Yalnız seyahat etmek bazıları için çok keyif verici bir deneyimken bazıları için korkutucu bir fikir olabilir. Yeni arkadaşlar edinme, dilediğin gibi gezebilme ve istediğini yapabilme gibi pek çok olumlu yanları olan tek başına seyahat etmenin tadını bir kere aldığında, bundan sonraki seyahatlerini yalnız planlama kararı alabilirsin.

Bugüne kadar bütün seyahatlerine ailesi ya da arkadaşlarıyla çıkanlar, bu yazımızı alışkanlıklarını değiştirme ve karakterine yeni kazanımlar katma fırsatı olarak görebilir. Öyleyse tek başına seyahat etmenin avantajlarına birlikte bakalım…

1- Özgür Olmak Gibisi Yok

Kalabalık bir arkadaş grubuyla çıkılan tatillerde “Kahvaltıya nereye gitsek?, akşam ne yesek?, hangi müzeyi gezsek?” diye uzayıp giden sorular silsilesiyle baş başa kalıyoruz. Herkesin zevkine ve tercihine uygun bir karar almaya çalışmak, boşa harcanan saatleri beraberinde getiriyor.

Tek başına çıkılan tatillerde ise dümen tamamen senin kontrolünde! Sabah canın sıcak sıcak boyoz yemek istiyorsa hemen en yakın fırına gidip alabilirsin. Akşam sevdiğin müzisyenin konseri veya merak ettiğin filmin gösterimi için hemen bilet satın alabilirsin. Canın o gün hiçbir şey yapmak istemiyorsa, arkadaşlarının şikayetlerini dinlemeden tüm gün sadece yatakta uzanabilirsin. Kısacası nereye gitmek, nerede kalmak, ne yemek ve ne yapmak istersen onları yapabilir, kimseyi ikna etmek ya da kimseye ayak uydurmak zorunda kalmazsın.

2- Kendini Tanı, Sınırlarını Kendin Belirle

Üstte saydıklarımı yaparken aslında kendini tanıma yolculuğuna çıkmış olursun ve kendi sınırlarını keşfedersin. Hangi konularda ne kadar esnek olduğunu veya kırmızı çizgilerinin hangi durumlarda ortaya çıktığını görebilirsin. Sınırlarını genişletmek ya da korkularını yenmek istersen, yeni maceralara yelken açmaktan korkma!

3- Sorumluluk Almayı Öğrenirsin

Nereye gideceğin, ne yiyeceğin, bilet saatleri, nerede kalacağın ve tabii ki karşılaştığın tüm sıkıntılar sadece senin sorumluluğunda olacak. Böyle söyleyince biraz korkutucu gelmiş olabilir; ancak bu, insanın karakterini olumlu yönde geliştirecek, ayaklarının yere sağlam basmasını sağlayacak önemli bir kazanım aslında…

Tek başına seyahat ettiğinde, şikayet ettiğin her konuda adım atması gereken kişi sen olacaksın ve sorumluluk alarak içinde bulunduğun durumu değiştirdiğinde bu sana büyük bir mutluluk verecek. Sorunlarını çözebilmek için neler yapabileceğini görmenin heyecan verici bir deneyim olacağına eminiz. Sorumluluk alma yetin ve kendi kararlarınla planlama yapma kabiliyetin de oldukça gelişecek.

4- Kriz Anlarını Yönetmeyi Öğrenirsin

Kriz anlarını rahatlıkla yönetebilen biri misin yoksa en ufak bir kriz anında hemen elin ayağına mı dolaşıyor? Eğer cevabın ikincisiyse yalnız başına seyahate çıkmanın sana katacağı olumlu yönlerden biri de kriz anlarını yönetebilmek olacak.

Böcek korkusu, karanlık korkusu, yalnız kalma korkusu gibi tüm korkuların ve fobilerin tek başına çıkacağın seyahatte yüzleşmen gereken gerçeklikleri oluşturuyor. Bu yüzleşme sayesinde korkularının üstesinden gelebilme fırsatı da senin elinde…

Üniversite yıllarında tek başına Work and Travel’a veya Erasmus’a giden öğrencilerin hayatları boyunca özgüvenli, ayakları yere basan ve kendilerine güvenen bireyler olduğunu görebilirsin. Yalnız seyahat ederken belki uçağı kaçırdılar belki hasta oldular ya da cüzdanları çalındı… Bütün bunlarla tek başına başa çıkarak kendilerini olduğundan daha güçlü birine dönüştürdüler. Sen de yapabilirsin!

5- Yeni İnsanlarla Tanışabilirsin

Yola yalnız çıkmış olabilirsin ama tatilini yalnız geçireceğini kim söyledi? Gittiğin yerlerde yeni insanlarla tanışıp farklı kültürler tanımak, tatilden aldığın zevki kat be kat artıracak… Özellikle yurt dışına çıktıysan, kaldığın hostelde diğer ülkelerden gelen insanlarla tanışabilir, birlikte uzun bir arkadaşlığa ve heyecan dolu deneyimlere yelken açabilirsiniz. “Ama ben çok çekingenim.” deme! Unutma, daha sosyal ve girişken bir insan olabilmek senin elinde… Haydi şimdi sırt çantanı hazırla ve tek başına seyahat etmenin tadını çıkar.

Yorumlar