Afiyetle kebabını yiyen bir Amerikalı, cacığına kaşıkla hunharca girişen Fransız asili, kuru fasulyenin dibini ekmekle sıyıran İngiliz güzeli ya da yaprak sarmayı şaşkınlıkla inceleyen bir çekik gözlü görürseniz sakın şaşırmayın! Çünkü Türk mutfağı giderek dünyaya yayılıyor. Sayıları her geçen gün artan bu restoranlar, yurt dışında yaşayan insanlara hem Türk mutfağını hem de Türk kültürünü başarıyla tanıtıyor.

Gittiğiniz ülkenin meşhur tatlarını keşfetmeyi ön planda tutmanıza rağmen damaklarınız alıştığınız lezzetleri arıyorsa, dünyanın en ünlü Türk restoranlarına uğrayıp, “Senin memleket neresi?” muhabbetine ekmek banabilirsiniz. Böylece ülkenizden çok uzakta bir yerlerde, afiyetle özlem giderebilirsiniz. İşte yurt dışında bulunan memleket tatları:

Londra’nın Türk SOFRA’sı

İngilizlere Türk mutfağını sevdiren Sofra, zengin menüsü ve sade dekorasyonuyla Londra’nın en özel restoranı. Türk yemeklerini sağlıklı, modern ve hijyenik bir şekilde sunan Sofra, müşteri memnuniyetine verdiği önem ile Türk misafirperverliğini de temsil ediyor. Covent Garden, Oxford, Mayfair ve Regent Street gibi noktalarda bulunan zincir restoranların menüsü, tamamen Türk lezzetlerinden oluşuyor. Cacık, humus, patlıcan kızartma, börek, sucuk ızgara ve baklava, restoranın en sevilen tatları arasında.

Sofra sayesinde leziz Türk yemeklerini İngilizler de tadabiliyor.

Sofra sayesinde leziz Türk yemeklerini İngilizler de tadabiliyor.

BOSPHORUSHASAN Tokyo’da

Çok uzaklarda, bize çok yakın yemeklerin dumanı tütüyor. Tokyo’da bulunan Bosphorushasan’dan bahsediyoruz. Burası, Japon mutfağına bir türlü alışamayan Türklerin ve Türk mutfağına hayranlık duyan Japonların uğrak yeri. Restoranın menüsü genellikle kebaplardan oluşuyor. Bosphorushasan, geleneksel Türk yemeklerinin yanında, akşam saatlerinde düzenlenen fasıl ve oryantal gösterileri ile misafirlerine minik bir Türkiye turu da attırıyor.

Japonların çok sevdiği Bosphorushasan'daki en beğenilen Türk lezzeti kebap.

Japonların çok sevdiği Bosphorushasan’daki en beğenilen Türk lezzeti kebap.

Amerika’da Bir DERVISH

New York’ta, Broadway’in tam ortasında bulunan Türk restoranı Dervish, otantik mimarisi ve oluşturduğu sıcacık atmosferi ile ünlü. Ahşap renginde oluşturduğu dekorasyonu ve yumuşak geçişli ışıklandırma sistemiyle çok sevilen bu mekânın menüsü, modern Türk lezzetleri ile donatılmış. Eğer Amerika’da iseniz ve fast food yemekten çok sıkıldıysanız, bu restorana uğrayarak Türk mutfağı özleminizi giderebilirsiniz.

Amerikalıların leziz Türk yemekleri ile tanıştığı Dervish Restaurant.

Amerikalıların leziz Türk yemekleri ile tanıştığı Dervish Restaurant.

Fransa’daki Bu Restoran SİZİN

Listede bulunan diğer restoranların aksine, mütevazı dekoru, uygun fiyatları ile Fransız lezzetleriyle yarışan bir Türk, Sizin Restoran. Güler yüzlü personel kadrosuyla sıcacık bir ortam sunan mekan, lezzetli Türk yemeklerini Paris’te temsil ediyor. Gitmeden önce rezervasyon gerektiren Sizin’e talep oldukça yoğun. Paris’in göbeğinde yoğurt eşliğinde yiyeceğiniz ızgaraların keyfini afiyetle yaşayabilirsiniz.

Sizin Restaurant'ın sıcacık ortamı ve birbirinden güzel yemekleri Fransızları büyülüyor.

Sizin Restaurant’ın sıcacık ortamı ve birbirinden güzel yemekleri Fransızları büyülüyor.

Viyana’da Anne Sofrası: KENT

Viyana’da bulunup, anne yemeklerini özleyenlere harika bir haberimiz var. Kent, 1990 yılından beri Türk ev yemeklerini tüm Viyana’ya tattırıyor. Lahana sarma, imambayıldı, kuru fasulye, İzmir köfte, şöbiyet gibi lezzetler ile annelerimizin sofralarını Viyana’ya kuran restoranın müşteri potansiyelini Avusturyalılar oluşturuyor. Kısacası, Türk yemekleri enfes kokularıyla Viyana’yı kuşatmışa benziyor.

1990 yılından beri Viyana'ya Türk yemeklerini tattıran Kent'te en beğenilen lezzetlerden biri de kuru fasulyeli pilav.

1990 yılından beri Viyana’ya Türk yemeklerini tattıran Kent’te en beğenilen lezzetlerden biri de kuru fasulyeli pilav.

Yorumlar