Kendilerinin görünüşleri bizim için ne kadar birbirine benzerse, mutfakları da bir o kadar çeşitli. Acı mı istiyorsunuz? Afiyetle yanacaksınız! Ekşi mi arıyorsunuz? Buruşmak hiç bu kadar tatlı olmayacak çünkü acı-tatlı karışımını gayet dozunda yapıyorlar. Baharat? Hayatınıza ve damağınıza tat katmanın çok ötesinde, işi gücü bırakıp aktar olup bütün gün baharatları koklamak isteyeceğiniz kadar zengin. Ha, bir de denizden çıkan o şey babanız değil; tanıyamamanız normal çünkü böylesi bir lezzet başka bir mutfakta yok.

İşte karşınızda 10 leziz Tayland yemeği:

Khao phat kung

Tüm Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi Tayland’da da pirinç, mutfağın temelini oluşturuyor. Pirinç o kadar bol ki, “Bir de bunu kızartalım bakalım nasıl oluyor?” demişler ve enfes olmuş. Kızarmış pirinç (khao phat), günün her saati yenilen bir yemek. Khao phat kung ise kızarmış pirincin karideslisi.

Karidesli kızarmış pirinç

Karidesli kızarmış pirinç

Kaeng khiao wan kai

Tayland’ın hem kültüründe hem de mutfağında Hindistan’ın etkisi büyük. Hindistan’ın yoğun kıvamındaki körileri, Tayland’da Hindistan cevizi sütü ile hazırlanıyor ve daha çok çorba kıvamında yapılıyor. Tavuklu yeşil köri ise en çok sevilen köri çeşitlerinden biri.

Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan çorba.

Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan çorba.

Phad Thai

Tay usulü kızarmış uzun erişte olan bu yemek, Tayland’ın milli yemeği. Birçok farklı malzeme ile yapılıyor ama en meşhuru karidesli olanı. Acı biberle birlikte yendiğinde ateşler sarıyor her yanınızı.

Karidesli kızarmış erişte

Karidesli kızarmış erişte

Yam nua

Öyle salata denildiğinde yeşillikleri doğrayıp bırakmakla yetinmiyor Taylandlılar. Dana eti biftekle hazırladıkları bu acı salata, başlı başına bir öğün.

Oldukça doyurucu olan salata, dana eti biftekle hazırlanıyor.

Oldukça doyurucu olan salata, dana eti biftekle hazırlanıyor.

Phanaeng

Hindistan cevizi kremalı et yemeği, et severlerin bayılacağı bir lezzet. Daha çok tavuk eti kullanılıyor. Suyuna ekmek banmak isteyeceksiniz.

Hindistan cevizi soslu et yemeği

Hindistan cevizi soslu et yemeği

Khao Yam

Güney Tayland’a özgü bir pirinç salatası olan Khao Yam, daha çok balık sosu ve çiğ sebzelerle hazırlanıyor. Bizde salata dendiğinde ana malzemeler sebze iken, Tayland’da elbette pirinç. Sebzeler ince ince kıyılarak pirinçlere eşlik ediyor.

Pirinç salatası.

Pirinç salatası

Kaeng Som

Genellikle pirinçle yenen tatlı-ekşi köri çorbasının içindeki malzemeler değişiyor ama burada her şey değişik zaten.

Köri çorbası

Köri çorbası

Khanom chan

Gördüğünüzde kokulu banyo sabunu olduklarından şüpheleneceğiz bu şeker şeyler, hindistan cevizi sütü ve pandan aromasıyla yapılan yapışkan pirinç unu tatlıları.

Pirinç unu tatlıları

Pirinç unu tatlıları

Tako

Üsü ağacı yapraklarında servis edilen bir çeşit puding. Sunumun orijinalliğine hayran kalacaksınız.

Sunumunun orijinalliğiyle göz kamaştıran bir çeşit puding.

Sunumunun orijinalliğiyle göz kamaştıran bir çeşit puding

Sarim

Hindistan cevizi sütü içinde tatlandırılmış buz kalıpları ile servis edilen, mung fasulyesi eriştesi tatlısı. “Bana oradan pembe tatlı bir şeyler verin.” deseniz yadırgamaz, verirler yani.

Hindistan cevizli mung fasulyesi tatlısı

Hindistan cevizli mung fasulyesi tatlısı

Yorumlar