Beş sene evvel Bangkok’a ilk gittiğimde, hiçbir şey kaçırmamak için, uyumak dahi istememiştim. Kalabalık bir yanda, sıcak ve nem öbür yandaydı ama alt alta üst üste geçmiş caddelerde yürürken iştah açan taze kişniş, nane, biber, sarımsak, köri, Hindistan cevizi, mango ve baharat kokusundan başım ve haliyle gözüm dönmüştü! Bu kez daha önceden gelmiş olmamın verdiği deneyim ile daha da heyecanlıydım. Yaşasın. Çok sevdiğim Thai yemekleri sokak sokak, köşe bucak beni bekliyordu ve bu kez nereden başlayacağımı gayet iyi biliyordum! Ve bildiğiniz gibi (bir önceki yazımda anlattığım) Mangolu yapışkan pirinçten başladım. Bugün gitsem, günün hangi saati olursa olsun, yine mangolu yapışkan pirinçten başlarım.
bangkokda ne yenir (1)
Bangkok restoranlarında yemek yemenin maceracı bir tarafı yok. Çoğu yerde yemek isimleri fotoğraflar, İngilizce isim ve hatta anlatımları ile birlikte menülerde yer alıyor. Peki ya sokaklar? Daha önce de dedim gibi Bangkok demek, sokak yemekleri demek. Peki bu yemekler nasıl yapılır? İçinde ne vardır? Ne muhakkak yenmelidir? Thai yemeklerinde en çok hangi malzemeler kullanılır? Kalem ve kağıdınız hazırsa hepsini bir bir listeliyorum. Şimdiden iyi eğlenceler!
bangkokda ne yenir (9)Öncelikle Bangkok ve tüm Thailand genelinde yemeklerin bolca acı olduğunu belirtmek isterim. Tabi belirttiğiniz zaman, bu yemekleri az acı ya da acısız olarak da yapıyorlar. ‘’Bana birşey olmaz, ben sabah kahvaltısında Arnavut biberlerini yiyerek büyüdüm’’ demeyin, çünkü bu öyle böyle değil, bizim memleket topraklarında kullanılanlara pek benzemiyor. Onun için siz siz olun nasıl istediğiniz sorulduğunda, aman diyim acı demeyin. Eğer acı seviyorsanız, yemeğinizi orta acı olarak sipariş edin.
bangkokda ne yenir (10)Anlayacağınız en çok kullanılan malzemelerden biri acı çili biberi. Taze kişniş, nane, sarımsak, taze soğan, Hindistan cevizi, Hindistan cevizi sütü, misket limonu, limon otu, soya filizi, yer fıstığı yine çok kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Et olarak; balık, karides, kabuklu deniz mahsulleri, tavuk, kuzu, domuz, dana ve ördek pişiriliyor. Ekmek yenmemekle birilkte, pirinç eriştesi ve pirinç özellikle de gluten oranı yüksek yapışkan pirinç öğünlerin olmazsa olmazları. Tayland’ın meyve cenneti olduğunu da hatırlatayım. Dünyanın en tatlı, sulu ve lezzetli meyvelerini burada yiyebilirsiniz. Başta egzotik lychee (liçe), mango, rambutan olmak üzere onlarca çeşit meyve var. Bu konuyu tatlı tatlı bir başka yazıya bırakıp kaldığım yerden devam ediyorum; işte en lezzetli sokak yemekleri:

bangkokda ne yenir (3)
Pad Thai; Tayland’ın namı yurt dışına taşmış, en bilinen nefis yemeği. Bangkok’a gelip pad thai yemeyen yoktur muhakkak. Pirinç eriştesi, soya filizi, demirhindi püresi, taze soğan, misket limonu, yer fıstğı, sarımsak, balık sosu, karides ve tabi ki acı çili biberinden oluşan Tayland’ın tüm dünyada en çok bilinen nefis yemeği.
bangkokda ne yenir (13)Som Tam; Bangkok’ta sabahtan akşama kadar durmadan yiyebileceğim, nefis mi nefis bir salata. Yeşil papaya salatası. Rendelenmiş yeşil papaya, domates, taze fasulye, kurutulmuş karides, sarımsak, çili biberi, havuç ve yer fıstığından yapılıyor. Bu lezzeti sakın kaçırmayın.
lets-go-ara-benner-825x220

Pad Pak Ruam; Tavada hafifçe sotelenen karışık sebzeler. Artık o gün elde ne sebze varsa, karıştırılıyor. Vejeteryanlar için uygun. Vejeteryan olmayanlar için dana etleri yanında çok lezzetli oluyor.
bangkokda ne yenir (8)Yam Talay; Karışık deniz mahsulleri salatası. Karides, kalamar, balık, domates, mantar, nane, kişniş, çili biberi. Tatlı ekşi sos ile servis ediliyor.

Tom Yum Goong; Acılı ekşili karides çorbası.

Soup Neva; Haşlanmış dana eti, çili biberi ve soğan ile yapılan çorba.

Gai Satay; Tavuklar zerdeçal ve Hindistan cevizi sütünde marine ediliyor. Şişe geçirilip ızgarada pişiriliyor. Yanında yer fıstığı sosu ve kırmızı soğanlı salatalık turşusu ile servis ediliyor.
bangkokda ne yenir (12)

Pad Phet Pla Duk Tod; Kızarmış yayın balığı. Bol baharatlı ve bol acılı.

Khanom Jeen Nam Ya Kati; Pirinç erişteli, balıklı, Hindistan cevizli köri.
bangkokda ne yenir (2)Geang Keow Wan Gai; Tavuk etli yeşil köri. Hindistan cevizi sütü, yeşil köri, tavuk ve taze thai patlıcanları.

Hoy Tod; İstiridyeli omlet. Bildiğimiz omlet ama bilmediğimiz tarafı içinde bolca kızarmış istiridye bulunuyor.

(Devam edecek…)

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar