Eğer senin için de tatil demek; yepyeni manzaralara uyanmak, daha önce yapmadığın şeyler denemek ve yeni tatlarla tanışmaksa sen de bizdensin! Dünyanın en zengin coğrafyalarından birinde yaşadığımız için aslında o kadar şanslıyız ki… Türkiye’nin dört bir yanında yaşanacak o kadar çok serüven var ki insan nereden başlayacağını şaşırıyor. Aslında tek yapman gereken rotanı çizmek ve yola koyulmak. Nasıl giderim, nerede kalırım diye düşünme, hepsinin çaresi ETS’de!

Kapadokya’da Yerin Yedi Kat Altından Bulutların Yamacına Uzan!

Dünya üzerinde görüp görebileceğin en ilginç yerlerden biri Kapadokya… Göğe uzanan dev peribacaları, yemyeşil Ihlara Vadisi, kayalıklara oyulmuş mağaralarda yeşeren köklü bir medeniyet ve eski çağ insanlarının yerin kat kat altında karıncalar gibi inşa ettikleri yer altı şehirleri…

Bugüne kadar görmeye alıştığın badanalı duvarları unut! Mağaralara oyulmuş birbirinden şık ve otantik otel odalarını sunan Mağara Otelleri, restore edilen taş konaklarda kendini sultanlar gibi hissedeceğin Butik Kapadokya Otelleri ve bütçesini maceraya ayırmak isteyenlere uygun Kapadokya Pansiyonları… Sayısız konaklama seçeneği arasından sana uygun olanı seçmek zor değil, hatta yazın Kapadokya tatili yapmayı planlıyorsan havuzlu Kapadokya Otelleri, kışın gideceksen Kapadokya SPA otelleri senin için biçilmiş kaftan olacak.

tatil-onerileri-kapadokya-peribacalari

Peki konaklayacağın yeri seçip uçak biletini de ETS Uçak Bileti sayfasından aldıktan sonra Kapadokya’da seni neler bekliyor? Anadolu’da Hristiyanlığın yeni yayılmaya başladığı dönemlerden kalan kaya kiliselerini ve mağaralara oyulmuş manastırları görmek için Göreme’ye doğru yola koyulabilirsin. Birbirinden etkileyici freskleri görmek ve dönemim şartlarında bu mağaralarda inzivada yaşayan keşişleri düşünmek modern insana kendi hayatına bambaşka gözlerle bakma fırsatı sunuyor.

İnsanı insan yapan güvenlik ve barınma ihtiyacını karşılamak için yapılmış Derinkuyu Yer Altı Şehri ve Kaymaklı Yer Altı Şehirleri ise insanların dönemin şartlarından nasıl maksimum faydayı sağladığını gözler önüne seriyor. Eğer kapalı yerde kalma korkun yoksa insanların yerin onlarca metre altında aylarca nasıl yaşadığını kısa süre için deneyimleyebilirsin.

Kapadokya’nın en can alıcı, en etkileyici manzaralarını görmek içinse biraz uykundan feragat etmen gerekecek çünkü Kapadokya balon turlarında yerini almak için gün ışımadan balonun kalkış noktasında olmalısın. Yeni ağaran günle renkten renge bürünen vadiler ve peribacaları, hayat boyu unutamayacağın manzaraları önüne serecek.

Bir Öğrenci Şehrinden Çok Daha Fazlası: Eskişehir

Sakin, kendi halinde küçük bir şehirden modern bir turizm başkentine evrilen Eskişehir, yılın dört mevsimi keyifle keşfedilecek duraklardan biri. İstanbul ve Ankara’dan trenle kısa sürede ulaşabileceğin Eskişehir, mükemmel bir hafta sonu tatili seçeneği sunuyor. Hele ki önünde 23 Nisan, 30 Ağustos gibi resmi tatiller ya da bayramlar varsa uzun bir hafta sonu tatili ile Eskişehir’i baştan başa gezebilirsin.

Şehrin ortasından geçen Porsuk Nehri’nin üzerindeki ikonik köprüleri, nehrin kenarında şehrin gençlerini buluşturan kafeler ve yeşil alanlar, minyatürleri ve Masal Şatosu ile şehrin simgesi olan Sazova Kültür Parkı… Eskişehir’de yapılacakların bir sonu, sınırı yok.

Porsuk üzerinde gondolla romantik bir gezi yaparak Venedik’i burada yaşayabilir, Kent Park’taki yapay plajda güneşlenip yüzmenin tadını çıkarabilirsin. Peki Eskişehir’de tüm bunları yapmak için enerji depolayacağın yer neresi?

tatil-onerileri-eskisehir-kent-park

Eskişehir’in nostaljik atmosferini mükemmel bir konaklama deneyimiyle harmanlayan Odunpazarı Otelleri, “Eskişehir’de nerede kalınır?” sorusuna verilebilecek en klasik yanıtlardan biri. Odunpazarı evlerinin restore edilmesiyle hizmete giren Odunpazarı Butik Otelleri’nin yanı sıra Eskişehir’de kent merkezinde şık ve konforlu konaklama alternatifleri sunan Eskişehir Otelleri ve Eskişehir SPA otelleri gibi seçenekleri de değerlendirebilirsin.

Tarihi Yeşille Sarıp Sarmalayan Safranbolu

Dünyada eşi benzeri bulunmayan Safranbolu evlerini yakından görmek, tarihi konakların hanların arasında geçmişin izlerini sürmek kulağa nasıl geliyor? Huzuru, dinginliği ve nostaljiyi bir arada yaşayacağın Safranbolu’da yöreye özgü lezzetlerle yepyeni tatlar da tatiline lezzet ve renk katacak.

Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilmiş bahçe içinde birbirinden sevimli cumbalı Safranbolu Otelleri’nde yılın dört mevsimi de birbirinden güzel manzaralar seni bekliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi beldede Cinci Han ve Hamam, Güneş Saati, safranlı lokum ve safran çayı gibi anahtar kelimeler sana unutulmaz anların ve tatların kapısını açacak.

tatil-onerileri-safranbolu

Safranbolu’da yapacağın nostaljik gezinin ardından doğanın en güzel renklerini görebileceğin kanyonlar ve vadiler de seni Karabük’te bekliyor. Doğaseverlerin ve kampçıların uğrak noktası olan parkurları ile Safranbolu çevresinde hem heyecanlı bir tatil hem de geçmişe yolculuk yapmak mümkün.

Safranbolu’nun doğal güzelliklerini keşfetmeden dönmeyi düşünmüyordun değil mi? Tam 3 km uzunluğundaki Tokatlı Kanyonu boyunca ahşap köprüden yürüyebilir, derenin sesi ve muhteşem manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüşle temiz havayı içine çekebilirsin. Tokatlı Kanyonu’nun güzelliğini kuşbakışı seyretmek içinse Kristal Teras’a çıkabilirsin. Muhteşem fotoğraflar çekip, heyecanlı bir deneyim yaşayabileceğin Kristal Teras, cesaret edenlere eşsiz manzaralar hediye ediyor.

tatil-onerileri-safranbolu-tokatli-kanyonu

En güzel Safranbolu manzarası nereden görülür diyenler için Hıdırlık Tepesi ve Türkiye’nin en büyük mağaralarından bir olan Bulak (Mencilis) Mağarası Safranbolu’nun sana sunduğu görsel şölenlerin sadece küçük bir kısmı. Safranbolu’nun masalına ortak olmaya Safranbolu Otelleri’nde yerini ayırtarak başlayabilirsin.

Çingene Kızı’nın Gözlerine Bakmak İçin: Gaziantep

“Gurmelik benim işim, mutfak kültürleri ve eşsiz tatlar benden sorulur” diyorsan, Gaziantep seni bekliyor. Konuklarına Türkiye’nin en zengin sofralarından birini kuran Gaziantep, muhteşem tarihi birikimiyle de son yıllarda hafta sonu tatillerinin en gözde adreslerinden biri oldu.

Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan muhteşem mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Mozaik Müzesi’ne uzanıp Çingene Kızı ile göz göze gelmek, sanatseverler için paha biçilemez bir deneyim.

tatil-onerileri-gaziantep-halfeti

Köklü bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olan Gaziantep’te Halfeti, Dülük Antik Kenti, Karkamış Harabeleri, Cıncıklı Örenyeri, şehrin simgelerinden Gaziantep Kalesi ve kalenin eteklerinde yer alan Tarihi Naip Hamamı, Zincirli Bedesten, Gümrükçüler Çarşısı gibi birçok mekan, Gaziantep’in tarihini ve kültürünü daha yakından tanımana yardımcı olacak.

Gaziantep Otelleri’nde günün yorgunluğunu atmadan önce çıtır çıtır fıstıklı baklavanın, katmerin tadına bakmayı da unutma.

tatil-onerileri-gaziantep-katmer

Güneyin incisi Gaziantep, doğanın mucizesi Kapadokya, yeşilin binbir tonunu önüne seren Safranbolu ya da insanı gençleştiren Eskişehir… İster şehrin kalbinde ister doğanın kucağında tatilin hayalini kur, aradığın ne varsa bu topraklarda seni bekliyor…

Yorumlar