Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Kayseri’nin göz bebeği Erciyes Kayak Merkezi, her yıl kayak tutkunlarının rüyalarını süslüyor. Beyazın büyüsünü iliklerine kadar hissettiren bu eşsiz yerde sen de unutulmaz bir kayak tatili yapmak istiyorsan Erciyes Kayak Merkezi yazımıza göz atmaya hemen başla!

Farklı zorluk derecesine sahip pistleri, üzerinde adeta uçuyormuş gibi hissettiren toz kar yapısı, keyifli aktivite olanakları… Erciyes Kayak Merkezi, her yönüyle amatör ve profesyonel kayak sevdalılarının favorileri arasında yer alıyor. Büyüleyici bir manzara ve benzersiz deneyimler sunan Erciyes Kayak Merkezi bu sezon en yakın zamanda seni de bekliyor. Öncesinde içeriğimizi incelemen çok faydalı olabilir. O zaman hadi, başlayalım!

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Erciyes Kayak Merkezi Nerede?

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Kayak merkezine Develi, Hisarcık, Tekir ve Hacılar olmak üzere dört adet giriş yolu bulunuyor. Bu kayak merkezi, avantajlı konumuyla “Dünyanın En Merkezi Kayak Merkezi” olarak nitelendiriliyor.

Erciyes Kayak Merkezi Fiyatları Nasıl?

Erciyes Kayak Merkezi bilet fiyatları çıkış hakkı için kullanılan Skipass ile belirleniyor. Tesiste sezon boyunca (1 Aralık 2023-30 Nisan 2024) bir çıkış için 0-12 yaş aralığındaki bireylerin 45 TL, 13 yaş ve üzerinin 60 TL ödemesi gerekiyor. 200 çıkış için belirlenen tutarlar ise 0-12 yaş aralığı için 2 bin 950 TL, 13 yaş ve üzeri için 3 bin 650 TL.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Erciyes Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Erciyes’te kayak sezonu çoğunlukla aralık ayının ilk ya da ikinci haftasında açılıp nisan ayının sonunda bitiyor. Acaba şu an Erciyes Kayak Merkezi açık mı diye düşünmüş olabilirsin. 2023 yılında Erciyes Kayak Merkezi aralık ayının sonlarına doğru açıldı. Sonraki yıllarda bir plan yapmadan önce Erciyes Kayak Merkezi otellerini arayıp bu konuyu netleştirmen iyi olabilir.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Erciyes Kayak Merkezi’nin Yüksekliği Kaç Metre?

Erciyes Kayak Merkezi’nin rakım olarak 2 bin 150 ila 3 bin 400 metre arasında yer aldığı biliniyor. Kayak merkezinin kurulu olduğu Erciyes Dağı’nın 3 bin 916 metre yüksekliği ise tüm amatör ve profesyonel kayakçılara ayrı bir heyecan veriyor.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Erciyes Kayak Merkezi Kar Kalınlığı Ne Kadar?

Erciyes’te kar kalınlığı çoğunlukla 50 ila 100 santimetre arasında oluyor. Bununla birlikte Erciyes Kayak Merkezi’nde hepsi birbiriyle bağlantılı toplam 102 km uzunluğunda 34 farklı kayak pisti bulunuyor. Erciyes Kayak Merkezi pistlerinin eğimleri ise yüzde 10 ila 50 arasında değişiyor.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Erciyes Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri, Erciyes Kayak Merkezi için yol tarifi çıkış noktasına göre değişmekle birlikte kısaca özetlemek gerekirse, Kayseri şehir merkezine geldikten sonra Hisarcık kasabası üzerinden Tekir Yaylası istikametine doğru ilerleyerek Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsin. Toplu taşıma kullanmak istersen şehir merkezinde Seyyid Burhaneddin Türbesi yakınından kalkan Develi minibüslerini kullanabilirsin. Kayseri şehir merkezinden kayak merkezine ulaşmak ise ortalama 25 dakika sürüyor. Yani Erciyes kayak otellerinde yerini ayırtıp istediğin zaman şehirde gezintiye çıkabilirsin.

Kayseri Havalimanı’ndan Erciyes Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri Havalimanı’ndan Erciyes Kayak Merkezi’ne taksiyle ulaşabilirsin. Dilersen toplu taşımayla şehir merkezine gelip buradan kayak merkezine giden minibüslere binebilirsin. Kayseri Havaalanı, Erciyes Kayak Merkezi arası kaç km merak ettiysen hemen onu da söyleyelim. Kayseri Havalimanı ve Erciyes Kayak Merkezi arası yaklaşık 25 km tutuyor.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Kayseri Otogarı’ndan Erciyes Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri otogarından Erciyes Kayak Merkezi’ne giden toplu taşıma aracı bulunmuyor. Otobüsten inip kayak merkezine ulaşmak için öncelikle toplu taşımayla Hunat Mahallesine gelmeli ve Seyyid Burhaneddin Türbesi yakınından kalkan Develi minibüslerine binmelisin. Yaklaşık 30-35 dakikalık bir yolculuktan sonra Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsin.

Erciyes Kayak Merkezi’nde Neler Yapılır?

Erciyes Kayak Merkezi’nde kayağın yanı sıra kızak, kar motosikleti, kar bisikleti ve paraşüt kayağı gibi birbirinden keyifli aktivite olanakları bulunuyor. Öyle ki tesis, tüm bu aktivitelerin uluslararası yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Eğer tatilini mart gibi planlarsan Erciyes Kar Motosiklet Şampiyonası’nı yerinde izleyebilirsin. Fakat gitmeden önce tarihleri kontrol etmeli ve Kayseri otellerinde vakit kaybetmeden yerini ayırtmalısın.

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Kayak Sezonunda Kayseri’de Görülmesi Gereken Yerler

Hürmetçi Köyü: Erciyes’e gelmişken bizce yılkı atlarıyla ünlü Hürmetçi Köyü’nü görmeden dönmemelisin. Buraya uğrayarak birbirinden etkileyici fotoğraflar çekebilirsin.

Atatürk Evi Müzesi: Ulu önder Atatürk’ün Kayseri ziyaretinde kaldığı konak, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzedeki bal mumu heykeller ve iç dekorasyon tüm ziyaretçileri bir hayli etkiliyor.

Ağırnas Yeraltı Şehri: Kayseri, yer altındaki güzellikleriyle de eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor. En popüler yer altı şehirlerinden biri olan Ağırnas Yeraltı Şehri’ni, buradaki dehlizleri ve mağaraları yakından incelemek için mutlaka ziyaret etmelisin.

Zamantı Irmağı: Seyhan Irmağı’nın iki büyük kolundan biri olan Zamantı Irmağı, eşsiz güzelliğiyle Kayseri’ye gelmişken görülmesi gereken yerlerden biri. Üstelik ırmakta rafting de yapılabiliyor. Belki sen de denersin, nasıl olur?

Kayseri Arkeoloji Müzesi: Kayseri’nin en önemli değerlerinden biri olan Arkeoloji Müzesi; Helenistik, Roma ve Doğu Roma eserlerini yakından görme fırsatı sunuyor. 08.30-17.30 arasında ziyaret edilebilen bu müzeye mutlaka uğramalısın.

Tatil planın şekillendiyse ETS ile Kayseri, Erciyes kayak otelleri arasından seçimini yap ve bütçene uygun bir otelde yerini hemen ayırt. Acele et, kayak heyecanını doya doya yaşa!

Erciyes Kayak Tatili Hakkında Bilmen Gerekenler

Yorumlar