Renklerin birbiriyle dans ettiği, ürün çeşitliliğinin minik akıl tutulmalarına neden olduğu dev çarşıları herkes sever. Hatta bazıları o kadar sever ki, uçaktan iner inmez bavullarını kalacağı yere fırlatarak hemen kentin en büyük çarşısını aramaya çıkar.

Kapalı çarşılar sadece alışveriş yapılan yerler değil, çok daha tatlılar.Kentin en ilginç hikayelerini dinleyip, kentin en yetenekli satıcılarıyla tanışabilir, kalabalığın içinde kaybolup kendinizi unutabilirsiniz.

Şimdi tüm yüklerinizden kurtulun, çünkü taşıyabildiğimiz kadar ganimet toplayacağız! İşte size yeryüzünün en ünlü ve en büyük kapalı çarşıları:

La Boqueira, Barcelona, İspanya

İspanya’nın en büyük, Barselona’nın en popüler kapalı çarşısı olur kendisi. Şehrin ana caddesi olan Ramblas’ın tam sağında bulunuyor.

Çarşıda sadece taze şeyler satılıyor! 13. yüzyıldan beri Barselona insanları en taze ve en canlı sebzeleri, meyveleri, etleri ve deniz ürünlerini buradan satın alıyorlar.

İspanya'nın en büyük kapalı çarşısında yok yok.

İspanya’nın en büyük kapalı çarşısı.

St. Lawrence Market, Toronto, Canada

National Geographic tarafından “Dünyanın En İyi Yiyecek Pazarı”  olarak tanımlanmak, her kapalı çarşının rüyası olmalı! St. Lawrence Market bu rüyayı gerçeğe dönüştürdü, çarşının kuzey bölümü haftalık olarak kendi ürününü yetiştiren üreticilere ve antikacılara ayrılırken; güney bölümü restoranlara, yiyecek dükkanlarına ve oturma bölümlerine ayrılmış durumda.

Kuzey-güney bölümlerine ayrılmış ''Dünyanın En İyi Yiyecek Pazarı''.

Kuzey-güney bölümlerine ayrılmış ”Dünyanın En İyi Yiyecek Pazarı”.

Kapalı Çarşı, İstanbul, Türkiye

Yabancı dostlarımız buraya ‘Grand Bazaar’ diyor, neden? Çünkü çok büyük, o kadar büyük ki, 60 sokak ve 4000’den fazla dükkandan oluşuyor.

15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet’in ilk taşı koymasının ardından çarşıya, 1 cami, 21 hostel ve 7 çeşme eklendi.

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer olduğu için ürün çeşitlendirmesine hiç girmiyoruz.

Yabancıların 'Grand Bazaar' dediği Kapalı Çarşı'da ürün çeşidi oldukça fazla.

Yabancıların ‘Grand Bazaar’ dediği Kapalı Çarşı’da ürün çeşidi oldukça fazla.

Temple Street, Hong Kong

Yolunuz Yau Ma Tei taraflarına düşerse, yerel satranç oyuncularına meydan okuyun, kötü ruhlardan sakınmak için bir yeşim taşı alın ve açık hava lokantalarında bulunan yiyeceklerin tadına bakarken papağanlarla muhabbet edin. Bunlar hep hayatın tadı, tuzu.

Çarşıda her markanın taklidini bulabilirsiniz, almanızı önermiyoruz ama.

Oldukça ekonomik fiyatlarla alışveriş yapabileceğiniz Temple Pazarı.

Oldukça ekonomik fiyatlarla alışveriş yapabileceğiniz Temple Pazarı.

İpek Yolu, Kaşgar, Çin

Marco Polo’nun ziyaretinden beri tarihi dokusu korunmakta olan bu dev çarşıda aradığınız her şey var. Her şey derken, gerçekten her şeyden bahsediyoruz: At, bisiklet, mobilya, geleneksel müzik aletleri, halılar, kilimler, yiyecekler, baharatlar…

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz dev çarşı.

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz dev çarşı.

Tebriz Pazarı, İran

Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz bir alışveriş deneyimine hazır olun, Tebriz Pazarı’ndaki esnafların çoğu Türkçe konuşuyor ve Türk lirasını kabul ediyorlar.

Çarşıda altın ve gümüş ürünleri, mükemmel görünen halılar, her çeşit baharat ve el işçiliği hediyelik eşyalar bulunuyor.

Leziz baharatlardan el işçiliği ürünlere kadar her şeyi bulabileceğiniz Tebriz Pazarı.

Leziz baharatlardan el işçiliği ürünlere kadar her şeyi bulabileceğiniz Tebriz Pazarı’na mutlaka uğrayın.

Yorumlar