Simit değil gevrektir onun adı! Çekirdek de çitlenmez bu şehirde çünkü çiğdemi bilirler, çekirdek demezler. Biraz da sinirlendirirseniz sigortaları değil asfalyaları atar. Tabii ki İzmir’den ve onun güzel insanlarından söz ediyoruz. Muhteşem bir şehirden ve onun sıcacık insanlarından…

Samimi insan manzaraları, enfes bir mutfak ve her an bambaşka bir manzaraya açılan kapılar… İzmir hakkında ne söylesek güzelliğini anlatmaya yetmez! Ancak hazır Ege kıyılarına kadar inmişken İzmir’de neler yapılır merak ediyorsanız gelin, birlikte bakalım. Hazırsanız başlıyoruz!

1. Lokma Yemeden Dönmeyi Aklınızdan Bile Geçirmeyin

İzmir’de yapılması gereken ilk şeydir lokma yemek! Eğer lokma kuyruğuna girmeden dönerseniz kimseyi İzmir’e gittiğinize inandıramazsınız. Bizden söylemesi!
izmirde ne yapilir (3)

2. Sevinç Pastanesi’nin Kapısına Dayanın!

İzmir’de tıpkı bir İzmirli gibi birkaç saat geçirmek istiyorsanız Sevinç’in eklerini mutlaka deneyin. Bu arada Sevinç Pastanesi yalnızca bir lezzet durağı değil aynı zamanda İzmirlilerin buluşma noktasıdır. Bu yüzden eğer Alsancak’ta bir yakınınız ile buluşacaksanız adres olarak Sevinç Pastanesi’nin önünü vermeyi unutmayın.
izmirde ne yapilir (5)

3. İyi Gelmez mi Hiç Deniz Havası

İzmir’e gelmişsiniz, Ege denizinin nefis havasından bir soluk almadan dönülür mü hiç!

4. Saat Kulesi Altında Fotoğraf Çektirin

İzmir’de ne yapılır diye merak edip İzmirli arkadaşlarınızın fotoğraflarına bir baksanız o meşhur pozu mutlaka görürsünüz. Saat Kulesi altında çekilmiş bir fotoğrafı olmayan İzmirli sayısı çok azdır çünkü. İşte tam da bu yüzden bu anı yakalamadan sakın dönmeyin.
izmirde ne yapilir (2)

5. Kordon’da Çimlere Uzanın

İzmir’in dört mevsimi bir başka… Ama bahar ayları bambaşka! Olur da İzmir ziyaretiniz sıcak bir mevsime denk gelirse çok şanslısınız. İzmirlilerin arasına karışıp Kordon’da çimlere uzanabilirsiniz çünkü.
izmirde ne yapilir (4)

6. Kemeraltı’nda Midye Tezgahlarının Başına Geçin

Ege’nin en güzel midyelerini aynı noktada buluştuğunu bir düşünsenize! Hayal değil, gerçek aslında. Adres mi? Midyeciler Sokağı, Kemeraltı.
izmirde ne yapilir (1)

7. Şirince’ye Doğru Yol Alın

Mayalara göre dünyanın son gününü geride bıraktık ama siz yine de İzmir’de yapılması gerekenler listenize Şirince ziyaretini mutlaka ekleyin.
izmirde ne yapilir (8)

8. Asansör’den İzmir’i İzleyin

Nesim Levi ne iyi etmiş de Asansör’ü yaptırmış! Onun sayesinde İzmir’de mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de Doria Morena’dan geçip Asansör’den İzmir’i seyre dalmak. Yapmadan dönerseniz çok üzülürsünüz. Söylenmedi demeyin!
izmirde ne yapilir (10)

9. Göztepe’den Karşıyaka’ya Geçerken İzmir’i Soluyun

Göztepe’den vapura atlayıp 35.5’luların diyarını ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Körfez’in ortasında İzmir’i seyre daldığınızda tekrar gelmek için kendi kendinize söz vereceğinize eminiz.
izmirde ne yapilir (9)

10- Bu Şehirde Mezeler Bir Başka!

İzmir keşfi bittikten sonra yorgunluğunuzu atma işini de şehrin enfes mezelerine bırakın. Ziyaretçilerini bakla favasından zeytinyağlı sarmalara, enginardan kabak sıyırmaya kadar birbirinden leziz mezelerle karşılayan sofraların başına oturun ve İzmir’in tadına bir de böyle bakın.
izmirde ne yapilir (6)