Pırıl pırıl yaz sabahlarına uyandığımız günler geldi. Haliyle bu yılki tatil için hayallere dalmaya ve deniz-kum-güneş üçlüsü için alışveriş listeleri yapılmaya da başlandı. Alışverişe çıkmadan önce bahar temizliği sırasında daraldığını fark ettiğiniz yazlık kıyafetlerinizin içine girebilmek için küçük önerilerimizi dinlemek ister misiniz? Belki listeye eklediğiniz pek çok şeye aslında ihtiyacınız yoktur. Bilindik yöntemlerle kilo vermek sandığınız kadar zor değil. Aksine basit birkaç tüyo gözünüzde büyüttüğünüz fazlalıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Kilo vermenin ilk şartı bol bol su tüketmekten geçiyor. Üstelik bir de havalar ısınmaya başladıysa metabolizmanızı daha fazla çalıştırabilmek ve yağ yakmak için günde en az 2 litre su içmeniz gerekiyor. Evde, ofiste hatta yolculuk sırasında bile yanınızda su bulundurmaya özen gösterin. Su içmeyi unutanlardansanız telefonunuza küçük bir hatırlatma alarmı bile kurabilirsiniz.

2

Şekerden Uzak Durun

Birkaç kilo fazlanız varsa buna tatlıya olan aşkınızın sebep olduğunu biliyoruz. Kısa bir süreliğine içinde şeker olan her şeyden uzak durmaya ne dersiniz? Kısa bir süre sonra bedeninizdeki değişikliğe siz bile şaşıracaksınız. Sadece tatlılardan ve çikolatadan uzak durarak 3 hafta içerisinde 1-2 kilodan kurtulmanız mümkün. Eğer tatlı ihtiyacını günün her anında hissediyorsanız rendelenmiş elmaya tarçın ekleyerek midenize küçük bir oyun oynayabilirsiniz.

Doğal Şekerli İçecekler

Kısa Aralıklarla Küçük Porsiyonlar Tüketin

Kilo vermek için kendinizi uzun süre aç bırakmanıza hiç gerek yok! Aksine sık sık fakat küçük porsiyonlar tüketmelisiniz. İki öğün arasından en fazla 2,5 saat olması gerektiğini unutmayın! Gün boyu öğün sayınızı ise en az 5’e çıkarmanız gerekiyor. Fakat ne kadar sık yerseniz yiyin günlük 1500 kaloriyi geçmemeye özen gösterin.

Lifli Besinlere Ağırlık Verin

Hem tok tutan hem de kalorisiz besinlerle tanışmanın vakti geldi! Şimdi marketin yolunu tutun ve lifli besinlerin bulunduğu reyonların arasında turlamayın. İşe yulaf paketlerine uzanarak başlayabilirsiniz. Sabah kahvaltısında hazırladığınız süt ya da yoğurt ekleyerek hazırladığınız bir yulaf kasesinin sizi uzun süre tok tuttuğunu fark edince bize hak vereceksiniz. Akşam yemekleri için zengin bir lif kaynağı arıyorsanız baklagilleri tercih edebilirsiniz. Ara öğünleri de unutmadık! İçeriğindeki lif bakımından bir hayli zengin olan armut, ahududu ve elmayı ara öğünlerinizde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

1

Egzersizi Günlük Hayatınızın Rutinine Ekleyin

Yapılan araştırmalar günlük yürüyüş alışkanlığınızda adımlarınızı hızlandırmanın bile yağ yakmada önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Günde en az 45 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapmak, hem vücudunuzu şekillendirmenize hem de metobolizmanızı hızlandırmak için yeterli olacaktır. Ancak gün içerisinde egzersize ayıracak çok daha fazla zamanınız varsa tatile gitmeden önce günde 2 saat yapacağınız bir hareket planı çok kısa sürede gözle görülür bir fark yaratmaya yetecek.

Yorumlar