Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Şelale Antalya Manavgat Şelalesi

Doğanın en güzel ve en ilham veren harikaları arasında şelaleler sayılabilir. Sadece yukarıdan dökülen suyun durmaksızın akışını izlemek bile öyle huzur verici ki insan doğaya saygısını sunmadan edemiyor. Sen de her daim doğanın güzelliklerine ortak olmayı seçenlerdensen etkileyici bir şelale manzarasına ulaşmanı ne engelleyebilir ki? Biz senin için güzel bir ön çalışma yaptık ve Türkiye’nin en güzel şelaleleri arasında yer alan 20 şelaleyi sıraladık. Doğanın güzelliği karşısında büyülenmeye hazırsan şimdi yola çıkma zamanı!

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Erzurum Tortum Şelalesi

Bu dünyada pek çok gezgin var ve her biri de farklı pencerelerden dünyaya bakıyor. Kimi büyük şehirlerde gezilecek yerleri keşfetmeyi seviyor, kimi kültür turu yapmaktan keyif alıyor, kimi sadece dünya üzerindeki muhteşem plajları ve koyları bulmaya kendini adamış, kimi de gittiği her yerde doğa ile iç içe olmanın verdiği hazzı arıyor. İlhamını doğadan alan gezginlerin çok sevdiği duraklar arasında olan şelaleler ise kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor.

Bir şelalenin akışını uzun uzun izlemek insanı gerçekten rahatlatıyor. Görkemli şelaleleri izlerken büyülenmek, şelalenin bittiği yerde suya girmek, kartpostalları andıracak güzellikte fotoğraflar çekmek, doğa ile iç içe çok değerli ve unutulmaz bir gün geçirmek nasıl olurdu? Cevabı heyecanlı bir “Muhteşem!” olanların bu yazıyı keyifle okuyacağına eminiz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 20 şelaleyi alfabetik olarak sıralayalım. Tatil planını yaparken gittiğin yerin doğal güzelliklerini de görmeyi sevenlerdensen yazı içinde güzel duraklara rastlayabilirsin. Keyifli okumalar.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Antalya Düden Şelalesi

1. Bulut Şelalesi

Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak bilinen Bulut Şelalesi, Rize’nin muhteşem doğası ile öne çıkan ilçelerinden Çamlıhemşin’de yer alıyor. Rize’de gezilecek yerler arasında bulunan Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı alanına geldiğinde dere kıyısından ve ağaçlar arasından yürüyeceğin 2 km yolun sonunda seni muhteşem bir manzara bekliyor.

Bulut Şelalesi, yaklaşık 250 m yükseklikten dört kademede düşen bir şelale ve bu basamaklı yapı dolayısıyla tamamını görmek biraz zor olabiliyor. Yine de şelalenin bulutlarla buluştuğu o en üst noktaya bakmak ve suyun buradan düşerken çıkardığı sesi dinlemek insana çok iyi geliyor. Eğer istersen şelalenin döküldüğü yerde suya da girebilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Rize Tar Deresi Bulut Şelalesi

2. Delikli Kaya Şelalesi

Murgul Delikli Kaya Şelalesi Artvin sınırları içinde yer alıyor. Küçük bir şelale olsa da farklı yapısı ile dikkat çeken şelale Artvin’de gezilecek yerler arasında sayılıyor. Tortul kayaç üzerine dökülen su zamanla bu kayayı oymuş ve yaklaşık 4 m çapında bir alanı halka şeklinde aşındırmış. Şelale bu halkanın içinden akıyor ve gerçekten hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Şekli dolayısıyla ormanın yüzüğü olarak görülen Deliklikaya Şelalesi oldukça fotojenik. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsin ve dilersen çevrede yer alan çardaklarda piknik yapabilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Artvin Murgul Deliklikaya Şelalesi

3. Düden Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk sıralarda yer alan Düden Şelalesi, şehrin merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer alıyor. Aşağı Düden Şelalesi (Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Yukarı Düden Şelalesi (İskender Şelalesi) olarak ikiye ayrılan Düden Şelaleleri’nin güzelliği mutlaka görülmeli.

Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alanda bir de mağara yer alıyor ve bu alanda muhteşem bir manzara seni bekliyor. Şelale yakınında vakit geçirebileceğin yerler de bulunuyor. Aşağı Düden Şelalesi ise ortalama 40 m yükseklikteki falezden Akdeniz’e dökülüyor ve merkezi bir noktada oluşu nedeni ile yılın her dönemi çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Düden Şelalesi Antalya

4. Erfelek Şelaleleri

Tatlıca Takım Şelaleleri olarak da bilinen Erfelek Şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı olan Tatlıca Köyü’nde yer alıyor. Bu alanda büyüklü küçüklü 28 ayrı şelale bulunuyor ve bu birliktelik ortaya eşsiz bir doğa harikası çıkarıyor. Sinop’ta gezilecek yerlerin başında gelen Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin bulunduğu alan 2011 senesinde tabiat parkı ilan edildi. Hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çeken tabiat parkında yürüyüş parkurları da yer alıyor. Doğa ile iç içe olacağın huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsan ve rotanda Sinop varsa mutlaka buraya uğramalısın!

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri

5. Gelin Tülü Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarına dahil olan Gelin Tülü Şelalesi, Rize’de gezilecek yerlerin başında gelen Ayder Yaylası yakınında bulunuyor. Suyun düşerken oluşturduğu görüntü bir gelinin duvağını andırdığı için bu ismi almış olan şelale, yemyeşil orman dokusunun arasında tüm zarifliği ile akıyor. Sonbahar aylarında da doğanın renk değiştirmesi ile görülmeye değer manzaralar sunan şelaleyi ziyaret etmeyi ihmal etme.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Rize Ayder Gelin Tülü Şelalesi

6. Girlevik Şelalesi

Doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan Girlevik Şelalesi, Erzincan’ın Çağlayan mevkiinde yer alıyor. Her yıl Girlevik (Çağlayan) Şelalesi’ni görmek için çok sayıda turist Erzincan’a gidiyor. Şelalenin serin havası eşliğinde vakit geçirmek isteyenler buradaki mesire alanında piknik yapabilir. Erzincan’da gezilecek yerler arasında dikkat çeken şelale, yılın her döneminde bambaşka güzellikler ile misafirlerini ağırlıyor. Yaz aylarında coşkuyla akan suyu izleyebilir kış aylarında ise donan şelalenin güzelliğine hayran olabilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Erzincan Girlevik Şelalesi

7. Güzeldere Şelalesi

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Güzeldere Köyü sınırları içinde yer alan Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, muhteşem doğal güzelliklere sahne oluyor. Bu güzelliklerin başında ise 130 metreden dökülen Güzeldere Şelalesi geliyor. Doğa ile iç içe güzel bir yürüyüşün ardından şelaleye yaklaştığında önce akan suyun ihtişamlı sesini duyacaksın. Ardından eşsiz bir manzara seni karşılayacak ve buradaki renk cümbüşüne hayran olacaksın. Bu anları ölümsüzleştirmek istiyorsan yanına fotoğraf makineni almayı unutma.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Düzce Güzeldere Şelalesi

8. Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri sınırları içinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı Köyü’nde bulunuyor ve dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak biliniyor. Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzlardan beslenen çağlayan, Aladağlar Milli Parkı içinde bulunuyor ve sıcak yaz günlerinde serin suları ile ziyaretçilerine ferahlık veriyor. Tüm güzellikleri ile dağın yamaçlarından akan 7 ayrı şelaleyi yan yana görmek gerçekten büyüleyici. Kayseri’de gezilecek yerlerin başında gelen şelalelerin etrafında yürüyüş parkurları ve piknik alanları mevcut. Bu doğal güzelliği görmeye geldiğin zaman biraz dinlenebilir ve suyun dinlendirici gücüne tanık olabilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Kayseri Kapuzbaşı Şelalesi

