Süslü püslü tapınakları, güler yüzlü, kibar ve sakin insanları, üç tekerlekli motorsikletten bozma, renk cümbüşü tuk tuk taksileri, iç içe geçmiş evleri ve yaşamları, ekmek fırınından hallice sıcağı, nemi, Budist rahipleri, kaplanları, kobraları, masaj salonları, envai çeşit nefis meyveleri, iyi ve kötü ruhları, uzun apartmanları, tenekeden yapılma gecekonduları, kalabalığı, gürültüsü, keşmekeşi, gece hayatı, her türlü garipliği ve tüm bunların yanında tuhaf biçimde dingin enerjisi ile Bangkok, hiç şüphesiz ki Uzak Doğu’nun en ilgi çeken şehirlerinden biri…

Bangkok sokaklarını keşfe var mısınız? O halde buyurun, hemen buradan başlayalım.
bangkok sokak yemekleri (6)Sokakta sebze meyve doğrayanlar, küçücük kömür ızgaralarında şişlere geçirilmiş balık-tavuk-ahtapot ya da dana yapanlar, vog tavada harıl harıl Tayland’a özgü bir erişte yemeği olan, pad thai karıştıranlar, sıra sıra dizilmiş rengarenk plastik masa ve taburelerde yemek yiyenler, bulaşık yıkayanlar, karnı doyanlar, biberi fazla kaçırıp acıdan yanan turistler, meyve yemekten elleri yapış yapış olanlar…
bangkok sokak yemekleri (2)Tüm bunlar biraz kafa mı karıştırıyor? Oysaki Bangkok için son derece sıradan ve olağan görüntüler. Kısaca söylemek gerekirse Bangkok’da yemek, sokaklarda pişiyor ve sokaklarda yeniyor. Evlerde yemek yapan yok. Öyle ki, bazı evlerde mutfak bile yok. Hijyen konusunda hassas olanlar ve özellikle batılı turistler için sokakta yemek çoğu zaman korkutucu olsa da, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir deneyim bence.
bangkok sokak yemekleri (7)Bangkok sokak yemekleri ile ilgili yazılarımı sonraya bırakıyorum, öncesinde Bangkok’ta yemekten sonra tatlı niyetine yenen, benim ise kahvaltıda tercih ettiğim müthiş bir lezzetten bahsetmek istiyorum. Thai dilinde adı Kao Niow Mamuang olan bu nefis tatlıyı, Mangolu Yapışkan Pirinç olarak çevirebiliriz. Güneydoğu Asya’ya özgü, gluten oranı yüksek bir pirinç çeşidi ile yapılan bu tatlı, yemelere doyulmuyor. Üstelik oldukça da doyurucu.
bangkok sokak yemekleri (3)
Olgun, sulu ve yumuşak Asya’ya has koca mangoların, gluten oranı çok yüksek olduğu için, pişince yapış yapış bir hal alan pirinç ile buluşmasından yapılan Mangolu Yapışkan Pirinç Hindistan cevizi severler için de muhakkak denenmesi gereken bir tatlı. Zira pirincin üzerine bol miktarda Hindistan cevizi sütü dökülüyor. Bu tatlı, pirincin içine mango diliminin yerleştirilmesi ile geleneksel olarak elle yeniyor. Bu işlem ilk kez deneyecekler için biraz zor olduğu için, satın alırken çekinmeden çatal ya da kaşık isteyebilirsiniz.
bangkok sokak yemekleri (5)Mangolu Yapışkan Pirinç, Bangkok’da her köşe başında bulunabileceği gibi, denediğim en nefisi için adres belirtmeden geçmek olmaz. Mae Varee Fruit Shop olarak geçen bu yer, her ne kadar meyve dükkanı olarak geçse de, ağırlıklı olarak taze mango ve Mangolu Yapışkan Pirinç satıyor.
bangkok sokak yemekleri (4)

Dükkanın girişinde bulunan devasa plastik mango maketi ve tezgaha dizilmiş sarı sarı, iri mangoları ile hemen dikkat çeken bir yer. Mae Varee Fruit Shop, turistik bir bölgede olmasa da oldukça kolay bulunabilecek bir konumda yer alıyor. Buralara yolunuz düşerse, ne yapın, edin bu dükkanda Mangolu Yapışkan Pirinç yiyin. Hatta belki bir tabak da benim için yersiniz… Adres: ThongLo 55 Bangkok.
lets-go-ara-benner-825x220İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar