Ege ile Akdeniz’i birbirinden ayıran noktada bir güzellikler ülkesidir Fethiye

Doğal dokunun hala korunduğu kıyıları, sahip çıktığı zengin tarihi ve güneşin en parlak ışıklarını saklayan koylarıyla her yıl milyonlarca kişiyi ağırlar. Günün ilk saatleriyle beraber kıyılara inen Fethiye sakinleri de akşamüstü enfes sofraların başına oturarak tadını çıkarır bu güzelliğin…

Peki, aslında Fethiye’nin sundukları sadece bu kadar mıdır? Tabii ki hayır! Çok daha fazlasıyla karşılar misafirlerini bu tatil merkezi… Sadece koylarını keşfetmek için bile günlerinizi vermeniz gerekir. Ancak kısacık zamanı olanlar için de Fethiye ile tanışmanın birkaç yolu var! Mesela, Fethiye’nin mutlaka görülmesi gereken ünlü adreslerini ziyaret edip renkli bir tanışma töreni yapabilirsiniz.

Nasıl mı? Peşimize takılmanız yeterli!

Fethiye’de Gezilecek Yerler

1. Kayaköy

Milattan öncesi çağlara kadar uzanan hayalet bir şehir burası…

Ancak, uzun süredir yapılan restorasyon çalışmaları ile çok yakında tarihini yeniden parlatacak gibi. Fethiye’ye kadar gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Kayaköy, isminin hakkını da fazlasıyla veren tarihi bir yerleşim merkezi.

Etrafınızda gördüğünüz evlerin taşlarla örüldüğü kentte, restorasyon çalışmaları tamamlanmadan tarihin en güzel izlerini sürmeyi ihmal etmeyin.

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Kayaköy

2. Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’den tekne ile ulaşılabilen Kelebekler Vadisi’yle henüz tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Doğal güzelliğinin yanı sıra içinde barındırdığı kelebek çeşitliliği ile rüya gibi manzaralar sunan vadi, Fethiye’de görülmesi gereken en özel yerlerden sadece biri.

Gün boyu sadece birkaç kez elektrik verilen vadide, sıcak su ihtiyacı ise güneş enerjisi ile sağlanıyor. Bu sayede ise yıllardır bölgenin doğal ortamı korunmaya devam ediliyor diyebiliriz.

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Kelebekler Vadisi

3. On İki Adalar

Birbirinden özel koylar ve bu koylara eşlik eden enfes bir doğa…

Doğal güzelliğiyle Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesindeki yerini alan On İki Adalar’a da Kelebekler Vadisi gibi tekne ile ulaşmak mümkün. Yolculuk boyu büyüleyen manzaralara sahip koylara rastlayacağınız Fethiye gezinize Adalar’ı eklemeyi de ihmal etmeyin.

Fethiye'de Gezilecek Yerler: On İki Adalar

4. Fethiye Müzesi

Fethiye’nin yüzlerce yıla dayanan tarihine doğru bir yolculuk yapmak isterseniz Fethiye Müzesi sizi bekliyor. 2 ayrı sergi alanından oluşan müze, antik çağdan Bizans’a kadar pek çok döneme ait esere ev sahipliği yapıyor. Eğer tarihte bir yolculuk yapmak sizin de ilginizi çekiyorsa Fethiye’de gezilecek yerler listenize bu özel müzeyi de ekleyebilirsiniz.

5. St. Nicholas Adası

Kayaköy’ün tepesini aştıktan sonra zeytin ağaçlarıyla çevrilmiş Gemiler Adası’na ulaştıran yolun tam karşısında St. Nicholas Adası karşılar Fethiye sakinlerini…

Güzelliğiyle olduğu kadar zengin tarihiyle de dikkat çeken adada, bir zamanlar Denizler Azizi Nicholas’ın yaşadığı tahmin ediliyor. İsmi yalnızca bir rastlantı olmayan Ada’da, 90’lı yıllarda yapılan arkeolojik araştırmalara göre; buranın erken Hristiyanlık döneminde sıklıkla kullanılan bir ziyaret merkezi olduğu söyleniyor.

Fethiye'de Gezilecek Yerler: St. Nicholas Adası

 6. Ölüdeniz Kıyıları

Fethiye’nin saklı cenneti Ölüdeniz, doğanın ülke sınırlarına bıraktığı en güzel armağan…

Derin maviliklerin bembeyaz kumlarla buluştuğu noktada doğanın en renkli şovunu sergileyen Ölüdeniz sahillerini boydan boya dolaşmadan dönmeyin deriz. Böylesine bir güzelliğe dünyanın hiçbir yerinde rastlayamazsınız çünkü. Ayrıca, 2006 yılında Ölüdeniz’in dünyanın en güzel kumsalı seçildiğini de hatırlatalım.

Fethiye'de Gezilecek Yerler

7. Gemiler Adası

Gemiler Adası ülkenin en özel köşelerinden biri olmasının yanı sıra bakirliğini koruyan nadir sit alanlarından. Ada, karşısında bulunan Gemiler Koyu ve vadisi ile ziyaretçilerine büyüleyici bir manzara sunuyor.

Fethiye merkezine 9 km uzaklıkta bulunan adada, fresklerinin günümüze kadar ulaştığı bir kilisenin kalıntılarını da görmek mümkün.

8. Çalış Plajı

Fethiye’de gezilecek yerlerin başında gelen Çalış Plajı, merkeze 5 km uzaklıkta yer alıyor. Caretta carettaların da yaşam alanlarından olan plaj, alabildiğine uzanan sahiliyle dikkat çekiyor. Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alan plajın hafta içi günlerde oldukça sakin olduğunu söyleyebiliriz. Plaj çevresinde restoran ve kafe olanakları da bulunuyor.

 

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Çalış Plajı

 9. Kabak Koyu

Fethiye’ye gelip Kabak Koyu’nun serin sularına dalmadan dönmek olmaz! Merkeze 17 km uzaklıktaki koy, son yıllarda ününe ün katsa da hala diğer koylara göre daha bakir olduğunu söyleyebiliriz. Eğer tertemiz sulara dalmak, keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız mutlaka Kabak’a da uğramalısınız.

10. Paspatur Çarşısı

Fethiye keşfiniz bittikten sonra biraz soluklanmak ve sevdikleriniz için hediyelik alışverişi yapmak isterseniz Paspatur Çarşısı tüm güzelliğiyle sizi bekliyor. Fethiye’nin merkezindeki çarşının içerisinde pek çok hediyelik mağazası ile restoran ve kafe yer alıyor. Burayı meşhur renkli şemsiyelerinden de tanıyorsunuz aslında. Fethiye fotoğraflarının vazgeçilmezi olan çarşıda renkli kareler çekmeyi de unutmayın.

 

Yorumlar