9. Kurşunlu Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerlerden biri de Kurşunlu Şelalesi. 2 km boyunca uzanan bir kanyonun içinde yer alan şelale 18 m yükseklikten dökülüyor. Kurşunlu’da oluşan küçük şelalecikler ile 7 küçük gölet birbirine bağlanıyor ve gerçekten güzel bir tablo ortaya çıkıyor. Antalya’nın saklı cenneti olarak görülen Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşmak için yemyeşil ağaçlarla kaplı yollardan güzel bir yürüyüş yapabilir tertemiz havayı içine çekebilirsin. Şelaleye ulaştığında bu eşsiz manzara eşliğinde tüm yorgunluğunu unutmaya hazır ol.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Antalya Kurşunlu Şelalesi

10. Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan ve adını da bu ilçeden alan Manavgat Şelalesi, ilçenin 3 km kuzeyinde konumlanıyor. Antalya’da gezilecek yerler arasında mutlaka sayılan bu şelale oldukça güzel manzaralar sunuyor. Yaklaşık 4 metre yüksekliğe sahip falezden düşen ırmak suları kesinlikle görülmeye değer. Manavgat Şelalesi’nin yüksekliği pek çok şelaleye göre az ancak bu şelale, geniş bir alana yayılmış olması ile farklı bir güzelliğe sahip. Günün bir kısmını burada geçirmek istersen şelale çevresinde yer alan piknik alanlarına gidebilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Antalya Manavgat Şelalesi

11. Maral Şelalesi

Karadeniz’in doğa harikaları arasında bulunan Maral Şelalesi, Artvin’e bağlı Borçka ilçesinde yer alıyor. Şelalenin UNESCO tarafından 2005 senesinde “İnsan ve Biyoküre Programı” kapsamında Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi ilan edilmesi bu bölgenin önemini gösteriyor.

Maçahel Deresi’nin bir kolu olan Maral Deresi üzerinden 63 m yükseklikten düşen şelale gerçekten görülmeye değer bir manzara sunuyor. 1 km boyunca yürüyerek ulaşabileceğin şelaleye giderken yürüyüşe uygun giyinmeyi unutma. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan göle girmek oldukça keyifli, burada kendini suya bırakarak yorgunluğunu atabilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Artvin Borçka Maral Şelalesi

12. Mençuna Şelalesi

Artvin’e bağlı Arhavi ilçesi sınırları içinde yer alan Mençuna Şelalesi, Artvin’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Kamilet Vadisi içindeki bu şelale hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. 80 m ve 10 m olarak iki aşamalı dökülen şelalenin toplam yüksekliği 90 m. Şelalenin oluşturduğu gölette yüzmek mümkün.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Artvin Mençuna Şelalesi

13. Muradiye Şelalesi

Van’da gezilecek yerlerden biri olan Muradiye Şelalesi, sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek Dağı’ndan doğuyor ve Bendi Mahi Çayı üzerinden dökülüyor. Yaklaşık 18 m yükseklikten dökülen şelale, yaz ve bahar aylarındaki güzelliğini kışın bambaşka bir manzaraya bırakıyor. Kışın donan şelale tam bir doğa harikasına dönüşüyor. Burada yer alan asma köprü de manzaraya ayrı bir estetik katıyor.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Van Muradiye Şelalesi

14. Palovit Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan sayısız doğal güzellikten biri olan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunuyor. Kaynağını Palovit Deresi’nden alan şelale, 15 m yükseklikten akıyor. Gür bir orman içinde yer alan bu güzel şelaleyi istersen karşısındaki terastan izleyebilirsin. İstersen de asma köprüyü geçip şelalenin alt tarafına inebilir ve burada muhteşem fotoğraflar çektirebilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Rize Çamlıhemşin Palovit Şelalesi

15. Sızır Şelalesi

Sivas’a bağlı Gemerek ilçesinde yer alan Sızır Şelalesi, doğa ile iç içe olma imkanı sunan hoş atmosferi ile ziyaret edilmeyi bekliyor. Kızılırmak’ın kollarından biri olan Göksu Çayı üzerinden akan şelale, Göksu Şelalesi olarak da anılıyor. Manzara eşliğinde güzel zaman geçirmek için Sızır Şelalesi Restoran ve Çay Bahçesi’nde oturmak güzel bir fikir olabilir.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Sivas Sızır Şelalesi

16. Sudüşen Şelalesi

Doğa tutkunlarına muhteşem manzaralar sunan şelalelerden biri de Sudüşen Şelalesi. Yalova’nın Termal ilçesine bağlı Üvezpınar Köyü sınırları içinde yer alan şelaleye keyifli bir doğa yürüyüşü yaparak ulaşabilirsin. Sudüşen Şelalesi, yaklaşık 30 m yükseklikteki kayalık bir alandan düşüyor ve gerçekten seyirlik bir manzara sunuyor. Şelale çevresinde piknik yapmak için güzel alanlar bulmak da mümkün.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Yalova Sudüşen Şelalesi

17. Suuçtu Şelalesi

Karadere üzerinde yer alan fay hattının çökmesi sonucu oluşmuş olan Suuçtu Şelalesi, Bursa’ya bağlı Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km mesafede bulunuyor. Şelale yaklaşık olarak 38 m yükseklikten dökülüyor. Şelalenin suyu bölgenin tatlı su kaynaklarından biri durumunda. Bursa’da gezilecek yerlerden biri olan şelaleye geldiğin zaman buradaki manzarayı hemen bırakıp gitmek istemeyeceksin. Bu durumda çevrede yer alan ahşap masalardan birinde piknik yapmak oldukça keyifli olabilir.

Suuçtu Şelalesi

18. Tomara Şelalesi

Şehir hayatı içinde özlediğimiz doğanın en güzel hallerini görmek için şelalelere gitmek harika bir fikir değil mi? Ülkemizin, görkemli manzaraları ve muhteşem doğaları ile oldukça etkileyici olan şelalelerinden biri de Gümüşhane’ye bağlı Şiran ilçesi sınırları içinde yer alan Tomara Şelalesi. Burada bir yandan manzarayı izlemek ve diğer yandan da suyun rahatlatıcı sesini dinlemek öyle güzel ki! Gümüşhane’de gezilecek yerler arasında bulunan Tomara Şelalesi Tabiat Parkı içindeki şelale 40 ayrı kaynağın birleşmesi ile oluşuyor ve yaklaşık 25 m yükseklikten dökülüyor.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Gümüşhane Tomara Şelalesi

19. Tortum Şelalesi

Doğanın böylesi güzelliklerinden etkilenmemek imkansız. Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alan Tortum Şelalesi, Türkiye’nin en büyük şelalesi olarak biliniyor. 21 m genişliğinde bir alana yayılan şelalenin 48 m yükseklikten dökülüşünü izlemek tam bir görsel şölen. Erzurum’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan şelaleyi her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist ziyaret ediyor. Taş merdivenler ile şelalenin altı tarafına inilebiliyor. Şelalenin ön tarafındaki seyir terasından manzara izlemek istiyorsan biraz da ıslanma macerasını göze alman gerektiğini unutma. Her mevsim bambaşka güzellikler sunan Tortum Şelalesi’nde göreceğin eşsiz manzaralar ile büyülenmeye hazır ol!

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Erzurum Tortum Şelalesi

20. Yerköprü Şelalesi

Konya’nın doğal güzelliklerinden biri olan ve Konya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan Yerköprü Şelalesi, şehrin merkezine 110 km mesafede bulunuyor. Ülkemizin ünlü şelalelerinden biri olan Yerköprü, Konya’nın Hadım ilçesinde Göksu Nehri yatağı üzerinde yer alıyor. Burada tertemiz bir hava ve etkileyici bir manzara seni bekliyor.

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri Konya Yerköprü Şelalesi

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar