Dünya haritasına baktığımda, gittiğim şehirler arasından bana hala göz kırpan Vancouver, ülkemize biraz uzak mesafede olsa da kesinlikle görülmeye değer bir Kanada şehri… Hem Kuzey Amerika’yı göreyim hem de kendimi zaman zaman farklı bir Asya kültüründe gibi hissedeyim derseniz rotanız Vancouver olmalı.

Bu şehrin her sokağı görülmeye değer…

Bu şehrin her sokağı görülmeye değer…

Vancouver okyanus kıyısında olduğu için Kanada’nın diğer şehirlerine nazaran çok soğuk değil. Şehrin genellikle yağışlı ve ılıman olduğunu ve şemsiyenin bir araçtan ziyade aksesuara dönüştüğünü hatırlatmak isterim.

Şehir, Kanada’nın muhteşem doğası haricinde, birden fazla kültüre ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanan kültürel zenginliğini de ziyaretçilerine her sokak ve caddesinde gösteriyor. Vancouver’a yolunuz düştüğünde şehir merkezi Downtown’da alışveriş yapabilir, her öğün farklı kültürlerin restoranlarında dünya mutfaklarından lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Mutfağı ile oldukça fazla çeşitlilik sunan Vancouver’da ne yenir derseniz, ülkeye özgü bir tat için Quebec klasiği olan Poutine’i deneyebilirsiniz.

Kanada’nın en popüler yemeği olan Poutine'i denemelisiniz.

Kanada’nın en popüler yemeği olan Poutine’i denemelisiniz.

Vancouver’da ulaşım gideceğiniz bölgeye göre değişim göstermekle beraber, genellikle metro, skytrain, otobüs hatları ve şehrin kuzey tarafına geçmek için kullanılan feribotlarla sağlanıyor. Şehirde taksi kullanmak yerine gelişmiş toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Şehri gezmek isteyenler için önerilerime geçmeden önce, Kanadalılar hakkında birkaç gözlemimi paylaşayım; birçoğu genellikle doğa yürüyüşleri, tırmanış gibi sportif etkinliklere katılmaya eğilimli… Bunun yanı sıra Vancouver büyük bir göçmen nüfusu barındırdığı için yabancılara karşı hoşgörülü ve arkadaş canlısı bir şehir diyebilirim. İhtiyaç duyduğunuzda insanlardan kolayca yardım isteyebilirsiniz.

Vancouver’da Ne Yapılır?

Vancouver’a gittiğinizde şehri doyasıya gezmek, sunduğu güzellikleri kaçırmamak ve eğlence dolu vakit geçirmek isterseniz işte size birkaç öneri…

Fotoğraf İçin İdeal

Gece hayatının ve kafelerin vazgeçilmez adresi Gastown’da bulunan buharlı saat kulesi turistler arasında oldukça popüler ve fotoğraf çekmeye değer bir yapı.

Gastown’da bulunan tarihi Buharlı saat …

Gastown’da bulunan tarihi buharlı saat.

English Bay

English Bay gençler arasında oldukça popüler. Pasifik kıyısındaki plajda yaz aylarında güneşlenen Kanadalılara rastlayabilir, Stanley Park’a doğru güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

English Bay’dan Stanley parka doğru huzurlu bir yürüyüş ruhunuzu dinlendirecek !

English Bay’den Stanley Park’a doğru huzurlu bir yürüyüş ruhunuzu dinlendirecek!

Kuzey Vancouver’ın Eşsiz Manzarası: Grouse Mountain

Şehrin kuzey bölümünde yer alan Grouse Dağı, şehrin zirvesi olarak biliniyor. Uzun tırmanışları seviyorsanız zirve noktaya çıkmanız minimum 2 saati alacak. Zamanım kısıtlı yorulmak istemem derseniz teleferikle de çıkabilirsiniz. Teleferikte göreceğiniz manzara sizi büyüleyecek.

Muhteşem doğa manzarasını teleferik yolculuğunuzda da fotoğraflandırabilirsiniz.

Muhteşem doğa manzarasını teleferik yolculuğunuzda da fotoğraflandırabilirsiniz.

Robson Street

Hediyelik eşyacıların, ünlü markaların konumlandığı bu canlı cadde akşamları da görülmeye değer olup, kahve molalarının en güzel adreslerinden biridir. Vancouver’dan hediyelik bir şeyler almak isterseniz burayı değerlendirebilirsiniz.

Denemeden Olmaz: FlyOver Canada!

Turistik aktiviteler açısından farklı bir seçenek sunan bu simülasyon ile Kanada’nın en güzel manzaralarını canlı canlı görmüş gibi hissedeceksiniz. 15-20 dakika süresince hareketli bir sinema filminin içerisinde gibi hissedeceğiniz bu simülasyon ile sizi harika bir Kanada deneyimi bekliyor.

Gamze Akgüneş

Yorumlar