Şüphesiz ki gastronomi bakımından Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Adana, adeta kebabın başkenti… Yemek şöleninin sabah başladığı Adana’da yemek dışında gezilip görülecek tarihi ve doğal güzellikleri de içinde barındırıyor. Hal böyle olunca da gezilecek yerler listesinin en üst sıralarına oturuyor.

Adana her ne kadar mutfağıyla ön plana çıksa da büyüleyici güzellikteki mimari yapılarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Adana ve çevresinde ziyaret edilecek o kadar çok yer var ki… Adana’ya ister günü birlik gelin ister birkaç gününüzü bu şehirde geçirin, fakat görülmeye değer yerlere uğramadan bu şehirden ayrılmayın.

Bir seyahate çıkarken hepimiz gideceğimiz şehirde ne yapmamız gerektiğiyle ilgili bir gezi listesi hazırlarız. Bu yazıda Adana’da gezilecek yerler listesi hazırlamak isteyenlere biraz yardımcı olmak istedik.

Hadi hep birlikte Adana’da kısa bir tura başlayalım. İşte Kebabın başkenti Adana’da gezilecek yerler listesi!

Adana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Adana tarihi ve mimari açıdan görülmeye değer pek eser ile ziyaretçilerini karşılıyor. Seyahat çıkmadan önce gezi listenizi hazırladıysanız, bir gün içinde rahatlıkla bu yerleri gezebilirsiniz. Şehirde öyle güzel yerler var ki…

1.Taş Köprü

Romalıların yaptırdığı ve günümüze kadar gelen Taş Köprü, Adana’yı simgeleyen bir yapı olarak biliniyor. Yüreğir ve Seyhan’ı birleştiren bu köprü, 21 gözden meydana geliyor. Tadilat nedeniyle bu gözlerden 7 tanesi kapanmış durumda. Taş Köprü her haliyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaya başarıyor.

Adana’nın sembollerinden olan Taş Köprü mimarisiyle göz dolduruyor.

2.Büyük Saat Kulesi

Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılmış olan Büyük Saat Kulesi’nin 32 metre yüksekliğinde olduğunu biliniyor. Bu tarihi kule, Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma unvanını da taşıyor. Büyük Saat Kulesi’nin Adana’nın sembol eserlerinden olduğunu Adana Büyükşehir Belediyesi’nin armasına bakarak da anlayabilirsiniz.

3.Adana Tren İstasyonu

Adana’nın sular mevkiinde 1912 senesinden bu güne kadar hizmet veren Adana Tren İstasyonu, şehirde görülmeye değer yapılar arasında bulunuyor.

4.Tarihi Kazancılar Çarşısı

Büyük Saat Kulesi’nin hemen yanında bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı, Kapalıçarşı kültürümüzün en tarihi değerleri arasında yer alıyor. Bu çarşıda modern yaşamın gerektirdiği pek çok eşyayı da bulma imkanı sağlayan küçük dükkanlar var.

5.Adana Çarşı Hamamı

Anadolu Beylikleri’nden biri olan Ramazanoğulları’nın Adana’da bıraktığı tarihi miraslardan biri de Çarşı Hamamı. 1529 senesinde inşa edildiği bilinen bu hamam, Büyük Saat Kulesi’nin karşısında yer alıyor. Hamam, günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

6.Adana Kalesi

İlk çağlarda yapıldığı bilinen Adana Kalesi, şehirde görülmesi gereken tarihi eserler arasında yer alıyor.

Adana’da Gezilecek Tarihi Camiler ve Kiliseler

Akdeniz’in gözde şehirlerinden olan Adana, tarihi cami ve kiliseleri ile de ön plana çıkıyor. Göz alıcı güzellikteki mimarileriyle dikkat çeken yapılar, gezilecekler listenizde mutlaka olması gereken yerler arasına giriyor.

1.Ulu Camii

Ramazan Oğulları Beyliği tarafından yapılan Ulu Camii, Adana’ya gelindiğinde herkesin gezip görmek istediği bir eser. Selçuklu ve Memlük dönemine ait mimari özellikleri ile dikkat çeken cami, Adana’nın en görkemli camilerinden biri…

2.Sabancı Merkez Camii

1998 senesinde hizmete açılan Sabancı Merkez Camii, Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın ortaklaşa yaptırdıkları bu caminin mülkiyeti Adana Diyanet İşleri Vakfı’na ait. Adana seyahatinizde görmeniz gereken bir yapı…

Seyhan Nehri’nin kıyısına konumlanmış Sabancı Merkez Camii, Adana’da görülmesi gereken yerler arasında…

3.Hasan Ağa Camii

Osmanlı mimarisini günümüze taşıyan nadide eserlerden biri olan Hasan Ağa Camii’nin etkileyici bir özelliği bulunuyor. 1558 senesinde tek bir çivi çakılmadan inşa edilen cami çok ilgi çekiyor.

