Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Adıyaman, Nemrut Dağı’nda gün batımı

Gün batımını izlemek için en güzel manzaraları arayan ve heyecanla ön sıralardan yer kapıp uzun uzun seyre dalan gökyüzü aşığı, bu yazı senin için geliyor! Biliyorum, sen de benim gibi gittiğin her yerde kendine gün batımı izleyecek güzel bir yer arıyorsun… Şehrindeki kalabalığı da zihnindeki kalabalığı da geride bırakıp sadece manzaraya odaklanacağın o büyülü gün batımı anlarını yakalamaya hazır mısın? Bu yazıda Türkiye’de gün batımını izlemek için gidilebilecek en iyi 10 yeri bulacaksın.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: İstanbul, Ortaköy’de gün batımı

Kim oturup uzun uzun gün batımı izlemeyi sevmez ki? Gün batımı öyle büyülü anlar sunuyor ki aynı kişi de bile farklı zamanlarda farklı hisler uyandırabilir. Bazen gökyüzünün nefes kesici güzelliğine hayranlıkla bakmak, bazen bir gün daha bitti diye düşünürken hüznü gün batımında yaşamak bazen de romantik dakikalara eşlik eden turuncu gökyüzü ile mutluluğu paylaşmak mümkün. İnanıyorum ki hepimiz için ortak nokta gün batımı manzaralarının son derece ilham verici olduğudur. Ne dersin, sence de öyle değil mi? Hep acelesi olan insanlar dahi gün batımını ucundan gördüğünde bir anlık huzurla dolmaz mı? Belki biraz abartıyorumdur ama ne yapalım, seviyorum gün batımlarını!

Gün batımı saatlerinin tadını en iyi şekilde ve doya doya çıkarmak istiyorsan güneşin batış saatini net olarak öğrenmeli ve gün sona ererken yaşanacak tüm renk geçişlerine şahit olmak için bu saatten 2 saat önce seyir noktana gelmiş olmalısın. Yavaş yavaş gökyüzünün rengi değişirken insanları gözlemlemek de gerçekten keyifli oluyor. Şanslı anındaysan güneşin batışına doğru gökyüzünün mavisi ile dans eden pembe, mor turuncu renkler ile buluşmanın keyfini çıkarabilirsin. Bazen bu dansa bulutlar da en güzel halleri ile ortak oluyor ve şölen başlıyor…

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Kapadokya’da gün batımı

O zaman şimdi Türkiye’de gün batımının en iyi izlendiği 10 yeri sıralamaya başlayalım.

1. Ayvalık, Şeytan Sofrası

Ayvalık, Şeytan Sofrası’nda gün batımı o kadar muhteşem ki her gün güneş battığında alkışlarla kutlanıyor ve uğurlanıyor. Bu coşku dolu ana ortak olmak insana iyi hissettiriyor. Balıkesir sınırları içinde yer alan Ayvalık’ta, pek çok kişinin dünyanın en güzel gün batımı manzarası olarak nitelendirdiği bir gün batımı anı yaşamak mümkün. Ayvalık tatilin sırasında şeytanın ayak izleri olarak görülen eski bir lav birikintisi dolayısıyla Şeytan Sofrası ismini almış bu tepeye mutlaka çıkmalısın. Buradaki manzara kesinlikle görülmeye değer. Ayvalık’ta gün batımı için gidebileceğin bir diğer adres de Aşıklar Tepesi.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Ayvalık, Şeytan Sofrası’nda gün batımı

2. İstanbul, Adalar

İkonik bir şehir manzarası sunan İstanbul’da gün batımı izlemek, İstanbul Boğazı manzarasına bakarken gökyüzünün bir renkten diğerine geçiş yaptığını görmek ve gecenin karanlığı tamamen şehre hakim olana kadar manzarayı seyretmek benzersiz bir deneyim. Anadolu Yakası’nda otururken güneşin Avrupa Yakası tarafından batışını izlemek gerçekten eşsiz bir an sunuyor

İstanbul’da gün batımı izlemek için pek çok güzel yer var. İstanbul Boğazı, Moda sahili, Üsküdar, Pierre Loti Tepesi, Haydarpaşa Garı, Sarıyer, Eminönü ve Otağtepe bunlardan bazıları… Ancak bugün başrole İstanbul Adalar’ı koymak istiyorum. Büyükada’da gezilecek yerlerin başında gelen Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkıp oradan günü batırabilirsin. Dilersen manzarayı izlemek için Yücetepe Kır Gazinosu’nda oturabilirsin. Burgazada’da gün batımı için adanın en güzel noktalarında Kalpazankaya’ya gitmelisin. Burası da İstanbul’da gün batımı izlenecek yerlerin başında geliyor.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: İstanbul Adalar, Burgazada’da gün batımı

3. Kaş, Panorama Seyir Noktası

Sıcak ve samimi bir atmosfer sunan Kaş, Antalya’nın sevilen tatil yerlerinden biri… Koyları, eğlence anlayışı, restoranları ve birbirinden güzel manzaraları ile gönüllerde taht kuran Kaş, gün batımı manzarası seyretmek için de muhteşem noktalar sunuyor. Kaş’ta gezilecek yerlerin başında gelen Kaputaş Plajı’nda gün batımı zamanları dalgalar eşliğinde yüzmek keyifli olur. Meis Adası’nı karşına alıp gün batımını seyretmek istersen Kaş merkezde yer alan denize yakın ve teraslı mekanlardan birine gidebilirsin.

Kaş’ta gün batımı izlenecek yerler arasında Büyükçakıl Plajı ve Antiphellos Antik Kenti (Kaş Antik Tiyatro) da sayılabilir. Ancak biri bana “Kaş’ta gün batımı nerede izlenir?” diye sorsa Kaş’ın sırtlarına çıkmasını ve Kaş Panorama Seyir noktasını bulmasını söylerim. Yanına yiyecek ve içecek bir şeyler alıp Kaş manzarasını panoramik olarak izleyebileceğin bu sırtlarda muhteşem bir gün batımına şahit olabilirsin.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Antalya, Kaş’ta gün batımı

4. Bozcaada, Polente Feneri

Bozcaada’da gün batımı anlatılmaz yaşanır… Öyle ki gün batımına özel turların bile düzenlendiği bir yer burası. Bozcaada’da gün batımı tabelalarını takip ederek muhteşem manzaralar ile buluşacağın tepeye, Polente Feneri’ne ulaşabilirsin. Bir yanda rüzgar güllerinin turuncu gökyüzü ile buluşması diğer yanda muhteşem bir gün batımı… Harika! Buraya Bozcaada’nın merkezinden hareket eden minibüslerle ya da kendi aracın ile gelebilirsin. Gelirken yanına yiyip içecek bir şeyler almayı unutma, manzaraya karşı güzel bir sofra kurmak keyifli olur. Tabii ki pek çok yerde olduğu gibi burada da yaz sezonu oldukça kalabalık. Kendi aracın varsa daha sakin ve sana özel bir deneyim için Bozcaada’nın yüksek noktalarına gidip kendine özel bir ortam oluşturabilir ve gün batımı anlarını özelleştirebilirsin.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Bozcaada, Polente Feneri gün batımı

5. Datça, Knidos Antik Kenti

Tam da Akdeniz ve Ege Denizi’nin birleştiği Tekir Burnu’nda yer alan Knidos Antik Kenti, Datça’da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Tarihi M. Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan antik kentin zamanında bilim, sanat, tiyatro ve mimarlık gibi konularda oldukça gelişmiş bir şehir olduğu biliniyor. Tarihi ve kültürel değerler eşliğinde eşsiz bir gün batımı izlemek için de burası oldukça güzel bir adres. Buraya geldiğin zaman Afrodit Heykeli, Knidos Aslanı, Dor Tapınağı ve Apollon Tapınağı gibi kalıntıları ziyaret edebilirsin. Hatta Knidos Antik Kenti’nde gün batımı saatlerinde bu kalıntılar ile harika fotoğraflar çekebilirsin.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Datça, Knidos Antik Kenti gün batımı

6. Bodrum, Gümüşlük

Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda yer alan Gümüşlük, kendine has atmosferi ve doğası ile Bodrum’un sevilen koylarından biri haline gelmiş durumda. Gümüşlük’te gün batımı renkleri hakim olduğu zaman ortam öyle büyüleyici oluyor ki o anlarda Gümüşlük’e hayranlığını gizleyemeyeceğine eminim. Gümüşlük’te gün batımını deniz kenarından izleyebilirsin ya da farklı bir açı yakalamak için tepelerde yer alan ve büyük bir kaya yamacına kurulmuş olan Karaka Köyü’ne gidebilirsin. Burası da gerçekten güzel bir seyir noktası…

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Bodrum, Gümüşlük gün batımı

7. Kapadokya, Kızıl Vadi

Kapadokya’nın masalsı manzaraları gün batımı renkleri ile buluşunca daha da büyüleyici bir hale bürünüyor. Batan güneşin peri bacaları üzerindeki o son yansımaları görülmeye değer manzaralar sunuyor. Peki, Kapadokya’da gün batımı en güzel nerede izlenir? Bu soruya verilen cevaplar arasında Ortahisar mevkiinde yer alan Kızılçukur Vadisi olarak da bilinen Kızıl Vadi ve Göreme mevkiinde yer alan Güllüdere Vadisi öne çıkıyor. Kızıl Vadi’den gün batımı izlerken nefesini tutup ana ve renklerin büyüsüne odaklanacağına eminim. Böyle unutulmaz bir anı kendine mutlaka hediye etmelisin.

 

8. Adıyaman, Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’nda gün batımı sırasında göreceğin ışık oyunları karşısında büyülenmeye hazır ol. Son derece mistik ve etkileyici bir manzara burada seni bekliyor. Komagene Krallığı zamanında Nemrut Dağı’na kurulan kutsal terasların hikayesini de öğrendiğinde buradaki gün batımı deneyimi muhteşem bir hal alıyor. Tanrı heykelleri arasında doğanın en güzel hallerine tanıklık etmek çok heyecan verici! Burası her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Nemru’tan gün doğumu ya da gün batımı izlemek mutlaka ölmeden önce yapılacaklar listende yer almalı. Unutmadan söyleyeyim, 2150 m yüksekliğe çıkacağın için yanına kalın bir şey almayı unutma ki üşümeden anın tadını çıkarabilesin.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Adıyaman, Nemrut Dağı gün batımı

9. Denizli, Pamukkale

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri, Denizli sınırları içinde ziyaretçilerini bekliyor. Çoğunlukla termal suları ve SPA olanakları ile bildiğimiz Pamukkale’de gün batımı izlemek de harika bir keyif… Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Pamukkale, travertenlere yansıyan gün batımı renkleri ile bir kez daha ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Denizli, Pamukkale Travertenleri gün batımı

10. Rize, Huser Yaylası

Huser Yaylası’nda gün batımı demek, muhteşem bir sis denizi manzarası eşliğinde eşsiz bir deneyim yaşamak demek. Tabii yeterince şanslıysan! Çünkü Huser Yaylası’nda gün batımının o en güzel halini yakalamak biraz zor. Söz konusu Karadeniz olunca havası da değişken oluyor tabii…

2400 rakıma sahip olan Huser Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin mevkiinde yer alıyor. Bulutların üstünde bu deneyimi yaşamak için ısrarcı olman gerekebilir. Ben gittiğimde bir sis denizi göremedim, onun yerine bizzat bembeyaz sis bulutunun içinde hiçliği deneyimledim. Onun da tadı başka tabii ama hedefim o sis denizi ile buluşana kadar her fırsatta Huser Yaylası gün batımı turlarına katılmak! Gidenlere bol şans diliyorum. O manzarayı yakalayan olursa fotoğraf atmayı unutmasın…

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler: Rize, Çamlıhemşin, Huser Yaylası gün batımı

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar