Eskişehir’de Avrupa havaları, sofralarında İç Anadolu rüzgarları… Porsuk Çayı ile ayrılan düzenli sokaklarının ve itinalı şehir düzenlemesinin yarattığı Avrupai hava, Eskişehir’de her daim size eşlik etse de, yemek vakti gelip de masayı donattığınız zaman tam bir Anadolu çocuğu olduğunu göreceksiniz. Zengin mi zengin, leziz mi leziz bu sofralarda sizi neler bekliyor merak ediyor ve “Eskişehir’de ne yenir?” sorusunun cevabını arıyorsanız hemen yazımızı okumaya ve notlarınızı almaya başlayın.

Çiğ Börek

Eskişehir denildiği zaman akla gelen ilk yemek tabii ki de çiğ börek. Soğanla ovulmuş ve baharatlanmış kıymayla hazırlanan Eskişehir çiğ böreği, gerçekten de bildiğimiz çiğ böreklerden çok farklı bir lezzete sahip. Peynirli olarak da hazırlanabilen Eskişehir çiğ böreğini yemek için tavsiye edilen mekan ise Eskişehir Çiğbörek Evi. Ayrıca Eskişehir Çiğbörek Evi, çiğ böreğin yanı sıra çorba ve meze de sunmakta. Çıtır çıtır ve hafif olan çiğ börekler ile isterseniz kahvaltı yapabilir, isterseniz de hafif bir öğle yemeği atıştırması yapabilirsiniz.
eskishirde ne yenir (1)

Balaban Kebabı

Balaban kebabı genellikle İskender’in köfte hali olarak anılmakta. Eğer bir et severseniz, salça ve yoğurt ile beraber servis edilen pidenin üzerindeki bu köftelere hayran olacaksınız. Balaban kelimesi Tatarca’da çok ve büyük anlamına gelmekte. Durum böyle olunca porsiyonların büyüklüğünü tahmin edebilirsiniz.
eskishirde ne yenir (6)“Eskişehir’de Balaban kebabı nerede yenir?”, diye sorulduğundaysa alınan cevap Fahrettin Usta Tarihi Meşhur Balaban Kebapçısı oluyor. Eti kadar tereyağı da lezzetli olan Fahrettin Usta Balaban Kebapçısı, Eskişehirlilerin ve Eskişehir’i ziyarete gelenlerin vazgeçemeyecekleri bir esnaf lokantası.

Simit

İçi yumuşak, dışı çıtır çıtır! Eskişehir simidinin sırrı budur. Günümüzde giderek çoğalan “Simit Evleri”nin aksine, Eskişehir’de hala devam ediyor sokak simidi kültürü. Eskişehir’e gitmişken Porsuk Çayı manzarasında bir çay-simit keyfi yapmanızı öneririz.
eskishirde ne yenir (7)

Met Helva

Un, şeker, su, limon ve yağ ile hazırlanan Met helvasının tadı pişmaniyeyi andırıyor. Adını met ve aşık kemiğiyle oynanan bir oyundan alan Met Helvası, oyun sonucunda yenilen tarafın helva çekmesiyle oluşan bir geleneğin ürünü. Eskişehir’e gidip de yenilmeden dönülmemesi gerekilen bu lezzeti denemek için ise 70 yıldır hizmet vermekte olan, bu işte ustalaşmış İnan Met Helva’yı öneririz.

Mercimekli Mantı

Bildiğimiz mantının aksine kıyma ile yapılırken bu mantı yeşil mercimekle hazırlanıyor ve mutlaka denenmesi gereken bir lezzet. Haşlanarak servis edilen mercimekli mantı, Eskişehir’in geleneksel ev yemekleri arasında yer alıyor.
eskishirde ne yenir (5)

Haşhaşlı Çörek

Bir diğer geleneksel Eskişehir tadı ise haşhaşlı çörek. Eskişehir mutfağında haşhaş oldukça çok kullanılan bir ot. Haşhaşlı çörek ve böreği mutlaka denemelisiniz.

Yorumlar