4.Bebekli Kilisesi

Tepebağ ilçesinde yer alan ve 1880’li yıllarda, Saint Paul adına yaptırılan İtalyan Katolik kilisesi… Kilisenin tepesinde iki buçuk metre boyunda tunçtan yapılmış bir Meryem Ana heykeli bulunuyor. Bu heykelin bebeğe benzetilmesinden dolayı da kilise, Bebekli Kilisesi adı ile anılıyor.

Adana’da Gezilecek Müzeler

Geleneksel yapısını günümüzde de koruyan Adana, gezilip görülmesi gereken çok güzel müzelere ev sahipliği yapıyor. Adana’da tarihe yakından tanıklık edebilme imkanı bulacağınız bu müzelerde, sizi etkileyecek pek çok ayrıntıya denk gelebilirsiniz.

1.Adana Etnografya Müzesi

Eski kilise olan yapı, günümüzde tarih boyunca Çukurova ve Toroslar’da göçebe bir yaşam süren yörüklerin kullandıkları pek çok günlük eşyanın sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. 1983 senesinde müze olarak faaliyete giren Adana Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmek için ücret ödemenize gerek olmadığını belirtmek isterim.

2.Arkeoloji Müzesi

Günümüzde şehrin önemli noktalarından olan Reşatbey’de hizmet veren Adana Arkeoloji Müzesi’nde, Çukurova’da gerçekleştirilen araştırmalardan çıkan tarihi eserler sergileniyor. Müzenin giriş fiyatı da oldukça uygun.

3.Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Adana’yı dokuz defa ziyaret ettiği ve beş farklı yerde konakladığı biliniyor. Bu gelişlerinin ikinci ve üçüncüsünde kaldığı Tepebağ Konağı, Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak faaliyet veriyor. Atatürk’ün Adana ziyaretini anlatan fotoğrafları, Kuvayı Milliye dönemine ait eşyaları ve döneme ait gazete ilanları sergileniyor. Müzede ayrıca, Hatay’ın kurtuluşunu anlatan özel bir oda yer alıyor. Bunun yanı sıra geleneksel bir Adana evi görmek isteyenlere de Suphi Paşa Konağı önderlik edebilir.

4.Adana Sinema Müzesi

Türk sinema tarihine ışık tutan Adana Sinema Müzesi’nde birçok fotoğraf, kitap, afiş ve diğer dokümanlara ev sahipliği yapıyor. Adana gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer. Müzede gezinirken göreceğiniz afişlerde bulunan yönetmen, oyuncu, senarist, yapımcı ya da kameramanlardan en az birinin Adanalı olması sizi şaşırtabilir.

5.Adana Misis Mozaik Müzesi

Adana Misis Mozaik Müzesi, Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı hizmet veriyor. Antik Misis zamanına ait eserlerin sergilendiği müzeye giriş ücretsiz.

Adana’nın Doğal Güzellikleri

Adana’da doğal görüntüsüyle büyüleyen o kadar çok yer var ki… Bu şehre gittiğinizde tarihi mekanları ziyaretinizden sonra dinlenmek için barajın kenarına veya yemyeşil parklara gidebilir ve buralarda günün yorgunluğunu atma fırsatı bulabilirsiniz.

1.Seyhan Baraj Gölü

Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu… Doğal görüntüsüyle hayranlık uyandıran nehir, taşkınların önüne geçebilmek için bir barajla ve aynı barajın üzerinde yer alan güzellikleri ile Adana halkının serinleme kaynağı haline gelmiş. Adana’ya gittiğinizde nehir kıyısında yürüyüş yapabilir veya bu bölgede bulunan mekanlarda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

2.Adana Merkez Parkı

Sabancı Merkez Camii’nin içinde yer aldığı Adana Merkez Parkı, Seyhan Nehri’nin kıyısında konumlanıyor. Devasa bir park olan bu alan, Adana seyahatinizde yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz bir yer.

Adana Merkez Park, yeşillikler içinde huzur verici bir yürüş için ideal…

3.Adana Atatürk Parkı

Solunda Ziyapaşa Bulvarı’nın, sağında ise Atatürk Caddesi’nin bulunduğu Adana Atatürk Parkı, rengarenk çiçeklerle bezenmiş yemyeşil bir park…

4.Çoban Dede Parkı

Bir rivayete göre; Çoban Dede’nin bulunduğu bölgeye iş makineleri ile toprak almaya gidilir. Ancak ne kadar uğraşsalar da iş makineleri çalışmaz. Çalışan makinelerinde kepçeleri kırılır. Sonunda Çoban Dede’nin mezarının fark edilmesiyle bu tepeye bir türbe yapılır ve o günden sonra da burası Çoban Dede Parkı olarak anılmaya başlanır.

