İzmir’in adı gibi şirin köylerinden biri olan Şirince, Mayaların bile ilgisiz kalamadığı bir nokta! Adını kıyametin kopmayacağı yer olarak tüm dünyaya duyurmayı başaran Şirince’nin hikayesi her ne kadar burayı popüler kılsa da, Şirince’yi Şirince yapan daha farklı detaylar da bulunuyor. Hadi o zaman, bu köyü birlikte daha yakından tanıyalım. Şirince’de gezilecek yerler nereler ve Şirince’de ne meşhur öğrenme zamanı!

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Şirince, Efes Antik Kenti’ne yakınlığıyla her yıl yoğun ziyaret akınına uğruyor. Kendine özgü bir mimari dokuya sahip evleri, dar sokakları ve yemyeşil dağlarıyla eşsiz bir tatil deneyimi sunan Şirince, yarattığı atmosferle eski bir Rum köyünden daha fazlası. Başlı başına bir dünya olan ve gözlerden uzak bir tatil deneyimi sunan Şirince, doğayla iç içe ve huzurlu hissetmenin her anlamda ayrıcalıklı bir yolunu sunuyor. Şirince’nin tertemiz havası, samimi insanları ve birbirinden lezzetli yöresel yemekleri eminiz sana da çok iyi gelecek. Şirince’de gezilecek yerler, yapılacak şeyler neler bizimle birlikte öğrenmeye hazır mısın?

 

Şirince Sokaklarında Fotoğraf Çekil

Şirince’de gezilecek yerler neler diye soruyorsan yanıtı belli: Köyün her bir sokağı! Şirince’nin taş konaklarına, birbirinden naif kafelerine ve rengarenk dükkanlarına ev sahipliği yapan bu sokaklar, sana her karışta bambaşka deneyimler sunacak. Şirince’de yapacağın geziyi unutulmaz kılmak ve sosyal medyanda paylaşmak için birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsin. Burada çektiğin büyüleyici fotoğraf karelerinin içerisinde kendini ayrı bir seveceğinden eminiz!

Tiyatro Medresesi’nde Sanata Doy

Şirince sokaklarında gezerken bir anda karşına çıkacak olan Tiyatro Medresesi, seni incelemeye doyamayacağın bir evrene taşıyacak. Birbirinden etkileyici tiyatro performansları izleyebileceğin, sanatsal panellere ve sergilere katılabileceğin bu medresede zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksın. Ancak Tiyatro Medresesi’nde her zaman bir organizasyon düzenlenmediğini belirtmek isteriz. Çoğunlukla günlük yayınlanan etkinlik programlarını sosyal medyadan takip edebilirsin. Bu sayede program varsa hem saatini hem de konseptini öğrenebilirsin.

Matematik Köyü’nde Matematik Bilgini Test Et

Matematik zamanında senin de korkulu rüyalarından biri olduysa, Matematik Köyü’nü ziyaret ettikten sonra “Keşke daha önce gelseydim!” demen muhtemel. Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine inşa edilen ve gönüllülük esasına dayanan bu köy, matematiği bir ders gibi değil de adeta hayatın içinden bir parçaymış gibi ele alıyor. Bu sayede matematik sevmeyenlere bile yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Çoğunlukla lise öğrencilerinin birkaç haftalık ders kamplarına katıldığı Matematik Köyü’nde sen de birkaç saat geçirebilirsin. Hatta matematik konusunda kendine güveniyorsan, öğrencilere gönüllü olarak ders anlatabilir ya da alandaki çevre işlerine yardım edebilirsin.

Aziz John Baptist Kilisesi’ni Ziyaret Et

Tarihi bir öneme sahip olan Aziz John Baptist Kilisesi Şirince’nin başlıca simgelerinden biri. Son derece büyüleyici bir atmosfer sunan bu kilise için köyün en çok ziyaret edilen noktalarından biri diyebiliriz. Dolayısıyla Şirince’de gezilecek tarihi yerler listesine bu kiliseyi mutlaka en başa eklemeni tavsiye ediyoruz.

Şirince’nin güney cephesinde yer alan Aziz John Baptist Kilisesi’nin ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi yok. Ancak yakın zamanda restore edilen ve içerisinde bir kafe bulunan bu kilise ziyaretçilere her zaman açık. Dilersen Şirince gezi turun sırasında mola vermek için Aziz John Baptist Kilisesi’ndeki kafeyi tercih ederek kumda kahve içebilir ve manzarayı seyredebilirsin.

Şirince’nin Taş Evlerinde Konakla

Şirince Köyü’nde konaklayabileceğin otantik mimariye sahip etkileyici tarihi konaklar ve taş Şirince evleri var. “Şirince’de nerede kalınır?” sorusuna cevap arıyorsan, yanıtı artık biliyorsun. Bölgenin tarihi dokusuna uygun ve nostaljik bir hava yaratan bu evlerde, Şirince’de geçireceğin günlerin keyfini çok daha iyi çıkarabilirsin. Hemen Şirince otellerini incelemeye başla! Şirince tatilini şehre daha yakın bir lokasyonda konaklayarak geçirmek istiyorsan Selçuk otellerini de değerlendirebilirsin.

Şirince’de konakladığın günlerde bölgenin yöresel lezzetlerini tatmak için Şirince’de ne yenir onu da hemen söyleyelim. Şirince’nin meşhur lezzetleri arasında günün neredeyse her saatinde yiyebileceğin otlu börekler öne çıkıyor. Bununla birlikte Şirince mantısı da köyün sevilen yemekleri arasında.

Bonus: Efes Antik Kenti’ni Keşfet

Buraya kadar gelmişken Şirince’de yapılacak aktiviteler arasına Efes Antik Kenti ziyaretini de mutlaka eklemelisin. Zaten köyün birkaç kilometre ötesinde bulunan Efes Antik Kenti’ni görmeden dönmeyi düşünmezsin herhalde, değil mi? UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Artemis Tapınağı’nı içerisinde saklayan bu antik kent, inşa edildiği dönemin mimarisini ve estetik anlayışını görmeye olanak tanıyor.

Şirince’de gezilecek yerler ve yapılacak şeyler neler artık biliyorsun. Şimdi de konaklama konusunu çözmek için Şirince otellerini keşfetme vakti! Bütçene ve zevkine hitap edecek otel seçeneklerini ETS ile hemen bulabilir ve rezervasyonunu hızlıca tamamlayabilirsin.

Yorumlar