Şimdiye dek soğuk olduğunu düşünüp gitmediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyelim. Göğe yükselen kuleler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar ve surlarla çevrili Orta Çağ güzeli Tallinn, mimarisi ve gece hayatıyla Riga; gotik, barok ve Rönesans döneminden kalma tarihi eserleriyle Vilnius ve Finlandiya’nın tasarım gurusu başkenti Helsinki, Etstur’un Baltık rotasında sizi çağırıyor.

Dünya Mirası Vilnius
İlk durak, Litvanya’nın başkenti Vilnius. İlk gün Eski Şehir, Katedral Meydanı ve KraliyetSarayı’yla gotik stilde yapılmış St. Anna Kilisesi, Gediminas Kulesi, Büyük Katedral, üniversite, Ambar Galerileri, St. Peter & Paul Kilisesi, Şafak Kapıları ve 13.-19. yüzyıllar arasında inşa edilmiş tarihi binalar geziliyor. Tüm şehrin özeti ise panoramik manzaraya sahip Subacius Tepesi’nden izleniyor. İkinci gün ekstra programda Trakai ve Kaunas Turları, akşam ise dere kenarında, Belmontas Restoran’da yemek var. Litvanya’nın eski başkenti olan Trakai; göller, tepeler ve ormanlık alanlardan oluşan harikulade bir coğrafyaya sahip. Litvanya’nın ikinci en büyük şehri olan Kaunas ise Nemunas ve Neris nehirlerinin kesiştiği bölgede. İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilmediği için hâlâ Avrupa’da Orta Çağ’ın izlerini taşıyan nadir bölgelerden.

Vilnius

Vilnius

Kuzey Güzeli Riga
Turun üçüncü gününde Letonya’nın başkenti Riga’ya doğru yola çıkılıyor. Kedi Evi, Dome Katedrali, Özgürlük Anıtı, Büyük ve Küçük Lonca Binaları, Daugava Nehri şehirde görülecek noktalar arasında. Kentin kafe, restoran ve barlarını dolaşırken Daugava Nehri’nin Baltık Denizi’ne uzanan manzarasını da gözden kaçırmayın! Dördüncü gün ekstra program dahilinde Sigulda-Turaida-Cesis gezisi gerçekleştiriliyor. Turaida Kalesi harabeleri, Tarih Müzesi, nehir kenarında yürüyüş ve “Halk Şarkıları Bahçesi”nde bulunan heykeller, programa dahil noktalar. Letonya’nın İsviçre’si olarak da alınan ve Riga’dan 50 km uzakta bulunan Ganja Milli Parkı içinde yer alan Sigulda’da ise Kropotkin Sarayı, Haçlı Kalesi ve 13. yüzyıldan kalma harabeler bulunuyor. Beşinci gün ekstra programda Jurmala turu var. Sayfiye merkezi Jurmala’ya giderken yol üzerinde yazlık evler, spa ve sağlık merkezleri görebilirsiniz. Özellikle güneşli havalarda sahilde yürüyüşün tadını çıkarabilir, Jomas Caddesi üzerindeki sayısız kafe ve hediyelik eşya dükkânında keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Riga

Riga

Ortaçağ Masalı Tallinn
Estonya’nın Orta Çağ masalı yaşatan daracık sokakları ile ünlü başkenti Tallinn’de; Toompea Kalesi ve Tepesi, 13. yüzyıldan kalma Dome Katedrali, Ortodoks Alexander Nevski Katedrali, Belediye Binası ve St. Olaf Kilisesi ilk görülecekler arasında. Akşam ekstra programda Viking Köyü’nde yemek var. Altıncı gün ekstra programda Rocca Al Mare ile Kadriorg Sarayı ve Bahçeleri turları düzenleniyor. Açık hava müzesi Rocca Al Mare’de 18. yüzyıl Estonya kırsal yaşamına tanık olabilirsiniz. Köy evleri, yel değirmenleri, ahşap kilisesi ve köy okulu ile burası son derece enteresan bir deneyim vaat ediyor. 1720 yılında 1. Petro’nun eşi Katerina’ya hediye olarak yaptırdığı Kadriorg Sarayı ve Bahçeleri ise rengârenk çiçekleriyle tablo gibi manzaralar sunuyor.

Tallinn

Tallinn

Tasarım Başkenti Helsinki
Turun yedinci gününde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye, yani “Baltık Denizi’nin Kızı”na doğru yola çıkılıyor. Helsinki Katedrali, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Pazar Meydanı, Uspenski Ortodoks Katedrali ve Havis Amanda Heykeli’ni gördükten sonra ekstra program dahilinde Porvoo Turu’na katılabiliyorsunuz. Eski şehir, şehir meydanı ve Porvoo Katedrali’ni kapsayan turda, Porvoo’nun Arnavut kaldırımı sokaklarını, kafelerini, restoranlarını, müzelerini, galeri ve butiklerini görebilirsiniz. Finlandiya’nın en büyük şairi Johan Ludvig Runeberg’in evi de burada görülebilir.

helsinki-825x563

Helsinki

Yorumlar