“Bangkok’ta yemek sokakta yenir” deyip duruyorum da sokakta yemeğe cesareti olmayıp, yine de lezzetli ve otantik yemek isteyenler için de önerilerim var elbette.
bangkok restoranlari (10)Birincisi deniz mahsulleri konusunda uzman, son derece merkezi konumda yer alan Lek Seafood. 80’li yılların başında açılmış olan Lek Seafood’un sahipleri Çinli olsa da geleneksel Tayland yemeklerinin en nefis örneklerini burada bulmak mümkün. Kızarmış istiridye, buharda pişmiş yayın balığı, kızarmış minik yengeçler, istiridyeli omlet, haşlanmış deniz salyangozu, buharda pişmiş sebzeler, yengeç etli pilav, ızgara jumbo karides, yumuşak kabuklu yengeç köri menülerinde yer alan yemeklerden sadece bir kaçı. Menüleri kolay anlaşılır; hem Tayca hem de İngilizce yazıyor ve her yemeğin yanında fotoğrafı da bulunuyor.
bangkok restoranlari (7)Restoranın hem açık hem de kapalı yeri mevcut. Kapalı olan iç kısım klimalı, oldukça serin. Zira bulunduğumuz şehir Bangkok olunca, mekanların serin olup olmadığı büyük önem arz ediyor. Restoranın dekorasyonu oldukça kitsch ama bir yandan şehrin kendisine de çok uygun; basit plastik sandalyeler, tropikal ada manzaralı duvar kağıtları, florasan aydınlatmalar, neon tabela, esnaf lokantalarında görmeye alışık olduğumuz, her masada su sürahisi ve etrafında bardaklar, kalabalık ve hafiften gürültülü bir ortam… Yemekler leziz, servis düzgün ve hızlı, fiyatlar neredeyse sokak fiyatı; son derece ucuz. Kızarmış minik yengeçleri denemenizi özellikle tavsiye ederim. Le Seafood; 156 Soi Phiphat, Narathiwatratchanakharin Road, Silom
bangkok restoranlari (3)Diğer restoran Soul Food Mahanakorn. Burası geleneksel Tayland mutfağının modern dokunuşlar ile sadeleştirilmiş hali diyebiliriz. Ortam çok sıcak ve zevk ile tasarlanmış. Turistik olmayan bu restoranın müdavimleri daha çok Bangkok’ta yaşayan yabancılar, yerli yazarlar ve sanatçılarmış. Ben de burada yaşıyor olsaydım, buranın müdavimi olurdum kesin diye düşündüm. En kötü akşam eve gitmeden evvel uğrar, bir iki bir şey içer yanında hafif hafif atıştırırdım. İçerinin ilham veren bir enerjisi olduğunu söyleyebilirim, oturunca da pek kalkmak istemeyebilirsiniz. Burası iki katlı son derece çekici bir yer.
bangkok restoranlari (8)Yemeklere gelince; birincisi yerel ve mevsimsel malzemeler kullanılıyor. Tayland’da mevsimler biz de olduğu gibi çok değişmese de yine de ürünlerde değişiklik oluyor. Bu yüzden mevsim geçişlerinde menüyü değiştiriyorlar. Yerel malzemeleri üreticilerin kendilerinden tedarik ediyorlarmış. Küçük üreticiyi koruyup, yok olmamaları için çaba sarf ediyorlar. Ve bu ürünlerin nereden geldiği menüde yazıyor. Hayvansal gıdaların tümü organik. Doğal beslenen ve serbest gezen hayvanlar kullanılıyor.

lets-go-ara-benner-825x220

Kızarmış tavuk, ördek, köri çeşitleri, deniz mahsulleri ve sebzeler ile menüde herkese uygun yemek mevcut. Bir çeşit börek olan samosaları, bugüne kadar yediklerim içinde en iyisiydi. Kuzu ya da tavuk kıymasından olmak üzere iki çeşit samosa yapıyorlar. Ben kuzulu olanı tercih ettim; tek kelime ile mükemmeldi! Klasik Thai papaya salatasından bir tabak daha yememek için kendimi zor tuttum. Taptaze kütür kütür papayalar, acılı ekşili sosu ve üzerine kondurdukları çıtır tavuk derileri ile olağanüstü lezzetliydi.
bangkok restoranlari (1)Tatlılara gelince sorbe ve dondurma konusunda iddialılar. Lychee sorbet, Hindistan cevizli ya da Durian dondurma gibi taze meyveler ile çok şeker kullanarak yaptıkları nefis tatlılar. Durian meyvesini taze olarak yemeye cesaret edemeyenler için, kendisi ile dondurmasını deneyerek tanışmak sevecen bir başlangıç olabilir.
bangkok restoranlari (9)Ruh için yemek sloganıyla yola çıkan Soul Food Mahanakorn işini hakkı ile yapıyor. Bangkok’a bir daha gittiğimde adresim belli! Soul Food Mahanakorn; 56/10 Soi Thonglor, Sukhumvit 55rd
bangkok restoranlari (2)İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar