Arnavut kaldırımlı sokaklarda kafa kafaya vermiş sohbet eder gibi taş evleri, her daim cıvıl cıvıl çarşısı ve sabah gün doğmadan yola koyulmaya hazır bekleyen balıkçı tekneleri… Rumlardan kalan bu nostaljik hikayeyi güzelleştirip yaşatan Girit mübadillerinin emanet bir çiçeğe bakar gibi özenle koruduğu Cunda,  bir nefes huzur arayan bünyeye deva oluyor.

Şimdi gözünüzde canlandırın, sabahın serinliğinde uyandınız ve uyku mahmurluğuyla iki katlı taş konağın avlusuna kahvaltıya indiniz. Sofrada taze demlenmiş çay, Ege’nin enfes zeytini, domates, salatalık… Allah ne verdiyse…

cunda-adasi-gezilecek-yerler-kahvalti

Taze zeytinyağına ekmeğinizi banıp bir güzel karnınızı doyurduktan sonra hava iyice ısınmadan bir de damla sakızlı kahvenizi içtiniz… Böylesi bir keyfi yaşamak, Cunda pansiyonlarından birinde yer ayırtmak kadar kolay… Günün kalanında ne mi yapacaksınız? İşte orası saymakla bitmeyen oldukça keyifli bir hikaye…

Cunda Hakkında Kısa Bir Malumat

Ayvalık’a bağlı bir ada olan Cunda, Ege Denizi’nde yer alan eski bir Rum kasabası… Rumca “kokulu ada” Moshinos adıyla anılan Cunda Adası, bugün Kurtuluş Savaşı kahramanı olan Yarbay Ali Çetinkaya anısına Alibey Adası ismini almış. 1920’lerin başında adadaki Rum nüfus, Giritli Müslümanlar ile mübadele edilmiş.

Ayvalık’a göre daha sakin bir tatil beldesi olan Cunda Adası, Ayvalık’a bir köprüyle bağlanıyor. Rıhtımda yer alan feribot iskelesi çevresinde şekillenen Cunda çarşısı ve Cunda’nın en meşhur balık lokantaları yine sahilde yan yana diziliyor.

İki katlı taş evlerin çoğu Cunda otel ve pansiyonları olarak ziyaretçilere hizmet vermek için restore edilmiş ve korunmuş. Tipik bir Ege kasabası olan Cunda, gelenlerin hafızasına yer eden ender tatil yerlerinden biri.

Cunda’da Gezilecek Yerler

Cunda’da konaklarken adanın her sokağında, her köşe başında birbirinden tatlı sürprizler sizi bekliyor. Cunda Adası’nın tarihi sokakları ve taş evleri arasında gezinti yaparken karşınıza çıkacak birbirinden sevimli evler, rengarenk pencere önü çiçekleri ve adanın gerçek sahibi olan sokak hayvanları size muhteşem fotoğraf kareleri için poz veriyor.

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında en iyi şekilde korunarak günümüze ulaşabilmiş Taksiyarhis Kilisesi geliyor. 1873 yılında inşa edilen kilise, bir süre cami olarak ibadete açıldıktan sonra depremde hasar görerek terk edilmiş. Ardından yoğun bir restorasyon süresinden geçen yapı, bugün Rahmi Koç Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor. Müzede endüstri ve mühendislik alanına dair birçok obje, araç gereç ve oyuncak sergileniyor.

cunda-adasi-gezilecek-yerler-taksiyarhis-kilisesi

Âşıklar Tepesi

Cunda Adası’nı kuşbakışı seyredebileceğiniz bir tepe olan Âşıklar Tepesi, restore ettirilen yel değirmeniyle adanın simgelerinden biri haline gelmiş. Eski yel değirmeni restore edildikten sonra Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’na dönüştürülmüş. İçinde bir de kafe hizmet veren mekanda, soğuk bir limonata içip gün batımını izlemek büyük keyif…

cunda-adasi-gezilecek-yerler-selim-necdet-kent-kitapligi

Cunda sokaklarını dolaştıktan sonra adanın belki de en nostaljik mekanlarından biri olan Taş Kahve’de mutlaka bir mola verin. Büyük pencereleri, vitrayları ve enfes damla sakızlı Türk kahvesiyle sizi bambaşka dünyalara götürecek kahvede, taze kahvenin dibekte dövülüşünü izleyebilirsiniz.

Cunda Adası’nda merkezden biraz uzaklaşıp adanın kuzey burnuna, Pateriça Koyu’na gittiğinizde bir diğer muhteşem tarihi yapı sizi karşılıyor. Pateriça Burnu’nun Edremit Körfezi’ne bakan tarafında yer alan Ayışığı Manastırı, geçmişi 18. yüzyıla dayanan bir yapı. Çevresindeki zeytinliklerle birlikte kullanılan manastır 2013’ten beri müze olarak görülebiliyor.

Despot Evi

1862 yılında bir Rum asilzadesi için inşa edilen Cunda Adası Despot Evi, 1877 yılında yaşanan bir baskında evin sahibinin öldürülmesi sonucu Osmanlı Devleti tarafından satın alınır. Bu tarihten itibaren Hükümet Binası olarak kullanılan bina, 1921 yılında, yetimhaneye dönüştürülmüş. Kurtuluş Savaşı’nın ardından yetimhane ve ilkokul olarak kullanılan yapı, 1980 yılında boşaltılan ve atıl durumda kalan Despot Evi’ne özellikle Yunan turistler büyük ilgi gösteriyor.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

İrili ufaklı 22 adadan oluşan Ayvalık Adaları’nın tamamı Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 17.950 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olarak Ayvalık Cunda’da görülecek en özel doğal güzelliklerin başında geliyor. Körfezin içerisine birbirine yakın konumdaki bu muhteşem adalar; tarihi kilise ve manastırları, geleneksel mimarinin dokusunu korumuş evleri, hem zengin bitki örtüsü hem de deniz canlılarının çeşitliliği bakımından doğal bir hazine denebilir.

Cunda Adası Plajları

Ege’nin sahil kasabasına gelip de plajlarda denizin, güneşin tadını çıkarmamak mümkün mü? Cunda’da denize girilecek yerler arasında birçok alternatif bulunuyor. Dileyenler uygun fiyatlı Ayvalık Cunda pansiyonlarında kalırken; denize sıfır Cunda tatil köylerinin yanı sıra Cunda’da kamp alanlarını tercih edenler de var.

cunda-adasi-gezilecek-yerler-altinkum

Dileyen herkesin kullanabildiği Cunda halk plajlarının yanında özel beach’ler de dileyenleri konuk ediyor.

 • Patriça Koyu
 • Ortunç Koyu Halk Plajı
 • Çataltepe Plajı
 • Ada Camping Alanı
 • Sedef Beach
 • Sobe Plajı
 • Kleopatra Plajı

Cunda otellerinde ya da Ayvalık merkez otellerinde konaklıyorsanız, her gün Ayvalık’ın birbirinden güzel plajlarından birinde denize girebilirsiniz. Hatta Ayvalık tekne turlarına katılarak; Pınar Adası, Yellice Ada, Çıplak Ada, Güneş Adası, Kız Adası, Maden Adası, Yumurta Adası, Balık Adası gibi irili ufaklı Ayvalık Adaları’nı ve çevrelerindeki koyları görebilirsiniz.

cunda-adasi-gezilecek-yerler-plaj

Ayvalık’ta denize girilecek en güzel yer olan Sarımsaklı Plajı, Badavut Plajı, Altınkum Plajı, Kapri Plajı ve Cunda’ya en yakın Ayvalık Plajı olan İğdeli Plaj’da da yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cunda Adası’nda Yapmadan Dönme!

 • Bir balıkçı kasabası olan Cunda’dan adanın meşhur fener balığını (papalina), ızgara ahtapotunu yemeden dönme.
 • Cunda zeytinlikleriyle meşhur, buradan halis sızma zeytinyağı, zeytin ve doğal sabunlar satın almayı ihmal etme.
 • Âşıklar Tepesi’nden ya da Şeytan Sofrası’ndan günbatımını izle, Şeytan’ın ayak izi olduğu sanılan lav birikintisini görmeyi unutma.
 • Ayvalık Adaları, tektonik hareketler ve çöküntüler sonrasında deniz yüzeyine çıkan dağlık alanlar. Bu bölgede yer alan Ayvalık dalış merkezlerinden birinde sualtı dalışı yapmayı dene.

cunda-adasi-gezilecek-yerler-seytan-sofrasi

Cunda’da Nerede Kalınır?

Arnavut kaldırımlı sokakların eskimeyen komşuları taş evler, yıllardır Cunda’nın imzası olmuş. Birçoğu restore edilecek Ayvalık Cunda otellerinde, Cunda pansiyonlarına dönüştürülen Cunda taş evleri, farklı bütçelerden gelip gönlünü Cunda’ya kaptırmaya hazır misafirlerini sıcacık misafirperverliğiyle sarıp sarmalıyor.

cunda-adasi-gezilecek-yerler-tas-konak

Uygun fiyatlı Cunda otelleri olduğu gibi daha lüks hizmet sunan Cunda tatil köyleri ve butik otelleri seçenekleri de var. Hatta uygun fiyatlı Ayvalık otellerinde konaklayarak günübirlik Cunda gezileri bile gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar