Kayak, başlı başına eğlenceli bir spor. Fakat kayak merkezlerini eğlenceli hale getiren diğer etmen, kayakçıların bizzat kendileri. Doğal olarak her kayakçıyı aynı küme altında toplayamazsınız. Şüphesiz yetenekleri, eğlence tarzları, öncelikleri ile birbirlerinden ayrışır, ortaya farklı bir tablo çıkarırlar. Çeşitli konu başlıkları altında ele alınması gereken bu kayakçı tiplerine mutlaka rastlamışsınızdır. Hatta objektif olun ve soracağımız soruya dürüstçe cevap verin. Bu kayakçı tiplerinden hangisi sizsiniz?

Beyaz Tutkunun Rocky’si

Şafak vakti kalkıp, günün ilk teleferiğini yakalayan ve son teleferik seferine kadar kayak takımlarıyla gününü geçiren, beyaz kar kurtları da diyebiliriz. Pistin en tehlikeli yerlerini arayıp, heyecan yaşamaya ve farklı kayış tekniklerini denemeye bayılırlar. Tehlike onların göbek adıdır. Hayallerini daima göz gözü göremeyen tipi ve ya çığ tehlikesi süsler. Çığ düştüğünde neler yapabileceklerini, bu tehlikeden nasıl kurtulacaklarını kahramanca hesaplamaya bayılırlar.

Onları Nasıl Tanırız?

İsviçre Verbier, Fransa La Grave’de çılgınlar gibi kayak yapan bu tiplere sıkça rastlarız. ABS sırt çantaları ve yanlarından hiç eksik etmedikleri GoPro kameralarıyla, onları uzaktan bile seçebiliriz.

Kayak, heyecan tutkunlarının vazgeçilmez sporudur.

Kayak, heyecan tutkunlarının vazgeçilmez sporudur.

Kürk Mantosuyla Süzülenler

Kayak yaparken giydiklerine ve kayak yaptıkları merkezin lüks olup olmadığına özen gösterirler. Büyük şapkaları, kürklü atkıları ya da montları, tüylü tüylü botları ile tam bir moda ikonudurlar. Beyazların içinde, kürkleriyle birlikte estetik kayışlarıyla süzülürler. Her ne kadar kaymayı çok iyi bilseler de onlar için kaymak her zaman ikinci plandadır. Günün büyük bölümünü, kayak merkezlerine yakın alışveriş merkezlerinde ya da restoranlarda kahvelerini yudumlayarak değerlendirirler.

Onları Nasıl Tanırız?

Görünümleri zaten sizi tepeden tırnağa etkileyecektir. Fakat yine de onları, lüks kayak takımları, büyük tasarım güneş gözlükleri, boyunlarına doladıkları tilki kuyruklarıyla tanıyabilirsiniz.

Kıyafetlerine çok özen gösteren kayak tutkunları.

Kıyafetine çok özen gösteren kayak tutkunları.

Bırak Dağınık Kalsıncılar

Genellikle akşam eğlencesini fazla kaçırdıkları için, geç saatlerde kaymaya başlayan özgür kayakçılar. Kıyafetler onlar için önemli değildir. Önemli olan ne kadar eğlendikleridir. Kendilerine sürekli adrenalin aradıkları için, dizleri düşmekten aşınmıştır ve daima suratları kar birikintileri ile doludur. Kurallara yüz vermeyen kayış teknikleri ile çevresindekilerin ilgisini çekmeyi başarır.

Onları Nasıl Tanırız?

Serbest kayak yarışmalarına ev sahipliği yapan Avusturya – Penken Park, Japonya’da bulunan Niseko’da boy gösterirler. Onları nasıl mı tanırız? Tabi ki XXXL beden bol esprili tişörtleri ve gür sakallarından.

Onlar için kayağın anlamı tamamen eğlencedir.

Onlar için kayak tamamen eğlence amaçlıdır.

Acemi ve İstekli Tayfa

“Ne kadar zor olabilir ki?” cümlesiyle işe koyulup, düştükçe hırs yapan ve hala kayağın çok kolay bir uğraş olduğuna inanmak isteyenlerdir. Kayak sonrasında saatlerce vücutlarında bulunan her kemiğin sızlamasından yakınırlar. Hevesli olduklarından çabucak öğrenme niyetindedirler.

Onları Nasıl Tanırız?

Bu spora yeni adapte olduklarından çoğu zaman istedikleri kadar iyi kayamayıp, düşebilirler. Kayak takımları ile kalkmaya çalışanlar veya kaymakta birazcık zorlananlar genelde onlardır. Teleferik sırası beklerken nasıl oturacaklarını ve aşağı nasıl ineceklerini hesaplayan düşünceli kayakçıları görürseniz, gülümseyin. Sakince el sallayın.

Öğrenmeye istekli ve azimli olanlar.

Öğrenmeye istekli ve azimli olanlar.

Kayağın Dâhi Bacaksızı

Yürüme aşamasına geçmeden, kayak yapmayı yutmuş dahi çocuk kayakçılar. Biz kan ter içinde kaymaya çalışırken, eğitmenlerini arkalarında bırakarak korkusuzca, rüzgârın götürdüğü yere giderler. Bizleri hayranlık duygusunun yanında, kıskançlık güdüsüne de gark ederler.

Onları Nasıl Tanırız?

Özgüveni yüzünden okunan surat ifadeleri, kayak takımlarından sadece birkaç santim uzun olan boyları onları ele verecektir. Nerde mi takılırlar? Her yerde! Sizi her yerde bulur ve kendi kayış şeklinizi sorgulamanıza sebep olurlar.

Her yerde görebileceğiniz sevimli minik kayakçılar.

Her yerde görebileceğiniz sevimli minik kayakçılar.

Yorumlar