Bir su damlası insana sadece bir yaşam kaynağı olmakla kalmaz. O su damlacıkları birikir bazen sonsuzluğa uzanan bir deniz olur, bazen de harika bir göl manzarasına dönüşür. Şimdi bir göl kenarında olduğunu hayal et… Çiçeklerin, ağaçların, bulutların ve güneşin daha önce hiç farkına varamadığın güzelliklerini bu göl kenarında görebilirsin.

Göl kenarında hayat başka bir güzel öyle değil mi? O zaman sen de sepya tonlu manzaralar karşısında huzur bulmak istersen, sonbaharda görülmesi gereken gölleri bu yazımız ile keşfet!

Nemrut Gölü’nde Bir Sonbahar Günü Geçir

Listeye beklenmedik bir giriş yaparak, sonbaharda duymaya pek alışık olmadığın Güneydoğu Anadolu bölgesinden başlayabilirsin. Nemrut Dağı, sadece Anadolu’nun en önemli tarihi eserleriyle değil, etrafında bulunan doğal güzellikleriyle de ayrı bir önem taşıyor.

Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Gölü, dünyanın en büyük krater gölleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Sonbaharda alışık olduğumuz renklere muhteşem bir ev sahipliği yapan göl, “Büyük İskender’in Cenneti” adıyla da anılıyor. Bu muhteşem gölde, güneşin doğuşunu yakalayarak eşsiz bir manzaraya şahit olabilirsin.

Sonbaharda Aradığın Heyecanı Uzungöl’de Bulabilirsin

Manzarasına baka baka asla doyamayacağın bir göl daha… Böyle bir listede Uzungöl’e yer vermemek olmazdı! Uzungöl, Karadeniz’in bulutlu ve yemyeşil doğasına hayran olanların en gözde ziyaret noktası olarak biliniyor.

Dağların arasında saklanan bu olağanüstü güzellikteki gölde, sonbahar aylarında yamaç paraşütü yapma fırsatı da bulabilirsin. Gölün etrafında bulunan dağların yamaçlarına yapılmış restoranlarda, harika bir Karadeniz kahvaltısı yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsin!

Gün Batımında Eğirdir Gölü’nün Güzelliğini Keşfet

Şimdi rotanı, genellikle lavanta bahçeleriyle tanıdığın Isparta’ya çevirebilirsin. Lavanta bahçelerinin güzelliğinin yanı sıra, sonbahar mevsiminde de harika yerler keşfedebileceğin Isparta’da, Eğirdir Gölü keşfedilmeyi bekleyen bu rotalardan biri olabilir.

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, gün batımında ziyaretçilerine enfes anlar sunuyor. Özellikle güney kısmında harika koylar bulunduran bu gölün en derin noktası 12 metreyi bulabiliyor. Harika bir atmosfer yaşayabileceğin bu gölde; levrek, çapak, siraz gibi lezzetli balık türleri bulunuyor.

Sonbahar Tutkusunu Ortaya Çıkaran Bir Yer: Yedigöller Milli Parkı

1965 yılında milli park olarak koruma altına alınan Yedigöller Milli Parkı, oksijen dolu havasında misafirlerini ağırlıyor. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl ile birlikte toplam yedi gölden oluşan bu milli park, sevdiklerinle birlikte sonbaharın her eşsiz tonunu keşfedebileceğin doğal bir güzellik sunuyor.

Bizans dönemine ait birçok tarihi kalıntı bulunan Yedi Göller Milli Parkı, çok sayıda farklı bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Sportif olta balıkçılığına da imkan sunan bu milli parkta, yaklaşık bir hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama yapabilirsin.

Yorumlar