Karadeniz’in bilindik rotalarından farklı, yepyeni bir şehir keşfetmek istersen, yönünü Bayburt’a çevirmeye ne dersin?

Yaklaşık 3000 yıllık bir tarihe sahip olan bu kadim Karadeniz şehrinde; Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden kalma birçok eser görebilirsin.

Doğu Karadeniz’in köklü şehri Bayburt, sana taş işleme sanatının en güzel örneklerini sunarken, Çoruh Nehri’nin kıyısında Bayburt’un birçok doğal güzelliğini keşfedebilirsin.

Şimdi Bayburt’u görmeye hazırsan haydi, hemen bir gezi planı yapalım!

Bayburt’ta Tarihe Tanıklık Eden Bir Nokta!

Şehrin kuzeyinde kalan Bayburt Kalesi; Roma, Bizans, Arap ve Osmanlı medeniyetlerine belli bir dönem ev sahipliği yapmış. Evliya Çelebi, 1647 yılında Bayburt’a geldiğinde, o zaman bu kalenin içinde 300 evlik bir mahalle ve bir cami bulunduğunu söylüyor.

Dış yüzeyinde renkli çinilerin bulunmasından dolayı “Çinimaçin Kalesi” ismiyle de alınan bu kale, Dede Korkut’un “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adlı hikayesinde, Bamsı Beyrek’in ün kazanmak için fethetmeyi amaçladığı kale olarak biliniyor.

Gizemli Bir Yolculuğa Hazır Ol!

Bayburt’un benzersiz tarihini ziyaretçilerine sunan Aydıntepe Yer Altı Şehri, yüzeyin 2 metre altında bulunuyor. Hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan oyulan ana kayanın içerisinde; birçok galeri ve geniş odalar yer alıyor. Arkeolojik kazı çalışmaları devam eden bu tarihi yapıyı, Roma’dan kovulan ilk Hristiyanların inşa ettiği rivayetler arasında.

Bayburt Sana Adrenalin Dolu Bir Yolculuk Sunuyor!

Mescit Dağı’ndan başlayan, sırasıyla; Bayburt şehir merkezi, Artvin ve Gürcistan’a doğru uzanan Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akarsuyu olma özelliğini taşıyor. Adı sıklıkla rafting ile anılan bu nehir, zorlu bir parkur olmasından dolayı adrenalin sevenler için harika fırsat sunuyor.

Bu Coğrafyayı Anlatan Bir Müze Turuna Ne Dersin?

Çağdaş sanattan ve geleneksel el sanatlarından birçok farklı eser sunan Baksı Müzesi, tasarımı ve sahip olduğu harika doğa manzarasıyla ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Ayrıca müze, 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nün de sahibi oldu.

Karadeniz Lezzetleri Bayburt’ta!

Karadeniz lezzetleriyle aran iyiyse, Bayburt tam sana göre bir mutfak olabilir. Ziyaretçilerine lezzet şöleni sunan bu mutfakta; yalancı dolma, ekşi lahana, galacoş ve kesme çorbasını mutlaka denemelisin. Ayrıca süt böreği, tel helvası ve kete gibi tatlılarla da gezine keyif dolu anlar katabilirsin.

Bayburt, masmavi bir denizden uzak görünse de ziyaretçilerine Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerini fazlasıyla sunuyor. Tarihin ve doğanın birçok farklı yönünü keşfedebileceğin bu şehri baştan başa gezmek istersen, plan yapmaya Bayburt Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar