Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

“Hiçbir eğlence kayak tatilinin yerini tutamaz.” diyenlerdensen, Erzurum’un kalbi Palandöken’de kayak yapmanın tadına çoktan varmış olmalısın. Fakat bu deneyimi hala yaşamadıysan, şimdi vakti gelmiş demektir. Öyleyse arkana yaslan ve Palandöken kayak tatili yorumlarımıza kulak ver. Sonra sıra, Palandöken tatili için plan yapmakta!

Palandöken, karlı tepelerin gökyüzüyle buluştuğu noktada ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Bölgede yer alan kayak merkezi hem tek başına hem de tüm aileyle deneyimlenebilecek eşsiz bir tatil olanağı yaratıyor. Dünyanın en uzun ve dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi, amatörlerden profesyonellere tüm kayak sevdalılarını kucaklıyor. Sıradaki talihli sen olmak istersen içeriğimizi hemen baştan sona incelemelisin!

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Merkezi Nerede?

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’un 10 km güneyindeki Palandöken Dağlarının kuzey eteklerinde bulunuyor. Bölge sadece bir değil, üç adet kayak merkezini içerisinde barındırıyor. Bunlar, Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası olarak sıralanıyor. Palandöken Kayak Merkezi olarak anılan bölgeyi ise esasında Erzurum Boğazı oluşturuyor.

Palandöken Kayak Merkezi Fiyatları Nasıl?

Palandöken Kayak Merkezi’nde zirvelere çıkış için telesiyej kullanılması gerekiyor. 2024 yılında Palandöken Kayak Merkezi’nde telesiyej fiyatları gidiş-dönüş tek çıkış için 70 TL, 09.00-16.30 bileti 700 TL, 16.00-20.00 gece bileti ise 200 TL. Sezonluk paket bilet fiyatları ise 9.500 TL’den satışa sunuluyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Kiralama Fiyatları Nasıl?

Palandöken kayak kiralama fiyatlarının 2024 yılında ortalama 300 TL olduğunu söyleyebiliriz. Kayak ayakkabısı, kayak gözlüğü, kayak eldiveni ve kayak montu kiralama ücretleri ise seçtiğin markaya göre değişebiliyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Sezonu Ne Zaman Başlıyor?

Palandöken kayak sezonu çoğunlukla kasım ayının sonunda ya da aralık ayının ilk veya ikinci haftasında başlıyor. Palandöken pistleri 2023-2024 kış sezonunda ise 29 Kasım gününde açıldı. Tam şu anda “Peki, Palandöken Kayak Merkezi yazın açık mı?” diye soran meraklı gezginleri de cevaplayalım. Evet, Palandöken Kayak Merkezi yazın bölgede bulunan eğlenceli aktiviteler için de kullanılabiliyor. Fakat kayak sadece nisan ayına kadar yapılabiliyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Merkezi’nin Yüksekliği Kaç Metre?

Palandöken Kayak Merkezi’nin rakımı 3 bin 176 metre. Dik pistleriyle bilinen Palandöken Kayak Merkezi, New York Times tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 41 Kayak Merkezi” listesinde 18’inci sırada yer alıyor. Bu yönüyle Palandöken, her yıl farklı coğrafyalardan gelen pek çok kayakçıyı ağırlıyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Pisti Kaç Km?

Palandöken kayak pistlerinin toplam uzunluğunun 28 km olduğu belirtiliyor. En uzun pist, 12 km boyunca uzanıyor ve özellikle profesyonellerin favorileri arasında yer alıyor. Kayak merkezinin başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki fark ise 1100 metre olarak belirtiyor. Ayrıca 27 adet piste sahip olan Palandöken Kayak Merkezi’nin taban noktasının da 2200 metre yükseklikte olduğu ifade ediliyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Palandöken Kayak Merkezi için yol tarifine ihtiyaç duyuyorsan buraya muhtemelen özel aracınla geleceksin. Öncelikle özel aracınla farklı bir şehirden Palandöken’e geleceksen hangi kara yolunun senin rotan için uygun olduğunu bulmalısın. Örneğin; İstanbul’dan E-80 kara yolunu kullanarak Palandöken’e yaklaşık 15 saatte ulaşabilirsin.

Erzurum merkezden ve Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken Kayak Merkezi’ne giden toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsin. Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’a kaç km mesafede? Bu bilgiyi de şöyle ekleyelim: Palandöken Kayak Merkezi Erzurum’a sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Palandöken Kayak Merkezi’nde Hangi Aktiviteler Yapılır?

Palandöken Kayak Merkezi’nde kayağın yanı sıra kızak, lastik raftingi, buz tırmanışı, zipline, insan sapanı ve dev salıncak gibi aktivite seçenekleri bulunuyor. 2 bin 750 metre yüksekliğe kurulan salıncak ve sapanla ziyaretçiler metrelerce yüksekliğe fırlatılıyor. Bu iki aktivite hem yazın hem de kışın denenebiliyor. Sen de hemen Palandöken kayak otellerinde yerini ayırtarak bu keyifli aktiviteleri sezon bitmeden deneyimleyebilirsin.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Kayak Sezonunda Erzurum’da Görülmesi Gereken Yerler

Tortum Gölü: Erzurum’a gelmişken karlar altında büyüleyiciliğini ikiye katlayan Tortum Gölü’nü mutlaka görmelisin. Hatta bu eşsiz manzarayı kesinlikle bölgedeki seyir terasından izlemelisin.

Yedigöller: Erzurum’un saklı cenneti Yedigöller de Palandöken’e gelmişken görülmeyi mutlaka hak ediyor. Burada göl manzarasını izlerken kar suyuyla lezzetine lezzet katan bir alabalık menüsü yemeni şiddetle tavsiye ederiz!

Narman Peribacaları: Kırmızı rengiyle eşsiz bir görünüm sunan Narman Peri Bacaları, etkileyici manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bizce görmeden dönmemelisin.

Saat Kulesi: Erzurum’un simgelerinden biri olan saat kulesinin 1800’lü yıllarda Londra’da yapıldığı ve İngilizler tarafından şehre hediye edildiği biliniyor. Etkileyici bir geçmişe ve görünüme sahip olan bu saat kulesini de bizce Erzurum’a gelmişken mutlaka görmelisin.

Gökkuşağı Tepeleri: Adından da anlayabileceğin üzere rengarenk olan Gökkuşağı Tepeleri gören herkesi büyülüyor. Çin’in Gökkuşağı Dağlarına benzeyen bu doğal oluşumların 45 milyon yılda meydana geldiği ifade ediliyor. Yani kesinlikle görmeye değer!

Şimdi Palandöken kayak otellerini incelemenin tam zamanı! Hemen gel ETS’ye, sana uygun otelde yerini ayırt ve kayak macerasına ortak ol!

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum'da Gezilecek Yerler

Yorumlar