Arkadaşlarla omuz omuza verip maça gitmek kadar keyif veren şey azdır. Maçın en heyecanlı anına doğru yaklaşırken tutulan nefesler, kaçan pozisyonla birlikte gelen bağrışmalar, gol sevinciyle atılan çığlıklar, yaratıcı sloganlar ve en önemlisi bir olma duygusuyla, arkadaşlarla birlikte gidilen maçların yeri ayrıdır. Hele ki bu heyecanı dünyanın en meşhur stadyumlarından birinde yaşıyorsanız o zaman gerçekten şanslısınız demektir.

Biletlerinizi alın ve yabancı dilde sloganlarınızı hazırlayın, maç başlıyor!

Estadio Do Maracana, Rio de Janeiro

İsmini Rio’da bulunan Maracana Nehri’nden alan stadyum, 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası finalleri için özel olarak inşa edilmişti. O dönemde Uruguay ile yapılan final maçı, 199.854 kişi seyirciyi ağırlayarak futbol tarihinin en yüksek katılımına şahit olmuştu. Günümüzde mevcut olan kapasitesiyle bile hala Güney Amerika’nın en büyük stadyumu olma özelliğini korumaktadır. 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın da burada yapılacağını hatırlatmak isteriz. Bu stadyumun içine girildiğinde renkli atmosferinden etkilenmemek mümkün değil.

dünyanin-en-iyi-stadyumlari (1)

Wembley, Londra

Wembley Stadyumu 1923 ve 2000 yılları arasında İngiltere milli takımına ev sahipliği yapmanın yanında, en çok Avrupa Kupası Finali’nin oynandığı stadyum olma özelliğini taşıyor. 1966 Dünya Kupası Finali ve 1996 Avrupa Şampiyonlar ligi de bu stadyum da oynanmıştı ancak tarihi stadyum 2000 yılında yıkılarak yenilenmeye başladı. 2007 yılında ise yeni ve modern yüzüyle tekrar açıldı.

dünyanin-en-iyi-stadyumlari (3)

Santiago Bernabeu, Madrid

Real Madrid’e ev sahipliği yapan Santiago Bernabeu Stadyumu sadece İspanya’nın değil, dünyanın en çok bilinen stadyumlarından. 1957, 1969, 1980 ve 2010 Avrupa Kupası Final maçlarını ağırlayarak şereflendirmesinin yanında, 1982 Dünya Kupası final maçı da bu stadyum da oynanmıştır.

dünyanin-en-iyi-stadyumlari (2)

The Allianz Arena, Münih

1972 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları için inşa edilen, 1974 Batı Almanya-Hollanda arasında geçen Dünya Kupası final maçına ve 1979, 1993, 1997 Avrupa Kupası finallerine de ev sahipliği yapmış olan tarihi Olympiastadion yerine kurulmuştur. Dışarıdan devasa bir bota benzeyen bu modern stadyum, cumartesi günü Münih sahaya çıktığında mutlaka tribünlerde yer alınması gereken çok özel bir stad.

dünyanin-en-iyi-stadyumlari (4)

Estadio Municipal de Braga, Portekiz
Braga Stadyumu, bir diğer adıyla da “taş ocağı”… Bu ismi almasının sebebi ise eski bir taş ocağının kayalarına oyularak inşa edilmesinden geliyor. 2003 yılında açılıp, 2004 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Estadio Municipal de Braga dünyada eşi benzeri olmayan bir stadyum.

Yorumlar