İngilizlerin The Beatles’tan sonra en sevdikleri ve çokça sahiplendikleri ikinci şey; fish and chips. Adından da anlaşılacağı üzere, balık ve patates kızartmasıyla oluşan lezzetli bir tabak. Yemek kültürü açısından çok fazla çeşide sahip olmayan İngilizlerin (gelin görün ki buna rağmen dünyanın en ünlü şefleri de İngilizler arasından çıkıyor, hayran olmak için bir sebep daha!) milli yiyeceği de diyebiliriz. Abartmıyoruz, İngilizler için bu lezzet o kadar önemli ki, İkinci Dünya Savaşı sırasında karneye bağlanmayan ender yiyeceklerden biri. Hükümet savaş sırasında fish and chips yemeyen halkın morali bozulmasın diye, onları bu tattan mahrum bırakmayı düşünmemiş bile.

Yöresel tat deyince akıllara bol malzemeli, çok uğraşlı yemekler gelebilir. Fish and chips’in, fast food tarzına yakın görüntüsü sizi yanıltmasın. Kızartılmış balık ve yanında servis edilen tartor sosu-bezelye ikilisiyle tüm damaklara uyum sağlama potansiyeline sahip yemeğin tadı harika.  Konusunda profesyonelleşmiş restoranlar, bunu size kanıtlayacaktır. Konuları açılmışken, ülkenin en iyi fish and chips restoranlarını buraya bırakıyoruz. Belki bir gün ne anlatmak istediğimizi deneyimleyerek öğrenmek ister, bu lezzet duraklarına uğrarsınız.

Poppies – Londra

Londra’nın en iyi fish and chips restoranı olan Poppies, sizi kendi evinizde hissettirecek harika bir mekân. İngiltere’de bulunan bu restoranda, kendi evinizde olduğunuz hissine kapılmanızın sebebi, restoran sahibinin Türk olması. Londra sosyetesini, ünlü isimleri ve binlerce turisti ağırlayan Poppies, hijyeni ve üstün lezzet anlayışı ile ön plana çıkıyor. Bu lezzeti yabancıda denemeyelim, bir Türk restoranı güvencesinde yiyelim diyorsanız; Poppies sizin aradığınız mekân.

Taze balık ve çıtır çıtır patateslerin görüntüsü bile iştah açıyor.

Taze balık ve çıtır çıtır patateslerin görüntüsü bile iştah açıyor.

Aldeburgh – Suffolk

Suffolk’ta bulunan Aldeburgh, bu işin ustası lezzet duraklarından biri. Bu restoranda fish and chips yemek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabilirsiniz. İnanın şehrin en popüler restoranı bu ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

Şehrin en popüler mekanlarından birinde yiyeceğiniz fish and chips, diğerlerine benzemez.

Şehrin en popüler mekanlarından birinde yiyeceğiniz fish and chips, diğerlerine benzemez.

The Bridewell – Liverpool

Liverpool’a gidilir ve  The Bridewell’de fish and chips yenir. Bu tüm gezginler arasında resmi olmayan bir kural gibidir. Harika sunumları, taze balık ve çıtır patatesleri ile ünlü restoran, paket servisinde de gayet başarılı. Burada bir paket yaptırmak, belki de en ideal akşam yemeği fikri.

Paket servisinden de yararlanabileceğiniz bu restoranın fish and chips'i oldukça lezzetli.

Paket servisinden de yararlanabileceğiniz bu restoranın fish and chips’i oldukça lezzetli.

Bizzie’s – Kuzey Yorkshire

Mutlu personelleri, enerjik ortamı ve büyük porsiyonlarıyla ünlü Bizzie’s, İngiltere’nin en popüler mekanlarından. Restoran, tereyağlı ekmek ve çay ile yapılan fish and chips sunumları ile çıtayı bir hayli yükseltiyor. Sadece bu lezzeti tatmak için bile rotanızı Kuzey Yorkshire’e çevirebilirsiniz.

Tereyağlı ekmek ve çay ile yapılan harika sunumuyla bir adım önde gibi.

Tereyağlı ekmek ve çay ile yapılan harika sunumuyla Bizzie’s, bir adım önde gibi.

Toff’s – Londra

Koyu ahşap rengi dekoruyla, 1968 doğumlu bu retro fish and chips restoranı Londra’nın en havalı mekanlarından. Yılların kazandırdığı tecrübe ile her geçen gün lezzetine lezzet katan Toff’s, balık ve patatesleri kadar, tarzı ile de dikkat çekiyor. Ayrıca yemeğe kattıkları çeşitli lezzetleri (yumurta, ızgara, çeşitli soslar) ekstra ücret karşılığında denemeniz mümkün.

Yılların tecrübesini lezzetine katan Toff's.

Yılların tecrübesini lezzetine katan Toff’s.

Yorumlar