Şirince Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Şirince Otelleri

Sonuçları filtrele
25 / 25
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Şirince Otelleri

Türkiye'nin en bilindik köylerinden biri Şirince… Kimileri onu Matematik Köyü'nün ve Tiyatro Medresesi'nin bulunduğu köy olarak biliyor, kimileri de Maya takvimine göre 21 Aralık 2012'de kopacağına inanılan kıyametten etkilenmeyecek bir yer olduğu iddiasını hâlâ hatırlıyor. Tabii ki hem yurt içinde hem yurt dışında taş konakları da Şirince'nin alametifarikaları arasında yer alıyor. Hangi sebeple olursa olsun bu şirin köyü ziyaret edenler bu tecrübeyi hayatları boyunca unutamıyor.

Şirince tarihinin milattan önce 500'lü yıllara dayandığı tahmin ediliyor. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü, adını eski çağlarda kendini dağlara vuran kırk kişinin anlatıldığı bir efsaneden alıyor. Kırkınca adı zamanla önce Çirkince'ye ardından da Şirince'ye evriliyor. Şirince ulaşım bakımından zorlayıcı bir noktada yer almıyor. İzmir şehir merkezine 83 km, Selçuk ilçe merkezine ise 8 km uzaklıktaki bu köye kendi otomobilinizle rahatça gidebileceğiniz gibi İzmir Otogarı'ndan otobüsle ya da Selçuk'tan minibüsle ulaşmak da mümkün.

Kuşadası Yanı Başınızda

Şirince İzmir'in en güneyinde yer aldığı için Aydın ili sınırlarındaki Kuşadası'na çok daha yakın. Şirince'den sadece yarım saatlik bir yolculukla Kuşadası kaçamağı yapmak mümkün. Ayrıca Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı ve Meryem Ana Evi de Şirince'ye çok kısa mesafede.

Şirince'de Neler Yapılır?

İzmir Şirince küçük bir köy olduğu için gezilecek yerlerin tamamını görmek pek fazla zaman almıyor. Köy merkezi ve köy pazarı en fazla rağbet gören yerler arasında bulunuyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda kurulan pazarda, Şirince'de yaşayan köylülerin yaptığı çeşit çeşit sabunları ve ördükleri giysileri bulmak mümkün.

Taptaze Organik Gıdalar…

Şirince'nin popülerliğinin artmasıyla birlikte yerli halk organik üretime daha fazla önem veriyor. Ekolojik tarım faaliyetlerinin yaygınlaşmasıyla zeytin, elma, ceviz, incir ve şeftali üretimi de artmış durumda ve tüm bu organik ürünlerin en tazesini köy pazarında bulabilirsiniz. Pazara çıkmışken ünlü mürver şurubundan almayı da unutmayın! Köyün hemen hemen her mekanında kumda kahve içmek mümkün. Sıcak kumun üzerinde yavaş yavaş pişen bu Türk kahvesinin tadına doyum olmuyor.

Matematik Köyü

Şirince denince akla ilk gelen yerlerden biri de Nesin Matematik Köyü. Aziz Nesin'in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından açılan köyde hocalar ve öğrenciler doğayla iç içe yaşıyorlar. Kar amacı gütmeyen Matematik Köyü'nde eğitim gibi gündelik işler de hep birlikte ve keyifle yapılıyor. Böylece burada hem entelektüel, hem de halktan ve doğadan kopmamış nesiller yetişiyor.

Tiyatro Medresesi

Nesin Matematik Köyü'nün hemen yanı başında Tiyatro Medresesi ya da resmi adıyla Uluslararası Yaratım ve Gösteri Merkezi bulunuyor. Ağırlıklı olarak tiyatro sanatçılarının ve akademisyenlerin idaresindeki medrese, eğitim kampları başta olmak üzere yaz aylarında birçok farklı projeye ev sahipliği yapıyor. Şirince'ye gittiğinizde Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi'nin yanı sıra, köyün kuzeyindeki Hodri Meydan Kulesi'nden nefis köy manzarasını izlemeyi, Taş Mektep Müzesi ve Aziz John Baptist Kilisesi'ni ziyaret etmeyi de unutmayın!

Şirince Otelleri

19. yüzyılda yaklaşık 2 bin haneli bir Rum kasabası olan Şirince, mübadele sonrası Türklerin yaşadığı bir yerleşim yeri haline gelmiş durumda. Bir tepeye kurulu evler öyle konumlanmış ki hiçbiri diğerinin manzarasını kapatmıyor. Bu sayede, Şirince'deki otel ve pansiyonlar sizlere güzel bir manzara sunuyor. Şirince'deki en yaygın konaklama noktaları taş konaklar olarak biliniyor. Bu konakların bazıları otel, bazıları pansiyon, bazıları da butik otel olarak hizmet veriyor. Ayrıca bungalov tipi ağaç evlerde de konaklamak da mümkün.