Adana mutfağı denildi mi bir durulur. Kimimizin aklına kebap, kimimizin aklına şalgam suyu, kimimizin aklına ise bici bici lezzeti gelir. Ağızlar sulanır, tabakların ihtişamlı görüntüsü hemen gözünüzün önüne gelir. Tarih içerisinde farklı kültürlerle iç içe geçip ortaya muhteşem bir iş çıkarmış olan Adana mutfağındaki lezzetlerin hepsinin kendine has bir rengi vardır. Adana’nın en meşhur yemekleri listesine göz atın, “Adana’da ne yenir?” sorusunun cevabını kendiniz keşfedin.

lets-go-825x600-3

Adana Kebabı

Adana ile özdeşleşmiş bir yemek bakıyorsak, fazla uzağa gitmemize gerek yok. Adana kebabı, koç etinin en leziz halini sunan acılı kebap türüdür ve tabii ki en lezzetlisi Adana’da yenir. Adana yemekleri turunuza başladığınızda ilk olarak kebabının tadına bakmanız önerilir.

Fellah Köftesi

Doğruya doğru, Adanalılar et yemeklerini çok seviyorlar. Bunun bir örneğini de köftelerinde görüyoruz. Fellah köftesi, nam-ı diğer sarımsaklı köfte muhteşem sosu ile birlikte sofraların en özel konuklarından biridir. Bulgur ve irmikle hazırlanması ise ayrı bir lezzet katıyor.

Adana Ciğeri

Eğer Adana’da bir kahvaltı sofrasında ciğer ile karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Çünkü kahvaltıda Adana ciğeri yemek, burada bir gelenek. Bildiğimiz ciğerlerden farkı ise şişte pişirilmesi. Tadına bakmadan kesinlikle dönmeyin.

lets-go-825x600-1

İçli Köfte

Bu bildiğimiz içli köfte değil mi? Eğer Adana’daysanız, cevabımız hayır olacak. Kıyma, irmik, bulgur, salça ve nar ekşisinin mükemmel bir uyumunu sunan içli köftenin Adana versiyonunu denemeden içli köfte hakkındaki kararınızı vermeyin deriz.

Bici Bici

Yaz geldi mi, Adana’da bici bici mevsimi de başlamış demektir. Yazın dondurma dışında tatlı bilmeyen bünyeleri ferahlatır, enfes tadıyla damaklarda iz bırakır. Pudra şekeri ve nişastanın birleşiminin üzerine gezdirilen şerbet ve içine katılan buzla birlikte sıcak ayların en sevilen tatlısıdır.

Karakuş Tatlısı

Adana ile özdeşleşmiş bir diğer tatlı ise Karakuş tatlısı. Usta ellerin şekillendirdiği bir hamur işi olan bu lezzetli yemek, cevizli içiyle oldukça yoğun bir zevk sunar. Üzerine de şerbet gezdirildi mi, tamamdır. Karakuş yenmeye hazır demektir.

lets-go-825x600-2

Şalgam

Sofranızda kebap varsa, yanında mutlaka şalgam da eşlik edecektir. Yemeklerle birlikte içilebileceği gibi, bu enfes lezzet tek başına da içebilirsiniz. Kıpkırmızı lezzetinin ardından yayılan iştah açıcı kokusuna karşı koymak oldukça zordur. Sağlığa faydalı bir içecek olması ise cazibesini arttıran bir diğer etken.

Şırdan

Kokoreç sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir şırdan. Kuzu midesinin bir bölümü olan şırdanın içinin baharatlarla zenginleştirilmiş bulgurun doldurulmasıyla elde edilir.

Yorumlar