5.Kapıkaya Kanyonu

Karaisalı ilçesinin Kapıkaya Köyü’nde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Seyhan Nehri’nin kollarından Çakıt Deresi’nin açtığı bir kanyon. Pozantı Boğazı’ndan dağlık alanlara doğru uzanan bu kanyonda ufak bir gezintiye çıkmak oldukça keyifli…

6.Aladağ Küp Şelalesi

Aladağ ilçesinden 37 km mesafede bulunan ve 10 şelaleden oluşan Aladağ Küp Şelaleleri, dört mevsim bambaşka renklere bürünen ormanlar ile kuş seslerinin buluştuğu huzur veren bir atmosfere sahip. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler, Adana seyahatlerinde bu şelaleleri mutlaka ziyaret etmeli.

7.Çakıt Vadisi

Çakıt Vadisi, Gülek Boğazı’ndan geçen Adana-Pozantı yolunun yaklaşık 10 km kadar doğunda Toros Dağları’nın geçit vererek Çukurova’ya bağlandığı bir vadi… Bu bölgede yürüyüş yapabilir ve hatta sosyal medya hesabınızda paylaşmak için fotoğraflar da çekebilirsiniz.

8.Gölek Vadisi

Gülek Vadisi, Tarsus Çayı’nın kollarından biri olarak bilinen Gülek Suyu boyunda çok dik kayaların arasından 10 km boyunca uzanıyor. Burada gezinmek oldukça nefes kesici olabilir. Ancak bu bölgede çekeceğiniz fotoğraflar hayranlık uyandıracak.

9.Karpuzbaşı Şelalesi

Büyüleyici görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakan Karpuzbaşı Şelalesi, dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak biliniyor.

Adana Çevresinde Gezilecek Yerler                                                                        

Şehri ziyaretiniz bir günden fazla sürecekse yakın yerlerini de keşfe çıkmalısınız. Adana şehir merkezinde gördükleriniz kadar yakın yerlerde gezeceğiniz mekanlarda sizi kendine hayran bırakacak nitelikte…

1.Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Tam olarak ne zaman yapıldığı hakkında bir bilgiye sahip olunmayan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti’ni on dokuzuncu yüzyılda Roma İmparatoru Augustus’un ziyaret ettiği biliniyor. Bu kale ve antik kent gerçekten görülmeye değer güzellikte…

2.Misis Antik Kenti

7000’lik tarihiyle misafirlerini bekleyen Misis antik Kenti, ülkemizde bulunan diğer antik kentlerden farklı özelliklere sahip… Bu antik kentte, Lokman Hekim’in üzerinden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybettiği rivayet edilen köprüyü görebilir, bu kentten çıkan kalıntıların sergilendiği mozaik müzesini ziyaret edebilirsiniz. Ölümsüzlük şehri olarak anılan bu antik kente uğramadan Adana’dan ayrılmayın.

3.Yılan (Şahmeran) Kalesi

Yarı yılan, yarı kadın olan efsanevi Şahmeran’ın yaşadığının düşünüldüğü Yılan Kale, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Mitolojik bir geçmişe sahip olan kale, çevresinde yer alan diğer kaleleri görüş alanına alacak bir tepe üzerinde, ovanın tam ortasında yükseliyor. Kale, konumu itibariyle iç içe üç kaleden oluşuyor.

Yılan Kale, nefes kesen manzarasıyla kendine hayran bırakıyor.

4.Şar Antik Kenti

Tufanbeyli ilçesinin 20 km kuzey doğusunda yer alan Şar Köyü’nde bulunan Şar Antik Kenti’nin Hititler döneminde oldukça önemli bir kent olduğu biliniyor. M.S. ikinci yüzyılda yapıldığı düşünülen Ala Kapı, kentin en görkemli yapısı… Ala Kapı’nın hemen yanında tapınağa ait farklı kalıntılar da bulunuyor.

5.Ayaş Antik Kenti

Adana’nın bir Akdeniz şehri ve denize kıyısının olduğunu kanıtlayan ilçesi Yumurtalık’ta bulunan Ayaş Antik Kenti, Büyük İskender’in, Pers İmparatoru Dara’yı yenmesinin ardından bölgeye yerleşen Makedon komutanlar tarafından yapılan bir liman kenti olarak biliniyor. Eğer Adana’da uzun süre kalacaksanız burayı uğramayı unutmayın.

6.Varda Köprüsü

Heybetli görünümü sebebiyle halk arasında Koca Köprü olarak da adlandırılan Varda Köprüsü, 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde olup, 1912 senesinde hizmete açılmış. Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılan köprü, tarihi İpek Yolu’nun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demir yolu hattının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Adana’nın çevresinde gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de mimarisiyle büyüleyen Varda Köprüsü!

7.Feke Kalesi

On ikinci yüzyıldan günümüze kadar gelen Feke Kalesi, mimari yapısının yanı sıra nefes kesen manzarasıyla da muhteşem bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Adana’ya geldiğinizde eğer vaktiniz varsa bu kaleyi de gezi listenize muhakkak ekleyin.

Yorumlar