Ankara Uçak Bileti


Taşı Toprağı Tarih Kokan Şehir: Ankara

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın tarih kokan sokaklarını keşfe çıkmaya ne dersiniz? Bu merak uyandıran sokaklarda keyifli bir tura başlamadan önce farklı hava yollarının kampanyalarını takip edip, uygun fiyatlarla gidiş-dönüş Ankara uçak bileti bulabilir ve başkentin güzellikleri ile tanışma olanağı yakalayabilirsiniz.

Ankara’da Ne Yapılır?

Başkenti keşfetmek, sokaklarında dolaşmak ve tarihini yaşamak bambaşka… Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar anıtının yer aldığı Anıtkabir, Atatürk Evi ve Müzesi, TBMM… Ankara’da görülecek çok yer bulunuyor. Anadolu kültürünü yaşatan önemli yapılardan biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Ankara’da yer alıyor. Kızılay Meydanı, Ankara Kalesi ve şehrin yeşil vahası Kuğulu Park da şehri ziyaret ettiğiniz zaman öncelik verebileceğiniz adreslerin başında geliyor. 

Alışveriş de Çok Eğlenceli

Büyükşehir olmasından dolayı Ankara’da çok sayıda alışveriş merkezi bulunuyor. Alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu yerler; Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere… Ayrıca Tunalı’da bulunan Gümüşsoy Pasajı, Aynalı Çarşı ve Tunalı Pasajı da Ankara’da alışveriş için uygun yerler. Ankara’ya has el işlemeleri, bakır ve süs eşyaları gibi yerel hediyeliklere de bakmak isterseniz; Çıkrıkçılar Yokuşu ve Samanpazarı’na uğramayı ihmal etmeyin. Ankara’dan dönerken sevdiklerinize hediye etmek için Ankara Balı, Beypazarı Kurusu ve bakır süs eşyaları alabilirsiniz.

Ankara’da Ulaşım

Ankara’da ulaşım geniş bir alana yayılmış durumda. Belediye otobüsleri, metro, özel halk otobüsleri ve minibüsler, şehirde kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları... Kentte trafik biraz yoğun olsa da metrolar bu yoğunluğu hafifletiyor. Özel halk otobüslerine araç içinde ücret ödenirken, belediye otobüslerine kart basımıyla binebiliyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine belediye otobüsleri, taksi veya servislerle ulaşabiliyorsunuz. Metro ise Kızılay-Batıkent arasında hizmet veriyor. Dolmuşlar da Ulus ve Kızılay’da sık sık sefer yapıyor. 

Ankara'da Festival Zamanı

Ankara başkent olması nedeniyle milli bayramların resmi olarak kutlandığı, uluslararası fuar, festival veya kültürel etkinliklerin yapıldığı bir şehir…
* 2 - 9 Mayıs tarihlerinde Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 3 - 7 Mayıs tarihlerinde ise Uluslararası Ankara Karikatür Festivali yapılıyor.
* Nisan ve Mayıs aylarında Uluslararası Müzik Festivali gerçekleşiyor.
* Ağustos ayında Aşıklar Festivali ve Kızılcahamam Su Festivali düzenleniyor.
* Beypazarı Havuç Festivali ekim ayında, Ayaş Dut Festivali ise temmuz ayında yapılıyor.

Ankara'da Ne Yenir?

Türk mutfağının tüm lezzetlerini içinde barındıran Ankara’da hamur işleri ve et yemekleri gibi yöresel pek çok tat bulunuyor. En ünlü yemeği Ankara Tavası… Koyun etinden ve Kızılcahamam pirincinden pişirilen Ankara Tavası, oldukça lezzetli bir yemek. Bunun yanı sıra; Orman Kebabı, Efelek Dolması, Aş Çorbası ve Pıtpıt Pilavı gibi yöresel yemekler de Ankara mutfağına özgü. Şehrin bir diğer özel lezzeti ise Kızılay simidi. Bu meşhur lezzetin diğer simitlerden farkı koyu rengi ve daha bol susamlı oluşu… yolunuz Kızılay’a düşerse tadına bakıp farkı kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Rezervasyonlarım