Yaz tatilinin tadı damağında kalanlar için sonbaharın gelişiyle yeni gezi rotaları karışımıza çıkıyor. Biraz daha sakin ve sessiz bir yerde sonbaharın huzurunu yaşamak isteyenler için ideal bir alternatif sunan bu rotalar özellikle İstanbul’a yakın olmalarıyla da dikkat çekiyor.

Biz de insanın içini yumuşatan benzersiz bir sonbahar gezisi için güzel bir liste hazırladık. Bu benzersiz yerleri keşfetmeden önce üstünü sıkı giyinmeyi unutma!

Haydi, şimdi sonbahar gezisine başlayalım!

Bolu’da Saklı Kalmış Bir Doğa Seni Bekliyor

Özellikle Anadolu’ya doğru yola çıkarken, birçok kişinin yanı başından geçtiği Bolu, bir otoyol güzergahından çok daha fazlası… Otoyoldan ayrılıp, şehrin içine doğru gittiğin zaman seni bambaşka bir doğa karşılıyor. Bolu, bu yönüyle misafirlerine o kadar çok seçenek sunuyor ki bazen nereye gidilmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşanabiliyor.

Bolu’ya gittiğinde sana oldukça fayda sağlayacak bir gezi rotası önerimiz var: Gölcük Köyü! Burası adeta muhteşem doğanın içinde saklı kalmış bir hazine… Şehir gürültüsüne alışmış biri için ilk başlarda oldukça farklı gelse de Gölcük Köyü, huzur ve keyif kavramlarının belki de en somut örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bolu merkez ilçesine bağlı bu köy ile sonbaharda buluşmak en doğru tercihlerden biri olabilir.

Hafta Sonunu Trakya’da Geçirmek İyi Bir Fikir Olabilir

Şimdi rotamızı Silivri’den biraz daha ileriye taşıyarak Tekirdağ’a doğru yola koyuluyoruz. Tekirdağ; Laledere Mesire Alanı, Olimpos At Çiftliği ve Gölbaşı Gençlik Parkı gibi birçok yeşil alanıyla sonbahar mevsiminin tüm güzelliklerine şahit olman için keyifli bir alternatif oluşturuyor.

İstanbul’a yakın konumundan dolayı çok tercih edilen Tekirdağ, sahil kesimlerinde birbirinden güzel manzaralar sunuyor. Zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla dolu İğdebağlar Köyü’nde, farklı kültürleri keşfetme imkanı bulabilirsin.

İsmi “Binbir Çiçek” anlamına gelen Mürefte, yazlık bir belde olsa da, sonbaharda sessizlik isteyenlerin değişmez rotası…  Türkiye’nin en uzun kumsallarından birine sahip olan Şarköy, güzelliği ile Ege’nin turistik merkezleriyle yarışır vaziyette.  Şarköy, lezzetli deniz ürünleriyle de ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

İstanbul’a En Yakın Rota: Silivri

İnsan kalabalığının ve araç trafiğinin her geçen gün daha yorucu bir hale geldiği İstanbul’da, günübirlik seyahatlere çıkarak doğa ile iç içe olmak ister misin? Böyle bir ihtiyaca en güzel cevap veren yerlerden biri olan Silivri, sonbaharda gelen misafirleri için huzur dolu bir gezi vadediyor.

Özellikle kamp meraklıları için vazgeçilmez bir adres olan Sinekli Göl’ü, piknik ve yürüyüş gibi aktivitelerin için tercih edebilirsin. Deniziyle de ön plana çıkan Silivri’de, plajlarının etrafında bulunan kafe ve restoranlarda keyif dolu vakitler geçirebilirsin.

Sonbahar Rüzgarlarını Sakarya’da Hisset

Eylül ayında bambaşka bir renge bürünen Sakarya; gölleri, parkları ve nehirleri ile masalsı bir güzellik sunuyor. Geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu şehirde, gezi listene birçok tarihi noktayı ekleyebilirsin.

Sakarya’da gezilecek yerlerin başında Beşköprü (Justinianus Köprüsü) geliyor. Burası, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde yer alıyor. Bizans imparatorluğu tarafından M.S 558-560 yılları arasında yaptırılan bu köprü, günümüzde şehrin simgesel yapıtlarından biri olarak adlandırılıyor.

Sakarya’nın bir başka yüzü olan Çark Caddesi, şehrin en önemli alışveriş caddelerinden biri… Trafiğe kapalı olan bu caddede, gezebileceğin pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Çark caddesi, özellikle yaz aylarında 24 saat canlı ve hareketli kalabiliyor.

Doğal güzelliği ile ziyaretçilerini etkileyen Sapanca Gölü, fay hatlarının etkisiyle meydana geldiği biliniyor. Çevresinde bulunan Saman Dağları’nın etkileyici görüntüsüyle muhteşem manzaralar sunan bu gölde, ulusal çapta birçok su sporu yapılabiliyor.

Şehrin en kuzey noktasında konumlanan Karasu, yemyeşil ormanları ile bol oksijenli bir geziye hasret kalanlar için ideal bir plan sunuyor. Acarlar Longozu, Maden Deresi gibi alanlarda keyifli bir şekilde dinlenebilir, restoranlarında leziz yemeklerin tadına bakabilirsin.

Yorumlar