Tarihi güzelliklerle mest olmak, ormanlık alanlarda ciğerlerine bolca oksijen doldurmak ve Boğaz havasıyla ruhunu doyurmak için Kavacık turuna çıkmaya ne dersin? Kavacık’a nasıl gidilir ve oralarda ne yapılır merak ediyorsan, aradığın cevap ve daha fazlası yazımızın devamında…

Bazen sen de İstanbul’dan uzaklaşmadan şehir yaşamının alıp götürdüğü pozitif enerjiyi yeniden depolamak istiyorsun, değil mi? Öyleyse bir hafta sonunu seni dinlendirecek ve keyifli vakit geçirmeni sağlayacak bir yerde değerlendirebilirsin. Kavacık bunun için son derece ideal bir alternatif. İstanbul’un en iç açıcı mekanlarından biri olan Kavacık, tarihi dokusuyla aynı zamanda hasret duyduğun eski İstanbul’a yeni bir çerçeveden bakmanı da sağlayacak. Hadi o zaman, Kavacık’ta neler var öğrenmeye başlayalım. Kavacık gezi rehberi senin için geliyor!

Kavacık Nerede?

Kavacık, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda konumlanıyor. Kavacık hangi ilçeye bağlı diye soruyorsan onu da hemen yanıtlayalım. Kavacık, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı bir mahalle. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu ayağına ev sahipliği yapan Kavacık, sadece bu yakada değil, tüm şehirde boğaza kıyısı olan yerler arasında oldukça popüler.

Kavacık’a Nasıl Gidilir?

Kavacık’a varmak için pek çok farklı alternatifin bulunuyor. Eğer kendi aracınla Kavacık’a gitmeyi planlıyorsan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanarak Beykoz üzerinden Kavacık’a gidebilirsin. Toplu taşıma olarak ise Kadıköy ve Üsküdar gibi yakın ilçelerden kalkan otobüs seferleriyle Kavacık’a ulaşım sağlayabilirsin. Kavacık’ı gezmek için şehir dışından yola çıkacaksan havalimanından Beykoz, Kavacık’a giden servislere binebilirsin.

Kavacık’a Ne Zaman Gidilir?

Ormanlık arazileri, piknik alanları ve gezilecek yerleriyle Kavacık’ta yapılacak sayısız aktivite bulunuyor. Kavacık’ta yapılacak aktiviteler için en doğru zamanlar ise bahar ayları oluyor. Dolayısıyla güzel havalarda kendine fırsat yaratıp mutlaka Kavacık’a gitmeni tavsiye ediyoruz. Eğer Kavacık gezisini kışa bırakmak durumunda kalırsan keyifli bir deneyim için yanına bir termos ve sıcak tutacak kıyafetler almayı ihmal etme deriz.

Kavacık’ta Neresi Gezilir?

Kavacık’ta dinginliği hissetmek ve doğayla baş başa kalmak için çeşitli yerler bulunuyor. Öyle ki Kavacık’ın neyi meşhur sorusuna cevap olarak, yemyeşil alanları diyebiliriz. Köprü manzarasının yanı sıra benzersiz bir doğa tablosu sunan Kavacık’ta gezilecek yerleri senin için aşağıya ekledik!

Otağtepe Fatih Korusu

Uçsuz bucaksız çim alanı ve 15 bin 300 bitki çeşidiyle Otağtepe Fatih Korusu, Kavacık’ın sahip olduğu doğal atmosferi büyük ölçüde içine alıyor. Kavacık’ta ne yapılır dersen, bu koruda zaman geçirmeyi ve Boğaz Köprüsü önünde fotoğraf çekilmeyi ilk sırada sayabiliriz.

Orhan Veli Kanık Parkı

Orhan Veli’nin gözlerini kapatıp İstanbul’u dinlediği yer, sanıyoruz ki onun ismiyle anılan bu park. Kavacık’ta gidilmesi gereken yerlerden bir diğeri olan Orhan Veli Kanık Parkı, geniş ve yemyeşil bir araziden oluşuyor. Bir ağacın gölgesinde sen de İstanbul’u dinlemek veya çocuklarınla park içerisinde bulunan oyun alanında vakit geçirmek için Orhan Veli Kanık Parkı’na şans verebilirsin.

Hidiv Kasrı

1907 yılında Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan Hidiv Kasrı, Kavacık’taki manzaralı mekanların başında geliyor. Hidiv Kasrı’nı ziyaret edersen İstanbul Boğazı’nı bir de muhakkak kasrın içerisinde bulunan kuleden izlemelisin. Kavacık’taki yemek yerleri arasında da öne çıkan Hidiv Kasrı’nda yemeklerin kokusu iştahını kabartabilir. O zaman Kavacık’ta ne yenir sorusunu da yeri gelmişken cevaplayalım. Burada ballı kuzu etinin ve mutancana isimli yemeğin tadına muhakkak bakmanı öneriyoruz.

Kavacık’ta Nerede Kalınır?

Kavacık nerede artık biliyorsun. Peki, Kavacık’ta nerede kalınır biliyor musun? Bu konuda da sana biz yardımcı olmak isteriz. Burada bulunan Bilek Hotel Kavacık’ta konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilir ve otelin konumu sayesinde Kavacık’ta gideceğin her yere kolaylıkla ulaşabilirsin. Dilersen hem tüm Beykoz’u gezmek hem de sana hitap eden başka otel seçeneklerini görmek için Beykoz otelleri arasından da seçim yapabilirsin.

Hadi, Beykoz’un meşhur mahallesi Kavacık’ta bir hafta sonu geçirmek için hemen şimdi ETS ile yerini ayırt!

Yorumlar