Doğa ananın kendi elleriyle binlerce yılda dantel gibi işlediği Kapadokya coğrafyasının tam kalbinde yer alan Nevşehir, sizi bir masal diyarına çağırıyor.

Hem gökyüzünde hem de yerin yedi kat altında heyecan verici maceralar yaşayabileceğiniz Nevşehir’de birbirinden otantik mağara otellerinde kalabilir, sabahları rengarenk balonların manzarasına uyanabilirsiniz.

Peribacalarının ve derin vadilerin memleketi Nevşehir’de eğlenceli, heyecanlı, huzurlu ve romantik bir tatil için dört mevsimin de ayrı bir tadı var. Siz ilk fırsatta Nevşehir uçak bileti fiyatlarına göz atmaya başlayın…

nevsehirde-gezilecek-yerler-magara-otelleri

Nevşehir Peribacaları

Öncelikle peribacası nedir diye sıradan bir açıklamaya girişecek olursak; peribacası, volkanik kayaç yapılanmasının rüzgar ve su aşındırmasıyla oluşturduğu coğrafi şekillerdir diyebiliriz. Ancak dünyanın en ilginç doğa harikaları arasında yer alan peribacalarının görenlerde yarattığı izlenimi tarif etmek oldukça zor.

En büyük ve gösterişli peribacaları Ürgüp’te, Paşabağ’da yer alıyor. Burada büyüklüğü 15 metreye kadar ulaşan dev peribacaları arasında dolaşabilir, içlerindeki mağaralara girebilirsiniz.

nevsehirde-gezilecek-yerler-pasabag-peribacalari

Ürgüp’te görenleri kendine hayran bırakan Üç Güzeller ise en güzel peribacaları fotoğraflarını çekebileceğiniz yer. Üçü birbirine yaslanmış peribacaları size adeta poz veriyor.

Nevşehir’in dört bir yanında irili ufaklı birçok peribacasına rastlayabilirsiniz ancak en ilginç peribacaları ise Hayal Vadisi ya da Pembe Vadi olarak anılan Devrent Vadisi’nde yer alıyor.

1950’lere kadar kayadan oyma evlerinde insanların yaşadığı, içinde kilise ve manastırlar bulunan Zelve Vadisi ve güvercinlerin yuva yaparak yavruladığı Güvercinlik Vadisi de mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden birkaçı.

Nevşehir’deki Yeraltı Şehirleri

Kapadokya bölgesinin el işçiliğiyle kolayca oyulmaya müsait kayaçları, yüzyıllar boyunca insanlara sığınak ve yurt olmuş. Nevşehir’de yerin altında onlarca metre derinliğe inen yeraltı şehirlerine inmek, Kapadokya’da yapılacak heyecanlı şeylerden biri geliyor.

Nevşehir merkeze yaklaşık 20 km uzaklıktaki Kaymaklı kasabasında yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, tamı tamına 8 katlı ancak 4 katı gezilebiliyor. İçinde 5 bin kişinin yaşayabileceği kapasitedeki yer altı şehri, düşmanlarından korunmak isteyenlerin aylarca içinden çıkmadan yaşayabileceği ambarları, mezarları, kiliseleri ve mükemmel havalandırma sistemiyle görenleri hayrete düşürüyor.

nevsehirde-gezilecek-yerler-derinkuyu-yeralti-sehri

Kaymaklı Yer altı şehrine 10 km uzunluğundaki bir tünelle bağlı olan Derinkuyu Yer altı Şehri’nin ise 8 katı da ziyarete açık.  Nevşehir’de gezilecek diğer yeraltı şehirleri ise:

 • Özkonak Yeraltı Şehri
 • Tatlarin Yeraltı Şehri
 • Mazı Yeraltı Şehri

Nevşehir Müzeleri

 • Nevşehir Müzesi
 • Ürgüp Müzesi
 • Kurşunlu Cami
 • Kültür Müzesi
 • Bebek Müzesi

Hacı Bektaş Veli Müzesi

13’üncü Yüzyılda yaşamış büyük Türk düşünürü ve mutasavvıfı Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük önem taşıyan görüş ve felsefesi çevresinde şekillenen dergahı ve türbesi Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yer alıyor. Mevlana Celaleddin Rumi ile çağdaş olan Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’yi yetiştiren Tapduk Emre’nin de öğretmeni olduğu düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde yer alan insan, evren ve Tanrı sevgisi ve hoşgörü kavramlarını asırlar önce insanlar arasında yayan Hacıbektaş Veli öğretileri, bugün yalnızca Anadolu’da değil Balkanlar ve Orta Doğu’da da varlığını sürdüren Bektaşiliğin temellerini oluşturuyor.

Hacı Bektaş Veli Müzesi içerisinde; Hacıbektaş Veli Türbesi, Balım Sultan Türbesi, Hacıbektaş Atatürk Evi, Nadar Avlusu, Aşevi gibi kısımlar bulunuyor. Eğer ağustos ayında Nevşehir’e geliyorsanız, Hacı Bektaş Veli’yi anma amacıyla düzenlenen ve birçok kültürel etkinlikle karşılaşacağınız festivali de kaçırmayın.

Nevşehir Kaya Kiliseleri

Nevşehir’deki kaya kiliselerinin en güzel örnekleri sizi Göreme Açıkhava Müzesi’nde bekliyor. Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nda henüz kabul görmediği ve Anadolu’ya Arap akınlarının sıkça yaşandığı yüzyıllarda ilk Hıristiyanlar, Kayseri üzerinden Nevşehir’e gelerek, bu coğrafyanın şekillendirilmeye elverişli vadilerinde ve kayalıklarında kendilerine manastırlar, kiliseler ve ortak yaşam alanları kurmaya başlarlar.

nevsehirde-gezilecek-yerler-goreme

İnsanlara saklanacak güvenli bir yer ve yaşam sunan bu kaya kiliseleri ve manastırlar, dönemin şartları göz önünde bulundurunca hayranlık ve merak uyandırıyor. Göreme Açıkhava Müzesi’nde birbirine birkaç adım uzaklıktaki Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Azize Barbara Şapeli muhteşem ikonaları görebileceğiniz önemli kaya kilisesi örneklerinden. Buradan ayrılmadan küçük bir ek ücret ödeyerek Karanlık Kilise’yi de görmelisiniz.  Kiliselerin avlusunda bulunan ağaçların gölgesinde oturup vadi manzarasının tadını da çıkarmayı da ihmal etmeyin. Nevşehir’de görebileceğiniz diğer kaya kiliseleri ise şunlar:

 • Açıksaray Örenyeri
 • Çavuşin köyü eski yerleşim yeri
 • Golgoli Örenyeri
 • Sobesos Antik Kenti
 • Uçhisar ve Ortahisar Kaya Oyma Kiliseleri

Çömlek Atölyeleri

Kızılırmak’ın kırmızı toprağı ve mil birbirine karışıp, usta ellerde şekillenince ortaya eşsiz sanat harikaları çıkıyor. Kapadokya’da seramik sanatı MÖ 2000’lere Hititlere kadar uzanıyor. Bu köklü sanatın icra edildiği ve rengarenk çömleklerin yapıldığı çömlek atölyelerini mutlaka gezmelisiniz. Bir avuç çamurun muhteşem bir güveç, kase ya da testi oluşuna tanıklık etmek oldukça ilginç. Hatta dilerseniz burada çarkında başına geçerek siz de kendiniz için bir çömleğe şekil vermeyi deneyebilirsiniz.

