Aylar
Özel Dönemler

Selçuk Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Selçuk Otelleri

Sonuçları filtrele
32 / 32
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Selçuk Otelleri

Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olan Selçuk'un köklü tarihisi sayesinde tüm dünya tarafından biliniyor. Antik çağdaki en önemli yerleşim yerleri arasında yer alan Efes Antik Kenti'ni görmek için yurt içinden ve yurt dışından sayısız ziyaretçi her sene Selçuk'a akın ediyor.

Selçuk Hakkında

İzmir ilinin güneyinde yer alan Selçuk ilçesi, İzmir-Aydın karayolu üzerinde bulunuyor. Batısında Ege Denizi'ne kıyısı olan Selçuk'un İzmir şehir merkezine uzaklığı 74 kilometre, Aydın şehir merkezine uzaklığı ise 64 kilometre. Selçuk ilçesinin kuzey doğusunda Tire, doğusunda Germencik, güneyinde ise Kuşadası yer alıyor. Yerleşik genel nüfusu 40 bine yaklaşan Selçuk'ta yılın büyük bir bölümünde turist akını yaşanıyor.

Birçok Medeniyetin İzlerini Taşıyor

Bin yıllar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Selçuk'ta ilk yerleşim antik çağa dayanıyor. Aynı zamanda tarıma elverişli toprakları ve Doğu'ya açılan ticaret yolunun başladığı liman kenti olması sayesinde tarih boyunca el üstünde tutulan Selçuk, ağırladığı tüm medeniyetlerin izlerini hâlâ taşıyor. Bu da Selçuk'u kültür ve turizm denince dünyanın sayılı rotalarından biri haline getiriyor.

Efes Antik Kenti

Selçuk'ta gezilecek yerler denince akla gelen ilk yer tabii ki Efes Antik Kenti. Tarihi milattan önce 6 bin yılına dayanan bu antik kentten günümüze kalan eserlerin çoğu ise Büyük İskender döneminin izlerini taşıyor. Efes Antik Kenti sadece Selçuk'un değil Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor.

Efes Antik Kenti'nin girişinde sizleri Meryem Ana Kilisesi karşılıyor. Meryem Ana Kilisesi ziyaretinizden sonra antik kent içerisindeki amfi tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra sırada dünyaca ünlü Celcus Kütüphanesi var. Antik çağdaki en büyük kütüphanelerden biri olan Celsus Kütüphanesi'nin bir zamanlar 14 bin kitaba sahip olduğu düşünülüyor.

Hadrian Tapınağı'nı, birçok tarihi eserin sergilendiği Efes Müzesi'ni de gördükten sonra rotanızı Selçuk ilçesinin diğer görülmesi gereken yerlerine çevirebilirsiniz.

Artemis Tapınağı

Efes Antik Kenti'nin dışında Selçuk'ta görülmesi gereken tarihi yerlerin başında Artemis Tapınağı geliyor. Diana Tapınağı olarak da bilinen ve tanrıça Artemis'e ithafen yapılan tapınağın milattan önce 550 yıllarında tamamlandığı tahmin ediliyor. Günümüze çok az bölümü ulaşabilen tapınak, dünyanın yedi harikası arasında yer alıyor.

Artemis Tapınağı'nın yanı sıra Saint Jean Kilisesi ve Selçuklular döneminde inşa edilen İsa Bey Camii de ilçeye bağlı önemli tarihi yerler arasında. Bu yerleri gördükten sonra Ayasuluk tepesine çıkıp Selçuk Kalesi olarak da bilinen Ayasuluk Kalesi'ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

Önemli Turizm Beldeleri Yanı Başınızda

Selçuk'a kadar gitmişken çevredeki yakın turizm beldelerini de görebilirsiniz. Örneğin Şirince köyü, civarda mutlaka görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Şaraplarıyla ve taş konaklarıyla ünlü olan bu köyde, Aziz Nesin'in vasiyeti üzerine kurulan Matematik Köyü'ne de uğramadan dönmeyin.

Selçuk'ta denize girmek için Pamucak Plajı'na gidebileceğiniz gibi, deniz ve güneş turizmi denince Türkiye'nin en popüler tatil rotalarından biri olan Kuşadası'nı da ziyaret edebilirsiniz. Zira Kuşadası ile Selçuk'un arasındaki mesafe sadece 20 kilometre!

Hafta Sonları İçin İdeal Bir Adres

Selçuk ulaşım anlamında Türkiye'deki rahat tatil rotaları arasında yer alıyor. İzmir Havalimanı ile Selçuk merkezinin arası yalnızca 60 kilometre. Bu da Selçuk'u hafta sonu tatilleri için bile uygun bir rota haline getiriyor.

Selçuk Otelleri

Burada tatil yaparken Selçuk merkezde konaklamak isterseniz birçok otel, küçük otel ve butik otel seçeneği sizi bekliyor. Oda kahvaltı, yarım pansiyon ya da tam pansiyon gibi paketler sunan bu otellerde erken rezervasyon yaptırarak ya da belirli günlere özel kampanyaları takip ederek tatilinizi avantajlı fiyatlarla yapabilirsiniz.