En soğuk, en sıcak, en yüksek, en tehlikeli… Eğer macerayı ve tehlikenin nefes kesici etkisini hissetmeyi seviyorsanız alışılmışın dışına çıkan ekstrem gezi rotaları tam size göre olacaktır. Dünyanın bir köşesine gitmek de gerekse, başka hiçbir yerde edinilemeyecek bir deneyim sunan bu özel noktalar, buralar sırf ihtişamıyla bile adrenalin seviyesini yükselten, eşsiz yerlerdir.

Dünyanın En Sıcak Yeri: Lut Çölü, İran
70 dereceye kadar çıkan sıcaklığı ve kurak iklimiyle, Lut Çölü gerçekten de dünyanın en sıcak yeri. Aynı zamanda dünyanın en büyük 25. çölü olma özelliğine de sahip. İyi bir rehber eşliğinde turistik ziyaretlere açık olan çöl, dünyanın bulunabilecek en sıcak köşesine yolculuk yapmak isteyenlere uçsuz bucaksız kahverengi tonlarıyla karşılıyor. Ancak burayı ziyaret etmek isterseniz çetin hava koşullarıyla mücadele etme konusunda kendinize güveniyor olmanız gerekiyor.
lut golu

Dünyanın En Soğuk Meskun Bölgesi: Oymyakon, Rusya
-71 dereceye varan soğukluğu ile dünyanın en soğuk bölgesi olan Oymyakon, bir zamanlar sürgün yeri olarak kullanılan, şimdilerdeyse sadece 500 kişilik nüfusu ve tek bir oteliyle meraklı misafirleri bekleyen Rusya’nın küçük bir kasabası. Yılın her mevsiminde donmuş bir zemine sahip ve burada bulunabilmek için ya soğuğa oldukça dayanıklı olmak, ya da çok iyi koruma elbiseleriyle yola çıkmak gerekiyor. Zaman zaman dünyaca ünlü kişileri de ağırlayan bu küçük kasabada kayak, buz hokeyi ve balıkçılık gibi sporlar da yapılıyor.
Oymyakon

Uzaya En Yakın Nokta: Chimborazo Dağı, Ekvador
Dünyanın en yüksek tepesi Everest Dağı olarak bilinse de, bu durum sadece dağın yüksekliğini ifade etmektedir. Aslında Everest’ten daha kısa olmasına rağmen, yeryüzünde bulunduğu konumdan dolayı ayakları yerden en çok kesen olan nokta Chimborazo Dağı’dır. Eski bir volkanik dağ olan Chimborazo Dağı’nın zirveleri buzullarla kaplı olsa da deneyimli dağcılar için çeşitli tırmanma rotaları bulunuyor. Bu dağın zirvesinde yer almak ise, ayakları yere basarak atmosferin en uzak noktasından dünyaya ve en yakın noktadan Samanyolu’na bakabilmek anlamına geliyor.
Chimborazo Dagi
Dünyanın En Uzun Şelalesi: Angel Şelalesi, Venezuela
979 metre yükseklikten dökülen bir şelale olan Angela’nın varlığı 1900’lü yılların başında bir kaşif tarafından keşfedilmiş olsa da, tüm dünyanın tanıması ancak 1935 yılından sonra, bir Amerikalı pilot sayesinde tesadüfen olmuştur. Venezuela’nın en gözde turistik merkezlerinden biri olmasına rağmen bölgeye ulaşım zordur. Ancak izole ormanları geride bırakıp da şelaleye ulaşıldığında, neredeyse bir kilometre yukarıdan dökülen suların oluşturduğu puslu görüntünün aralarında görünen renk oyunları ve etrafındaki manzaranın çarpıcı manzarası oldukça büyüleyici.
Angel selalesi

Yorumlar