Amsterdam’a kadar gittiyseniz hiç üşenmeyin bi 20 kilometre daha gidin… İşte karşınızda isimleri tekerleme gibi birlikte anılan Marken ve Volendam!

Bir Zamanların Adası Marken

Etstur ile gittiğim Amsterdam Turu’nun bir parçası olarak uğradığımız bu iki kasabadan, hava muhalefetine rağmen, inanılmaz keyif aldım. İlk önce, bir zamanlar ada olan ve sonradan deniz doldurularak yapılan ince bir yolla karaya bağlanan Marken’e gittik.

Bir zamanların balıkçı kasabası Marken, şimdilerde oldukça turistik bir bölge haline gelmiş. Hala güzel bir marinası ve bu marinada yatlarla birlikte birkaç tane balıkçı teknesi var. Geniş bahçeli kimi ahşap, kimi tuğladan yapılmış evlerin arasından yürüyerek ulaşabileceğiniz marinaya giderken hemen solda ise Hollanda karpostlarında görmeye alışkın olduğumuz tahta ayakkabıların yapıldığı bir imalathane var.

Burada ağaçtan oyularak yapılan geleneksel ayakkabılardan satın alabilirsiniz. Mağaza görevlileri özellikle kalabalık kafilelerin geldiği saatlerde birkaç çift örnek ayakkabı da yaparak imalat sürecini de anlatıyorlar.

Bu ayakkabılar gördükleri işlemlerden sonra su geçirmiyorlar. Ayrıca büyükbaş hayvanlar çifçinin ayağına bassa dahi zarar vermiyor. O yüzden bugün bile hala tercih ediliyor. Tabii ki diğer yandan Hollanda’yı ziyaret ettiyseniz, dönüşte eşe dosta hatıra olarak götürebileceğiniz ürünlerin başında da yine bu ayakkabılar var.

Geçmişte sefere çıkan denizciler, boş zamanlarında bu ayakkabıların üzerine motifler işler, dönüşte sevdikleri kıza hediye ederlermiş. Bu o zamanların evlenme teklifiymiş aynı zamanda. Kız eğer hediyeyi kabul ederse, evlenme teklifini de kabul etmiş demek oluyormuş.

Hollanda Peynirleri

Marken’den ayrıldıktan sonra Volendam’a geçtik. İki alternatif yol içinden, köylerin arasından geçen sahil yolunu tercih ettik. Bu yol üzerinde bir de peynir fabrikası var. Aynı Marken’deki ayakkabı imalathanesi gibi peynir fabrikasının satış mağazasında da Gouda peynirinin geleneksel üretim süreçlerini anlatıyorlar. Akabinde de mağaza kısmına geçip envai çeşit peynir arasından beğendiklerinizi satın alabiliyorsunuz. Beğendiklerinizi diyorum çünkü burada satılan tüm peynirleri tatmak mümkün. Genç ve yaşlı, isli, fesleğenli, biberli… Envai çeşit peynir arasından seçim yapmak gerçekten çok zor.

Bu arada fabrika mağazası olması sizi yanıltmasın. Peynir fiyatları öyle çok ucuz değil. Bir kalıp peynir 10 euro civarı. Ancak kalitesi tartışılmaz derecede iyi. Hatta yarışmalarda ödül almış bir peynir çeşitleri de var. Bölgede yetişen hayvanlardan topladıkları günlük süt ile üretim yapıyorlar. O yüzden de Hollanda genelinde pek çok küçük peynir fabrikası var.

Daha farklı alternatifler de var elbette. Şehir merkezinde, turistik marketlerde ve hatta dönüşte Schipol Havalimanı’nın Free Shop’unda aynı gramajda peyniri 3-5 euro civarına bulmanız mümkün.

Şıklık Yarışındaki Evleriyle Volendam

Volendam’da yan yana olan hiçbir evin kapısı diğerinin aynısı değil. Birbirinin aynı tipte ve bitişik nizam inşa edilmiş evleri karanlıkta ayırt etmenin en kolay yolu bu olduğu için kapıları birbirinden farklı yapmışlar.

Her biri iki katlı olan bu evlerin büyük alt kat pencerelerinin önünde genelde o evde yaşayan ailenin hayat tarzını yansıtan biblolar, şamdan ve muhtelif süsler, üst katlarındaki pencerede ise güzelce şekillendirilmiş bir perde ve tam ortasında heybetli bir çiçek yer alıyor. Kasabayı turlarken oldukça çekici ve ahenkli sokaklar insanı büyülüyor.

Volendam, Marken’e kıyasla yeme-içme açısından kat kat fazla alternatife sahip. De Koe gibi ünlü mekânlarda önceden rezervasyon yaptırmazsanız öğle yemeği saatinde aç kalabilirsiniz. Bu arada De Koe demişken, elmalı turtası oldukça meşhur. Fırsat bulursanız mutlaka yiyin.

Sahil hattı boyunca yan yana bolca restoran bulabilirsiniz. Bu restoranlar deniz mahsulleri açısından oldukça zengin menülere sahipler. Ama derseniz ki ben memleketimin yemeklerini özledim, o zaman imdadınıza hemen marinanın kenarındaki dönerci yetişiyor.

Ve dönüş saati geldiğinde, ayrılmadan önce yapılması gereken son şey, hatıra eşya alışverişi… Amsterdam yazımda da bahsettiğim gibi, hediyelik eşya açısından da Volendam oldukça fazla alternatife sahip. Ayrıca gelmişken yerel kıyafetleri giyerek fotoğraf çektirebileceğiniz pek çok dükkân var.

Yorumlar