Tarihi boyunca pek çok olaya sahne olan Bozcaada o yıllardan kalan mirasını son zamanlarda parlatmaya başladı. Yaşanmışlıklarla dolu taş evler, her karesinde tarihin derinliklerine uzanan yapılar ve sonunun hep muhteşem bir denize çıktığı hepsi birbirinden güzel dar sokaklar… Göz alabildiğine uzanan üzüm bağları ise bu küçük adanın saçlarında çiçekli bir taç adeta… Yelken yarışları temmuz ayında, Ayazma Panayırı ise yaz ortasında ve Yerel Lezzetler Festivali eylül ayında gerçekleşir. Fakat tüm bunların yaşandığı yaza inatla aslında ada, ilkbahar aylarında tıpkı doğa gibi hareketlenmeye başlar. Yani tam da bu zamanlarda Bozcaada en güzel günlerini yaşarken ziyaretçilerinin damağında eşsiz bir tat bırakıyor diyebiliriz.

İlkbaharda önce üzüm bağlarının rengi değişiyor sonra sokakları süsleyen akasya ağaçları çiçeklenmeye başlıyor. İşte sırf doğanın yeniden uyanışına adada şahit olmak için bile geçireceğiniz bu ilkbahar günleri aslında adanın en değerli zamanları… Zaten ada sakinleri de en çok ilkbaharı seviyor çünkü sert geçen kışın arkasından baharla birlikte değişen o muhteşem iklim onlara da hayat veriyor. Sokakları hafif bir boya kokusu sarmaya başlıyor ve adanın yerlileri yaz hazırlığı için o sevimli restoranların kapılarını, duvarlarını hatta pencerelerini yeniden parlatıyor.

Bocaada-1

Tüm bunlara rağmen ilkbaharda sandığınızdan daha sıcak tablolar karşılıyor sizi. Mesela kendinizi temiz havada lezzetli bir sofraya oturmuş buluyorsunuz üstelik adanın yerlisi restoran sahibi de karşınıza oturuyor. Hatta bu kadarı da yetmiyor adanın çok eski günlerinden kalma neşeli bir anıyı da sofranıza davet ediyor bu adalı. Burada her şey güzel! Domates ve salatalık kokusunun sardığı masa da, dost sohbetiyle sanki onlardan biriymişsiniz gibi davranan o ada yerlisi de…

Bozcaada-Sokakları-2

Gelin, Bozcaada sokaklarındaki şaşaa başlamadan limanda kısa bir yürüyüşe çıkın, kaleye yürüyün hatta ilk dondurmanızı yiyin… Bağ Yolu’nda geçireceğiniz saatlerden sonra her ilkbahar yolunuzu Bozcaada’ya düşürmek isteyeceksiniz. Deniz suyu soğuk olduğundan belki giremezsiniz ama adayla beraber bir ilkbahar sabahına uyanabilirsiniz. Koreli’nin Yeri mayıs ayında açılır, orada taze mezelerin tadına bakmayı ihmal etmeyin! Rengigül’ün kahvaltı sofrasına oturmadan dönerseniz pişman olabilirsiniz. Domates reçelinin en güzelini de yine burada bulacaksınız, adada geçirdiğiniz bir ilkbahar akşamüstünü ise dünyanın hiçbir yerinde aynı keyifte bulamayacaksınız.

Bozcaada-Liman-4

Yorumlar