Tatil planı yapan maceracı ruhlar, ilk olarak gidecekleri yerin adrenalin seviyesini yükseltebilecek aktivite ve olanaklara sahip olup olmadığını araştırır. Coşkun akarsularda rafting yapmak, köpek balıklarıyla yüzmek, yüksek noktalardan muhteşem manzaralara doğru yavaşça süzülmek gibi alışılmışın dışında heyecan verici deneyimler yaşayabileceğin 10 destinasyonu listeledik.

Nepal’de Rafting Yapmak!

Doğası, iklimi, atmosferi ve daha pek çok ayrıntısıyla yeterince ilgi çekici bir yer olmasının yanında macera severlerin bayılacağı türden heyecanlı aktivite olanaklarına da sahip! Bunlardan biri de rafting! Dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesinin bulunduğu Nepal’de, tepelerde biriken karlar zamanla erimeye başlar. Karların erimesiyle coşan nehirlerde rafting yapmak maceracı ruhların en sevdiği aktiviteler arasında! Bu aktivitenin herkese uygun olmadığını ve bazı noktalarda tehlikeli olabileceğini de hatırlatalım. Dileyenler için tüm ihtiyaçlarınızı bota yükleyerek bu heyecanı 1 hafta 10 güne çıkaran turlar da mevcut.

Not: Bu spor dalı için uzman ve güvenilir bir tur şirketini tercih etmeni öneririz. Rafting yaparken güvenlik kurallarına aykırı bir harekette bulunmadan tüm uyarıları dikkate almalısın.

Machu Picchu’da Yürüyüşe Çıkmak!

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası seçilen Machu Picchu, antik bir İnka şehri. Güney Amerika’nın en önemli turistik noktalarından biri olan bölgeye günde yaklaşık 2000 kişi ziyaret ediyor. Machu Picchu harabelerinin zarar görmemesi için UNESCO, bu sayının 800’de kalmasını önermiş. İnka Yolu yürüyüşü yaparken her sabah büyüleyici güzelliklerle güne başlayıp akşamları benzersiz manzaralara şahit olabilirsin.

2400-4215 metre yüksekliğindeki bir yoldan Machu Picchu’yu ve daha bilimum doğa harikalarını görmek hayatında yaşadığın en güzel anılardan olacak!

Küba’yı Bisikletle Gezmek!

Rengarenk boyanmış klasik Amerikan arabaları, yardımsever insanları, dans, dans, dans… Okurken içinden Küba diye geçirdiğine eminim! Küba başlı başına çok çekici bir yerken bu çekiciliği bisikletle yavaş yavaş keşfetmeye var mısın? Dik yokuşlar ve eşsiz ormanları geçerek hayatında hiç duymadığın kuş seslerine kulak vermek ve senden başka kimsenin olmadığı yollarda ilerlemek çok heyecan verici olmaz mı?

Masoala Yarımadası’nı Keşfetmek!

Dünyanın en büyük 4. adası olan Madagaskar, saf yağmur ormanları, bünyesinde barındırdığı onlarca çeşit canlı ve yeşilin en güzel tonları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Barındırdığı canlıların ve bitkilerin %99’unun sadece Madagaskar’da yaşadığı düşünülürse dünyadaki biyoçeşitliliğin büyük bir kısmına ev sahipliği yaptığı söylenebilir.

Gelelim adrenalin tutkunlarına önerimize; yağmur ormanlarını denizle buluşturan Masoala Yarımadası! Yalnızca tekne ile gidilebilen adada ulaşım oldukça kısıtlı olduğundan ağaçların çoğu insan eli ile hiç tanışmamış durumda. Mecazi değil gerçek anlamda altın renkli kumlara sahip. Dünyayı kasıp kavuran animasyon serisi Madagaskar’dan da tanıdığımız lemurları ağaç tepelerinde görebilirsin. Daha önce hiç görmediğin ve muhtemelen Madagaskar’a bir sonraki seyahatine kadar da göremeyeceğin canlılarla tanışmak için heyecanlı mısın?

Torres Del Paine Milli Parkı’nda Büyülenmek! (Şili)

Şili Patagonyası sınırlarında bulunan Paine’nin Kuleleri, belki de pek çok yerde fotoğrafıyla karşılaştığın bir doğal güzellik. Gölleri, yüksek dağları, buzul alanları, tundra ve servi ağaçlarının çoğunlukta olduğu geniş ormanları ile tabiat açısından çok yönlü bir bölge. And Dağları’nda yaşayan guanako, gri Patagonya tilkisi, puma ve kondorlara ev sahipliği yapan bölge, trekking severler, hayvan ve botanik fotoğrafçıları, buzul turistleri ve dağcılar tarafından tercih edilebilir. Toro Gölü’nün kıyılarında yürüyüş yapmayı da unutmayın.

Yucatan Yarımadası’nda Yeraltı Mağaralarında Yüzmek! (Meksika)

Bu yazıyı okuyorsan deniz altına dalmak senin hobin olmalı. Turkuaz ve cam berraklığında bir suya dalıp hem deniz altının hem de yer altı mağarasının içini keşfetmek kulağa nasıl geliyor? Bizce adrenalinini iki kat artıracak deneyimlerden! Yucatan Yarımadası’nda binlerce tatlı su dolu yeraltı mağarası olduğunu da ekleyelim.

Rio de Janeiro Manzarasını Paraşütle Atlarken İzlemek!

Rio’da paraşütle atlamak belki de diğer tüm yerlerden daha heyecan vericidir! Neden mi? Çünkü Rio, sadece manzarası için bile gidilebilecek türden bir yer.

Dünyanın En Yüksek Kortunda Tenis Oynamak! (Dubai)

Burj Al Arab’ın en tepesine çıkıp yerden 210 metre yüksekte heyecanlı bir tenis mücadelesine ne dersin? Maç oynanmadığı zamanlarda helikopter pisti olarak kullanılan bu tenis kortunda şahsen ben kaçan topu tutmaya çalışmazdım, gerekirse yenilirim hiç sorun değil.

Maldivler’de Köpekbalıklarıyla Yüzmek!

Maldivler’de her türlü deniz canlısı bulunuyor; fakat içlerinden en dikkat çekeni insanların yanından hiç ayrılmayan yavru resif köpekbalıkları… Söylenene göre Maldivler’deki köpekbalıkları zararsız olduğundan korkmamıza hiç gerek yok; fakat bizce yine de üstteki maddeler yeterli. Köpekbalıklarıyla baş başa yüzecek kadar heyecan biraz fazla olabilir.

Terelj Ulusal Parkı’nda Turlamak!

Etrafında hiçbir şeyin olmadığını, yalnızca rüzgarın ve nehirlerin sesini duyabildiğin uçsuz bucaksız ovaların tam ortasında durduğunu düşün. İşte biz oraya Moğolistan diyoruz ve bu düşünceden hoşlandıysan seni Terelj Ulusal Parkı’na davet ediyoruz.

Sessizlik ve huzur arayan, doğada yürüyüş yapmak, sıra dışı kaya oluşumlarını yakından görüp yerel çadırlarda konaklamak için Terelj Parkı’nı es geçme!

Türkiye’de de macera severlere yönelik harika destinasyonlar bulunuyor. Onlara da şu yazımızdan ulaşabilirsin.

Cansu Yıldız

Yorumlar