürül ferahlık veren bir kanyon. Kanyondan akan serin sularda çıplak ayakla yürüyerek keşfettiğiniz bu doğa harikası, sizi aşırı sıcakların verdiği bunalma duygusundan alıp, çok uzaklara götürecek. Fethiye tatiliniz esnasında, buz torbalarına sığınma isteği duyarsanız, iki dağın arasına yerleşmiş püfür püfür esen Saklıkent Kanyonu aklınızda bulunsun.

Antalya'nın serinliğine hasret kalanlar, Saklıkent Kanyonu buz gibi suyu ile sizi bekliyor.

Antalya’nın serinliğine hasret kalanlar, Saklıkent Kanyonu buz gibi suyu ile sizi bekliyor.

Doğal Akvaryumun Mis Kokan Ağaçları, Küçük Kargı Koyu

Muğla kara yolu üzerinde bulunan Küçük Kargı Koyu, sığla ağaçları ile çevrili mis gibi kokan bir huzur alanı. Küçük Kargı Koyu’nda o kadar çok sığla ağacı var ki bu ağaçlar neredeyse koyun tümünün gölgelik olmasını sağlıyor. Hafif bir rüzgâr ile sizi karşılayacak bu koy, yine bu ağaçların verdiği koku ile huzurlu bir tatil geçirmenize zemin hazırlayacak. Denizinin temizliği dillere destan olan bu koyun ağzı, meltem rüzgârlarıyla arasını daima iyi tutar. Göcek’e 8 kilometre uzaklıkta olan Küçük Kargı Koyu; teknelerin, dalgıçların ve kampçıların uğrak yeri.

Hafif bir rüzgar ve muhteşem bir manzara...

Hafif bir rüzgar ve muhteşem bir manzara…

Şirin Sokaklar ve Serin Hava, Bozcaada

Serin kuzey rüzgarlarını doya doya içinize çekmeniz için, Bozcaada size sunabileceğimiz en iyi rota. Tarihi ve şirin sokaklarında gezmek, özgün kafelerde soğuk bir şeyler içmek ve balık yemek için harika bir tatil seçeneği. Her evin ve otelin bahçesinden dışarı doğru sarkan çiçekleri sayesinde eşsiz bir görüntü veren Bozcaada’nın denizi de bir hayli serin. Rüzgâr gülleri ile sık sık karşılaşacağınız bu kusursuz adada, bol like’lı Instagram fotoğrafları garanti!

Tarihi, şirin ve rengarenk sokaklarıyla Bozcaada da serin rotalardan biri.

Tarihi, şirin ve rengarenk sokaklarıyla Bozcaada da serin rotalardan biri.

Batı Karadeniz’in Tatil Merkezi, Amasra

Denize doğru uzanmış bir burun ve çevresini saran yemyeşil ormanlarıyla kartpostalların başkahramanı Amasra, tabii ki yaz tatilimizin vişneli dondurma tadındaki vazgeçilmez rotası. Farklı tatlara kucak açan balık restoranları, misafirperver Amasra otelleri, Oyma Mağarası ve ihtişamlı kalesi ile kaliteli ve kesinlikle serin bir tatil seçeneği. Her sene Karadeniz Yat Rallisi’ne de ev sahipliği yapan Amasra, Bozköy Kumsalı ve Akkonak Plajı ile batı Karadeniz’in en iyi tatil seçeneği.

Yemyeşil ormanları ve temiz havasıyla Amasra, serin tatil seçenekleri arasında.

Yemyeşil ormanları ve temiz havasıyla Amasra, serin tatil seçenekleri arasında.

Yaylalara Doğru Yolculuk, Zigana

Karadeniz’e gelmişken biraz daha doğusuna gidip, yaylalarında serinlememek olmaz. Ahşap konaklama yerleri, Torul Şelalesi, Limni Gölü ve tüm bunlara çok yakın Sümela Manastırı ile unutulmaz bir doğa tatili yaşatacak bu yaylanın yeşilliğini hayal gücünüze bırakıyoruz. Hayallerinizin ötesinde bir doğa ile karşılaşacağınıza eminiz. Yaprakların kıpırdaması için içinizden yalvardığınız o günleri unutturacak kadar serin olan Zigana’dan kopmak, sizin için hiç de kolay olmayacak.

Torul Şelalesi, Limni Gölü ve tüm bunlara çok yakın Sümela Manastırı ile unutulmaz bir doğa tatili yaşayacaksınız.

Torul Şelalesi, Limni Gölü ve tüm bunlara çok yakın Sümela Manastırı ile unutulmaz bir doğa tatili yaşayacaksınız.

Yazın Ortasında Şömine Yakmak, Ayder

Karadeniz’in en bilinen yaylalarından Ayder, yazın şömine yaktıran bir iklime sahip. Şöminenin karşısında ya da gece sarıldığınız polar battaniyenizin altında ağır bir ironi yaşadığınızı hissettirecek olan Ayder Yaylası’nın serinlik sırrı, ladin ve kayın ormanlarında saklı. Konaklamak için 23 tesis bulunan yaylanın serin dere kenarlarında tadacağınız yöresel lezzetleri asla unutamayacaksınız.

Ladin ve kayın ormanları sayesinde bol temiz ve çok serin bir havaya sahip olan Ayder Yaylası, yazın sıcaklarından bunalanlara ilaç gibi gelecek.

Ladin ve kayın ormanları sayesinde bol temiz ve çok serin bir havaya sahip olan Ayder Yaylası, yazın sıcaklarından bunalanlara ilaç gibi gelecek.

Ölüdeniz Yolunda Doğal Bir Klima; Ovacık

Yüksek rakımı sayesinde gündüz sıcaklarında havuz keyfini sonuna kadar yaşarken, gece saatlerinde bunalmadan dans edebiliyorsunuz. Ovacık’ta deniz bulunmuyor ama burada bulunan otellere rezervasyon yaptırdığınızda mükemmel havuzların olduğunu görebilirsiniz. Denizde yüzmekte ısrarcıysanız, 3 km ötede bulunan Ölüdeniz sizi bekliyor.

Yorumlar