Kalabalıklar içinde boğulduğunuz, tenha bir yerlere kaçıp kafa dinlemek istediğiniz anlarda gidebileceğiniz az nüfuslu, bol temiz havalı yerler mevcut. Keşfetme duygunuzu kamçılayacak kadar el değmemiş, kitap yazmaya teşvik edecek kadar hayranlık uyandırıcı bu birbirinden güzel yerleri görmek için hemen yollara düşmek isteyeceksiniz.

Tarihte önemli anlamlara sahip kasabalardan, mitolojilere konu olanlara, posta ulaşımının katırlarla sağlandığı köylerden, cennetten bir parça olduğunu düşüneceğiniz yerlere kadar çeşitli ıssız alanları sizler için derledim. ‘’Kaçıp kurtulmak istiyorum artık bu kalabalıktan.’’ cümlesinin içini doldurabilmeniz için birbirinden ıssız önerilerime kulak verin.

Dünyanın en ıssız yerleri yazılarımın ilkine şuradan ulaşabilirsiniz.

Supai

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Havasu Kanyonu’nda yer alan Supai’ye ulaşım, dış dünya ile bağlantısı olmadığı için çok zor. Buraya helikopterle veya 16 km’lik uzun bir dağ yürüyüşü sonucunda ulaşılabiliyor.

210 kişinin yaşadığı Supai, en yakın su ve yemek olanaklarına 97 km mesafede bulunuyor.  Hatta o kadar izole bir alanda yaşıyorlar ki, posta ulaşımını katırlarla sağlıyorlar. Ne kadar zor şartlarda ulaşılıyor olsa da kanyon, şelale ve Supai’nin diğer doğal güzellikleri görülmeye değer.

210 kişilik nüfusuyla Supai'nin göz kamaştıran doğası.

210 kişilik nüfusuyla Supai’nin göz kamaştıran doğası.

Reine

Manzarasının güzelliğiyle ünlenen kasabada 330 kişi yaşıyor. Yaşam standardı ve refah seviyesi yüksek olan ülkenin 30 km’lik sahil şeridi mevcut. Sahil şeridi boyunca yüzlerce köy bulunuyor. Bunlardan biri de balıkçı köyü olan Reine.

Kışın çok soğuk geçmesinden dolayı ısıyı artırabilmek için kasabadaki evler birbirlerine yakın inşa edilmiş. Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında sayabileceğim bu renkli kasabaya gitmek maalesef çok zahmetli.

Norveç’in Bodo şehrine gidip, günde 2-3 seferi olan iskeleden feribota binerek Moskenes’e varılıyor. Sonrasında da yaklaşık 5 saatlik bir yolculuğun ardından Reine’e giden bir otobüse binerek bu eşsiz güzelliğe ulaşabilirsiniz.

Sevimli bir balıkçı köyü olan Reine.

Sevimli bir balıkçı köyü olan Reine.

Tristan da Cunha

1506 yılında Tristan da Cunha isminde bir Portekizli tarafından keşfedilen ada, üzerinde yerleşim olan karaya en uzak ada olma unvanına sahip.

275 kişinin yaşadığı adaya en yakın kara parçası 2.335 km uzaklıkta yer alıyor. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bir yerleşim merkezi olan adada havaalanı bulunmuyor. Sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz bu yerleşim merkezinde 7 aile yaşıyor.

Adayı çevreleyen denizin derinliği 3000-4000 metre arasında olup, halkın geçim kaynağı balıkçılık ve çiftçilik.

Tristan da Cunha, karaya en uzak ada olma unvanına sahip.

Tristan da Cunha, karaya en uzak ada unvanına sahip.

Macquarie Adası

Pasifik Okyanusu’nda, Yeni Zelanda ve Antarktika arasında yer alan Macquarie Adası’nda nüfus, yıl içinde 20 ile 40 kişi arasında değişiyor. Tasmanya ve Antarktika arasında bulunan bu adada 20 bilim insanı ve onların stajyerlerinin yaşadığını da belirteyim.

1810’da keşfedilen ada, Avusturalya levhası ile Pasifik levhasının birleştiği yer olduğundan, Pasifikteki manto kayaçların görülebildiği tek yer. Bu nedenle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Adada belli bir dönem, penguen ve fok balıklarının soyları tükenme derecesine gelene kadar avlanmış. Fakat ada koşulları oldukça kötü olduğundan avlanmayı önlemek amaçlı bir cezaevi açılmasına izin verilmemiş.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Macquarie Adası.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Macquarie Adası.

Bled

Slovenya’nın Carniola bölgesinde yer alan Bled, 11 bin nüfuslu olup, eşsiz güzelliği ile balayı çiftlerinin de odak noktası durumunda. Birçok doğal güzelliğe sahip Bled’de ayrıca, Slovenya’ya uzanan Alplerin müthiş manzarasını da doya doya izleyebilirsiniz.

Tarihi Buz Devri’ne kadar uzanan Bled Gölü’nün çevresini bisiklet kiralayarak veya yürüyüş yaparak gezebilirsiniz. Gölün üzerinde minik bir ada bulunuyor. Eskiden ada üzerinde, Slav mitolojisinde bereket ve aşk tanrıçası olan Ziva için yapılmış bir tapınak yer alıyormuş. Günümüzde ise bu tapınağın yerinde Barok mimari tarzında inşa edilmiş Assumption Kilisesi bulunuyor. Burada, kilisenin 99 adet basamağında yeni gelinlerin, eşleri tarafından taşınması da bir gelenek haline gelmiş.

Avrupa gezisi esnasında Abdülhamid’in, güzelliğine hayran kaldığı bu topraklarda mola verdiği biliniyor. Sessiz sakin ve bol huzurlu bir yere ihtiyacınız varsa burası ilk seçeneğiniz olmalı!

Masallardan fırlamış izlenimi veren Bled, tarihin önemli isimlerinin de göz bebeğiymiş.

Masallardan fırlamış izlenimi veren Bled, tarihin önemli isimlerinin de göz bebeğiymiş.

Cansu Yıldız

Yorumlar