Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Her kış mevsiminde gözler “kristal karlar diyarı” olarak bilinen Sarıkamış’a çevriliyor. Sarıkamış’ı cennete çeviren bembeyaz karlar, oluşturduğu nefes kesici pistlerle bu yıl da kayak sevdalılarını bekliyor. Bir adrenalin ve eğlence tutkunu olarak sen de “O sene, bu sene!” diyorsan, Kars’taki Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında detaylı bilgi için seni içeriğimizin devamına alalım!

Sarıçam ağaçlarının arasında, kristal karlar eşliğinde huzur dolu bir deneyim… Kars’ın incisi Sarıkamış, kayak merkezinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yediden 70’e herkes bu eşsiz deneyimin bir parçası olmak adına Kars’ta kayak tatilini aylar öncesinden planlayıp gün saymaya başlıyor. Bu yıl kollarını sen de bu güzel plan için sıvadıysan, Sarıkamış’ta kayak başladı mı ve Sarıkamış Kayak Merkezi fiyatları nasıl merak ediyor olmalısın. Hadi öyleyse, yeni tatil planına biz öncülük edelim!

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ın Sarıkamış ilçesine 4 km uzaklıkta bulunan Çamurlu Dağı’nda yer alıyor. Buradaki tesisin adı aslında Bayraktepe (Cıbıltepe) Kayak Merkezi. 12 kilometrelik beş etaptan oluşan Sarıkamış kayak pistleri, bölgeye yağan kristal kar sebebiyle dünyada kayak sporu için en elverişli noktalardan biri olarak görülüyor. Öyle ki kristal kar, Sarıkamış dışında sadece Avrupa kıtasındaki Alp Dağlarında görülüyor.

Sarıkamış Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Kars, Sarıkamış’ta kayak sezonu çoğunlukla aralık ayında başlayıp nisan ayında son buluyor. Bölgeye aynı tarihler arasında yoğun miktarda kristal kar düşüyor. Kars’ta kayak sezonu uzun sürüyor. Fakat bölgedeki yağış koşullarına göre bu tarihin öne çekilme ya da ertelenme ihtimali de bulunuyor.

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi Fiyatları Nasıl?

Biraz da kayak yapılacak zirvelere ulaşmak için kullanılan telesiyej ücretlerinden söz edelim. 2024 yılında Sarıkamış’ta günlük sınırsız telesiyej çıkış kartının fiyatı 550 TL iken tek çıkış 65 TL, beş çıkış 325 TL, 10 çıkış 600 TL, 20 çıkış 1050 TL, 50 çıkış 2500 TL ve 100 çıkış 4500 TL ücrete tabi oluyor.

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi Rakımı Kaç Metre?

Sarıkamış Kayak Merkezi, 2 bin 200 ila 2 bin 900 metre yüksekliğe sahip bir plato üzerinde yer alıyor. Sadece bu yükseklik bile dünyanın farklı noktalarından gelen kayakseverleri heyecanlandırmaya yetiyor. Bu noktada Kars, Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı ne kadar diye de merak etmiş olabilirsin. Sarıkamış’ta kar kalınlığı her yıl ortalama 1-1,5 metreyi buluyor.

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Kars Merkezden Sarıkamış Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kars merkezden Sarıkamış’a direkt giden servisler bulunuyor. Bu servisleri kullanarak ilçeye geldikten sonra kayak merkezindeki tesislere taksiyle ulaşabilirsin. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne özel aracınla geleceksen dikkatli olmanı öneririz. Karlı yollarda araba sürmek seni biraz zorlayabilir.

Kars Merkez – Sarıkamış Kayak Merkezi Arası Kaç Km?

Kars merkez ve Sarıkamış Kayak Merkezi arası mesafe yaklaşık 61 kilometre olarak belirtiliyor.

Kars Şehir Otogarı – Sarıkamış Kayak Merkezi Arası Kaç Km?

Kars şehir otogarı ve Sarıkamış Kayak Merkezi arası yolculuk yaklaşık 65 kilometre sürüyor. Otogardan kayak merkezine direkt gitmek için taksi kullanmak gerekiyor. Sarıkamış Kayak Merkezi servislerinin yerini öğrenip bölgeye bu araçlarla da ulaşabilirsin.

Kars Havalimanı – Sarıkamış Kayak Merkezi Arası Kaç Km?

Kars Havalimanı ve Sarıkamış Kayak Merkezi arası yaklaşık 55 kilometre. Biz bu yolculuğu konakladığımız otelin ücretsiz shuttle hizmetiyle tamamladık. Sen de Kars Sarıkamış kayak otellerini inceleyerek bu hizmeti sağlayan oteller arasından seçimini yapabilirsin.

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi ve Çevresinde Hangi Aktiviteler Yapılır?

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak dışında yapılabilecek keyifli aktiviteler de bulunuyor. Kütük Ev’i ziyaret ederek sımsıcak bir his sunan bu yapıda keyifli vakit geçirebilir ve bir akşam yemeğini burada planlayabilirsin. Ayrıca kızakla safari de yapabilirsin. Kayak deneyimine farklılık katmak istersen Sarıkamış’ta gece kayağı da yapman mümkün.

Kayak Sezonunda Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Çıldır Gölü: Çıldır Gölü, kayak sezonunu kapsayan aralık ve mart ayları arasında donuyor ve nisan ayında çözülmeye başlıyor. Gelmişken burayı da mutlaka görmeni ve göl kenarında balık yemeni öneriyoruz.

Ani Harabeleri: Kars’a gelip de Ani Harabeleri’ni görmeden dönülmez. Kars’ta kültürel çeşitliğinin sembollerinden biri olan bu yapıları karlar altındayken mutlaka görmelisin.

Katerina Av Köşkü: Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden birini sunan Katerina Av Köşkü, yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan oluşturulması bakımından şehrin mimari dokusunda özel bir yere sahip. Karlar altında güzelliğini ikiye katlayan bu köşkte etkileyici fotoğraflar çekebilirsin.

Kars Kalesi: Tüm şehre en yüksekten bakan Kars Kalesi, karlar altındaki şehri izlemek için kuşkusuz en iyi konumlardan biri! Kars’a gelmişken hem kaleye dahil olan büyüleyici alanları hem de şehir manzarasını mutlaka görmelisin.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi: Kars’ın tarihinde büyük bir yer tutan Birinci Dünya Savaşı – Kafkas Cephesi izleri, şehirdeki Harp Tarihi Müzesi’nde görülebilir. Sarıkamış Harekatı’nın canlandırıldığı bu müzeyi Kars’a gelmişken mutlaka ziyaret etmelisin.

Hadi, hemen şimdi gel ETS’ye ve Kars, Sarıkamış otellerini incele. Kayak tatilini planla, kristal karlarla buluşmak için geç kalma!

Kars Kayak Tatili, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars'ta Gezilecek Yerler

Yorumlar