Paris için en çok aşkın, romantizmin, sanatın, modanın ya da alışverişin kenti gibi tanımlar kullanılır. Bu sefer onlara yeni bir tane daha eklemek istedik; bedavalar şehri Paris! Otelden restorana, mağazadan sanat mekanlarına her şeyin en gösterişlisine ev sahipliği yapan bir şehirde, bu nasıl olur mu diyorsunuz? İşte size, pahalı bir yer olarak anılsa da özellikle bahar ve yaz mevsiminde Paris ziyaretinizi daha eğlenceli kılacak, kentin tadını çıkarabileceğiniz 5 bedava aktivite…

Louvre Müzesi1. Ayın İlk Pazar Günü Müzeleri Gezin
Paris’in tanımlarından biri de müzeler kenti olması; kent sanat, tarih, tasarım gibi pek çok alanda değerli koleksiyonların sergilendiği, mimari yapılarıyla da başlı başına sanat eseri olan pek çok müzeye ev sahipliği yapıyor. Eğer Paris gezinizde zamanlamayı doğru ayarlarsanız kentin önemli müzelerini ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Ayın ilk pazar günü kapılarını ziyaretçilerine ücretsiz olarak açan müzeler arasında; The Louvre, The Centre Pompidou, Musée National Rodin gibi pek çok isim yer alıyor.

Renkli Paris Sokakları2. Ücretsiz Paris Turlarına Katılın
Sanat, tarih ve mimarinin en güzel hikayelerini barındıran Paris sokakları ile tanışmak için pek çok ücretsiz turdan faydalanabilirsiniz. Seine Nehri kıyısında, Eiffel Kulesi’nin gölgesinin düştüğü sokaklarda, kenti keşfe gelen diğer gezginlerle birlikte keyifli bir deneyim vadeden bu turlar, kentin farklı destinasyonlarında 3-4 saatlik keyifli gezileri kapsıyor. Paris ziyaretinizde, rehber eşliğinde öğrenerek gezeceğiniz turları araştırabileceğiniz alternatifler mevcut.

Jardin du Luxembourg3. Kentin Birbirinden Güzel Parklarını Keşfe Çıkın
Paris’te para harcamadan yapılabilecek en güzel şeylerden biri de muhteşem kent parklarını dolaşmak. Sadece Paris’in değil dünyanın da en güzel şehir parkları arasında yer alan ve özenle korunan parklar arasında ilk akla gelen Jardin de Luxembourg. 1612 yılında yapılan ve farklı tarzlarda bahçelerin bir araya geldiği bu yeşil alan, kentin en güzel buluşma mekanlarından. Louvre Müzesi önünde geniş bir alanı kaplayan ve geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan Jardin du Tuileries de Paris gezinizde vakit geçirebileceğiniz bir diğer güzel park alanı.

Açık Hava Sineması4. Açık Havada Sinema Keyfinden Geri Kalmayın
Mevsim yazı gösterdiğinde Parisliler sandalyelerini, battaniyelerini kapıp keyifli bir aylaklık yapmak için kentin kuzey tarafındaki Parc de la Vilette’e gidiyorlar. Eğer Paris geziniz Temmuz ve Ağustos aylarına denk gelirse, gün batımında siz de battaniyenizi, sandviçlerinizi kapıp aylak Parislilere karışıp klasikler ya da son dönemin hit filmlerinden oluşan programıyla açık havada ücretsiz sinema keyfine eşlik etmeyi unutmayın!

Notre Dame Katedrali5. Notre Dame Katedrali’ni Ziyaret Edin
Paris’in ikonik yapılarından Notre Dame Katedrali’ni de ücretsiz olarak düzenlenen turlarla gezebilirsiniz. Gotik mimarinin en gösterişli örneklerinden biri olan katedralin geçmişi 1163 yılına kadar dayanıyor. Kentin tarihi boyunca yaşanan önemli olaylara şahitlik eden Notre Dame de Paris, çarpıcı güzelliği, mimari detayları ve atmosferiyle sizi bekliyor.

Yorumlar