Seyahatlerin önemli bir bölümünü alışverişlerde geçirenlere özel tavsiyelerimiz var. Öyle a şehrinin b alışveriş merkezine gidin, c caddesinden dönüp d dükkânına uğrayın demeyeceğiz. Bunların yerine çok daha fazla ilginizi çekebilecek cümleler kuracağız. Anahtar kelimelerimiz: ucuz alışveriş, vintage ürünler, ikinci el, pazarlık, antika, nostalji ve bit pazarı!

Dünyanın en ünlü ikinci el tezgâhları ve vintage pazarlarında, birbirinden ilginç ürünlerin arasında kaybolmaya hazır olun. Şehirlerin kültürünü ve nostaljik birikimini saklayan bu pazarlarda, hem istediğinizi bulabilecek hem de hesaplı alışverişin keyfini yaşayacaksınız.

San Pedro Telmo Pazarı – Buenos Aires

40 yılı aşkın bir süredir Arjantin’in en sevilen pazarı San Pedro Telmo, her şeyin en eskisini ve kalitesini bulabileceğiniz bir vintage cenneti. Pazar günleri açılan bu pazarda, 250’nin üzerinde tezgâh bulunuyor. 20. yüzyılın başından kalma kıyafetler, süs eşyaları, tango ayakkabıları ve kıyafetleri ile rengârenk olan bu pazarın içinde yer alan vintage oyuncak tezgâhlarını kesinlikle görmelisiniz. Elbette pazarlık serbest!

San Pedro Pazarı'nda 20. yüzyıldan kalma giysiler bulmak mümkün.

San Pedro Telmo Pazarı’nda 20. yüzyıldan kalma giysiler bulmak mümkün.

Chicago Antika Pazarı – Chicago

Antika meraklıları, Chicago Antika Pazarı’na uğrayıp tezgâhlarda kendinizi kaybetmeye hazır mısınız? Burada eski mobilya tasarımlarından cam işlemeli antikalara, birçok nadide parça satılıyor. Chicago’s School of the Art Institute mezunları tarafından üretilen sanat işleri de yine burada satışa çıkıyor. Ayrıca her ay yeni bir tema ön planda. Mesela bir ay müzik standları ile çeşit çeşit plaklar satan tezgâhlar, bir sonraki ay yerini mücevher tezgâhlarına bırakıyor.

Antika ürünlerin yoğun ilgi gördüğü pazarda, saatten çatal kaşığa kadar her türlü ürün bulunuyor.

Antika ürünlerin yoğun ilgi gördüğü pazarda, saatten çatal kaşığa kadar her türlü ürün bulunuyor.

Cormano – Milan

Eski İtalyan modasının en nadide kıyafetlerine, ipekli elbiselere, antika fincan takımlarına, bez bebeklere ulaşacağınız adres Cormano Pazarı. Milan yakınlarında kurulan Cormano Pazarı için erkenden kalkmanız gerek; çünkü her cumartesi saat 7.30’da kurulan pazar, öğlene doğru dağılmaya başlıyor.

Renk renk çantalar olmazsa olmazlardan.

Renk renk çantalar olmazsa olmazlardan.

Place du Jeu de Balle – Brüksel

Place du Jeu de Balle Pazarı; tozlu dergilerin, yemek takımlarının, dekoratif eşyaların merkezi. Bu pazar da sabahın ilk ışıklarında açılıp öğleden sonra dağılıyor. Sadece pazar günleri hizmet veren Place du Jeu de Balle’nin standlarında dolaşırken, aklınızın ucundan bile geçmeyecek şeylere rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Fiyatlar ise son derece hesaplı.

Oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz pek çok ürün yer alıyor.

Oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz pek çok ürün yer alıyor.

Marché St Ouen – Paris

Avrupa’nın en büyük vintage çarşısına bitpazarı demek çok büyük bir haksızlık olur. Burası 2 bin 500 tezgâhlı dev bir alışveriş kasabasını andırıyor. İkinci el kayak takımlarından eski Fransız kıyafetlerine, parfümlerden, sevimli rozetlere kadar aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz. Yalnız çarşı esnafının fotoğraf çekimlerine ve pazarlığa karşı çok sıcakkanlı olmadıklarının altını çizmemizde yarar var.

2500 tezgahı bulunan Marché St Ouen'de her istediğinizi bulabilirsiniz.

2500 tezgahı bulunan Marché St Ouen’de her istediğinizi bulabilirsiniz.

Yorumlar