nevsehirde-gezilecek-yerler-comlek-atolyesi

Çömlek atölyelerinden ayrılırken Kapadokya’nın en ünlü yöresel ürünlerinden; enfes yemekler yapabileceğiniz toprak güveçler, rengarenk kase ve tabakların yanı sıra dekoratif testiler de alabilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Nevşehir çevresinde gezilecek yerlerden bir diğeri ise Ihlara Vadisi.  Nevşehir’den arabayla bir saatlik mesafede yer alan Ihlara Vadisi, Aksaray’da yer alıyor.  Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla oluşan vadi zamanla kendi mikro iklimini oluşturmuş. Kapadokya bölgesinin taşlık görüntüsüne karşın burada nehrin etrafı yemyeşil bir çehreye bürünmüş. Etrafta ılıman iklimde yetişen fıstık ağaçlarına bile yetişiyor.

nevsehirde-gezilecek-yerler-ihlara-vadisi

Vadiye uzun ve çok basamaklı merdivenlerle iniliyor. Dilerseniz vadiden çıkmak için merdivenleri tekrar tırmanmak yerine Melendiz’in huzur veren sesini dinleyerek, Belisırma Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Melendiz kenarındaki köy lokantalarında temiz havada yöresel yemeklerden yiyerek yorgunluk atabilirsiniz.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Lale Devri’nin önemli devlet adamlarından Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından (1726-1727) inşa ettirilen külliye, Nevşehir’in merkezinde yer alıyor. Külliye içerisinde yer alan camii, medrese, kervansaray, sıbyan mektebi, imaret, hamam ve iki çeşme ile bölgenin en kapsamlı hizmet veren yapılarından biri oldu. Osmanlı mimari anlayışında ve toplumsal yaşamında önemli yer tutan külliyelerin son örneklerinden biri olması da külliyenin mimari değerinin yanı sıra tarihi değerine de vurgu yapıyor.

Nevşehir Kurşunlu Cami olarak tanınan yapının avlu girişinde Lale Devri’nin ünlü şairi Nedim’in dizeleri yer alıyor. Mermer kitabe üzerideki 20 dizelik manzum kitabe; camiyi ve Damat İbrahim Paşa’yı tanıtıyor. Lale Devri’nin mimari ve motifleriyle süslenmiş olan caminin yapımında kullanılan malzemelerin önemli bir kısmı İstanbul’dan getirtilmiş ve cami İstanbul’daki örneklerine yakın bir mimari zevkle Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiş.

Nevşehir Balon Turları

Kapadokya coğrafyasını dünyaya tanıtan ve dünyanın en ihtişamlı deneyimleri arasında gösterilen Kapadokya balon turlarının kalkış yeri Nevşehir.

Kapadokya’nın eşsiz yer şekillerini yüzlerce metre yüksekten kuşbakışı izlemek, güneşin doğuşuna rengarenk balonların arasında şahit olmak ve rüzgarın yönlendirmesiyle yolculuk etmek için siz de Nevşehir tatilinizde balon turuna katılabilirsiniz.

Yılın 12 ayı boyunca gerçekleştirilen balon turları yalnızca yağmurlu ve fırtınalı havalarda gerçekleşmiyor. Yerden 900 metre yüksekliğe kadar yükselen balonlarla tur ortalama 1 – 1,5 saat kadar sürüyor. Genellikle güneşin doğduğu saatlerin tercih edildiği balon turları için güneş doğduktan sonra geç uçuş olarak anılan 2. uçuşlar gerçekleşiyor. Gün batımında uçuş gerçekleştiren operatörler de bulunuyor. Bu arada Kapadokya balon turunda evlenme teklifi alanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Kapadokya’nın yoğun ziyaretçi aldığı sonbahar döneminde eğer kısa süreli bir Nevşehir konaklaması yapacaksanız, tatilinizden önce balon turu için firmalarla iletişime geçerek erken rezervasyon yaptırmanız faydalı olabilir.

Konaklarken Kapadokya’nın büyüsünü yaşayabileceğiniz Nevşehir Otelleri arasında seçim yaparken, Mağara Otelleri’ni seçerek Kapadokya’nın otantik atmosferini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yorumlar