Küçücük bir ada ülkesinde dev lezzetler yaratan Kıbrıs’ın meşhur yemeklerinin peşine düştük ve en çok da lezzet tutkunlarını harekete geçirecek enfes bir liste oluşturduk. Kültürümüzün bir parçası olmasına rağmen ülke sınırlarında bu kadar enfesleriyle karşılaşamayacağınız bir menü için hazır mısınız?

Hellim

Hellimin bir anavatanı varsa orası Kıbrıs’tır bizce. Kahvaltıda, salatada ya da akşamüzeri atıştırma saatlerinde Kıbrıs sofralarında hep o var çünkü. Bu yüzden de “Kıbrıs’ta ne yenir?” diye kime sorsanız verecekleri ilk cevap hellim olacaktır. Eğer sıkı bir peynir tutkunuysanız yemeden dönmeyin. Aksi halde pişman olabilirsiniz. Hatta eve dönüşte kilo kilo hellim götürmek için valizde yer ayırmayı da unutmayın.
kibrista ne yenir (3)

Balık

Yolunuz dört tarafı Akdeniz sularıyla çevrili bir adaya düştüğüne göre “Kıbrıs’ta ne yenir?” sorusu anlamını yitiriyor aslında. Akdeniz kıyılarında olduğunuza göre içinden balık geçen her cevap kabulümüz çünkü. Balığın en leziz halini enfes bir Akdeniz manzarası eşliğinde denemek istiyorsanız Missina’nın yolunu tutmanız yeterli.
kibrista ne yenir (1)

Şeftali Kebabı

Eğer şeftali kebabı ismini yeni duyduysanız hayal kırıklığı yaratmadan önce söyleyelim: Bu kebabın içinde şeftali yok. Rivayete göre; şeftali kebabının gerçek ismi de Şef Ali kebabı. Bir zamanlar sokaklarda kebap arabasıyla dolaşan Şef Ali’nin icadıymış çünkü bu lezzet. Kıbrıs mutfağının sembolü olan şeftali kebabı için “Kıbrıs’ta nerede yenir?” diye soracak olursanız da Niazi’s Restaurant’tan içeri adımınızı atın deriz.
kibrista ne yenir (2)

Ceviz Reçeli

Yanlış duymadınız ceviz reçeli! Hala denemediyseniz Kıbrıs’a doğru yola düşmenin vakti gelmiş demektir. Reçel konusunda iddialı olan Kıbrıslılar ceviz reçeli konusunda uzmanlaşmışlar diyebiliriz. “Kıbrıs’ta ne yenir?” diye de sormaya gerek yok aslında Kıbrıs’ta reçelin her hali yenir. Hatta bir incir reçeli olmasa da aslında Kıbrıs’ta en çok da ceviz reçeli yenir!
kibrista ne yenir (7)

Piruhi

Piruhi nam-ı diğer Kıbrıs mantısı… Kıbrıs’ta ne kadar lezzetli yemeklerin olduğuna dair en güzel kanıt bizce! Bazen tulum bazen de hellim peyniri ile hazırlanan piruhiyi denemek için pek çok mekan seçeneğiniz olsa da bizim tercihimiz Lefkoşa Büyükhan içerisindeki Sedirhan Restaurant. Yemeden dönmeyin!

Yorumlar