Tayland’da meyveler bir yana, diğer her şey öbür yana desem abartmış olmam. Burası, onlarca çeşit, rengarenk ve hepsi birbirinden lezzetli meyvelerin cenneti adeta. Sokakta, çarşıda, pazarda her yerde bu meyvelere rastlamak mümkün. Kimi soyulmuş ve paketlenmiş satılıyor, kimi olduğu gibi neredeyse hiç dokunulmadan satılıyor. Onca çeşit içinde hangi birini yiyelim diye canınızı sıkmayın, hepsini deneyin, zira dünyanın hiç bir yerinde bu kadar lezzetli meyveleri bir arada bulamayacaksınız!

tayland meyveleri (2)
Tüm meyveleri aynı anda görüp tadabileceğiniz yerlerin başında yüzen pazarlar geliyor. Yüzen pazarlar adından da anlaşılacağı üzere nehrin üzerinde yüzüyor. Ahşap kayıklarda satılan sebze, meyve ve yemekler yarattıkları görüntü itibari ile sadece mideye değil aynı zamanda göze de hitap ediyor. Hatta öyle ki hiç meyve sevmeseniz ya da sokak yemekleri yemeseniz bile, yüzen pazarlardan birine gidin. Gördüklerinizden memnun kalacaksınız.

tayland meyveleri (8)
Bangkok’ta şehrin içinde yüzen pazar olmamakla birlikte en yakın olan Talin Chan şehirden sadece 12 km uzaklıkta yer alıyor ve kolayca ulaşılabiliyor. Civardaki en meşhur ve en büyük yüzen pazar olan Damnoen Saduak’a gitmek içinse Bangkok’tan yaklaşık bir buçuk saat dışarıya çıkmak gerekiyor. Burası sadece sebze, meyve ve yemekten ibaret değil. Çeşitli hediyelik eşyalar, otantik giyim ve aksesuar ile alışveriş severler için de oldukça cazip bir yer. Öte yandan Taylandlılar için kutsal sayılan kobra yılanları ile fotoğraf çektirmek isterseniz, sahipli kobraları boynunuza dolayabilirsiniz. Hatta buraya kadar gelmişken, pazardan çıkıp araba ile on dakika mesafede bulunan kobra çiftliğini de ziyaret edebilirsiniz.

lets-go-ara-benner-825x220

Tayland’da kobraya dokunmanın büyük şans getireceğine inanılıyor. Rüyada görmek ise büyük aşk demekmiş. Ben kafasına dokundum, şansımı açtı mı bilmem ama cesaret verdiği kesin. Meyvelerden bahsederken, kobra da nereden çıktı dediğinizi duyuyor, kaldığım yerden tatlı tatlı devam ediyorum. Dediğim gibi konu meyve olunca burada çeşit bol. Kim kimdir, tadı neye benzer biraz açayım o halde;

tayland meyveleri (9)
Mangosteen (Mahngkoot): Avuç içi ebatlarında, şirin görüntülü bu meyvenin kabuğu yenmiyor. Meyvelerin kraliçesi olarak geçen mangosteen serinletici bir etkiye sahip. Hem tatlı hem de ekşi bir tada sahip, çok lezzetli bir meyve.

Rambutan (Ngaw): Dikenleri varmış gibi görünen bu parlak kırmızı meyve kabuğu soyularak yeniyor. Yenilen kısım üzüme benzer bir tada sahip ve şeffaf görüntülü. Çok lezzetli, hafif aromatik. Kırmızı dışında, sarı ve turuncu çeşitleri de mevcut.

tayland meyveleri (10)
Durian (Thu-rian): Tayland’ın en acayip meyvesi! Durianı ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz. Pişmiş karnabahar, soğan ve bozuk peynirini andıran kokusu ile uçağa alınması yasak olan bu meyve, Tayland’da meyvelerin kralı olarak geçiyor. Bir cesaret tadarsanız çok beğenebilirsiniz. Bozuk aromasına inat kendine has tadı ile şaşırtıcı biçimde lezzetli.

Pomelo (Som oh): Greyfurtun akrabası olan pomelo Tayland’da en sık rastlanan meyveler arasında yer alıyor. Bildiğimiz greyfurtun ekşi ve acımtırak tadının aksine, son derece tatlı bir meyve.

bangkokda ne yenir (13)
Gül Elma (Champoo): Adını gonca güle benzerliğinden almış bu elma çeşidi Amasya elmasından daha sert ve tatlı. Kırmızı, pembe ve yeşil çeşitleri mevcut.

Liçe (Lychee): Tayland’ın en meşhur meyvelerinden biri. Kırmızı bir golf topunu andıran bu meyvenin içi yeniyor. Şeffaf bir ete sahip. Tatlı ve çok sulu Lycheeyi konserve olarak da bulmak mümkün.

Muz (Gluay): Tayland’da yılın her ayı muz bulmak mümkün. Birçok çeşidi olan muzların en çok Gluay Hom ve Gluay Khai türleri yeniyor. Tazesi dışında, en fazla mangalda ızgara olarak satılıyor. Ayrıca muz cipslerinin de çok yaygın olduğunu söyleyebilirim.

tayland meyveleri (3)
Hindistan cevizi (Ma-phrao): Tayland’da nereye gitseniz, Hindistan cevizi suyu içen birilerini görürsünüz. Ağaçtan toplanmış hali ile üzeri kesiliyor, içine bir pipet koyuluyor ve suyu içiliyor. Kendine has hafif tatlımsı tadı ile bu suyun oldukça yararlı olduğunu belirtmeliyim. Hindistancevizi; taze ya da kuru olarak yemeklerin içinde sıklıkla kullanılıyor. Yemek dışı kullanımı da çok yaygın. Her yerde bulunan Hindistan cevizi sütünü elde etmek için, Hindistan cevizinin yenilebilir beyaz kısımları içindeki su ile iyice karıştırılıyor bu şekilde sütü yapılıyor. Hindistan cevizi sütü için Tayland köri yemeklerinin de olmazsa olmazı diyebilirim.

tayland meyveleri (1)
Ejderha Meyvesi (Gao mung gorn): Görüntü itibari ile bu dünyaya ait değilmiş gibi gözüken nefis bir meyve. Dışı koyu pembe, dikenli gibi bir görüntüye sahip. İçini açınca siyah benekli beyaz püre benzeri bir şekil. Kaşıkla yenen bu tatlı meyve, esasında bir kaktüs meyvesi.

tayland meyveleri (11)
Jackfruit (Kanoon): Dünyanın en büyük ağaç meyvesi. Bir meyvenin ağırlığı 40 kiloya kadar çıkabiliyor. Görüntü olarak Duriana benzeyen Jackfruitun tadı ananası andırıyor. Tazesi, kurusu, cipsi yaygın olarak satılıyor.

Bu meyveler dışında; karpuz, mango, papaya ve ananas da her köşe başında satılıyor.

(Devam edecek…)

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar