Gittiğiniz şehirlerin farklı farklı özellikleri bulunur. Kimi şehirler eğlenmek, kimileri dinlenmek, kimileri keşfetmek için vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir rota bulur, otel rezervasyonlarınızı yaptırırsınız. Yalnız seyahat söz konusuysa, sadece şehirler değişkenlik göstermez. Orada tanıştığınız insanlar da şehirler gibi farklı özelliklere sahiptir. İşte muhtemelen birçok kere karşılaştığınız ve içinde kendinizi de bulabileceğiniz en popüler seyahatçi tipleri.

Seyahatte Tek Başına

Seyahate çıkma amacı ne olursa olsun, yaşadığı hayatı ve herkesi kısa süreliğine geride bırakmayı tercih eden bu seyahatçiler, bize hep çok gizemli gelir. Onların çok yalnız olduklarını, kısa bir süre önce sevgililerinden ayrıldıklarını ve kendilerini yollara vurduklarını düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz. Onlar, hiçbir sorumluluğu olmadan tek başına keşfetme duygusunu yaşamayı seven insanlar. Yani düzenlenen tatil turlarında tek başına takılan, plajda kitap okuyarak güneşlenen bu seyahatçinin amacı yalnız kalmak değil. Aksine kimseyle ortak bir karara varmak zorunda olmayan bu insanlar, seyahatleri sırasında mükemmel dostluklar edinirler. Tek başlarına çıktıkları yolculuklarda biriktirdiği insanlarla harika zamanlar geçirirler.

Tek başına seyahat eden yolcuların sayıları bir hayli fazla.

Tek başına seyahat edenlerin sayıları bir hayli fazla.

Az Eşya, Az Konfor,  Çok Seyahat

Sırt çantası ile hiçbir yere bağlı kalmadan, olabildiğince çok yeri görmeyi kendine görev haline getirmiş bir gezgin. Rahat kıyafetleri, sırt çantaları ve ellerindeki haritalarıyla dikkatinizi çekecek olan bu insanlara dikkatli bakın. Çünkü onları bir daha göremeyeceksiniz. Hiçbir otelde günlerce kalmazlar ve bir şehri keşfettiklerini düşündükleri an bambaşka bir yer için plan yapmaya başlarlar. Uçak ile bir yere varıp, yolculuğunu kara yolu ile sürdüren bu seyahatçi tipinin enerjisine, merakına ve rahat yaşamına hayran kalmamak mümkün değil.

Ne kadar çok yer görürse o kadar mutlu olan seyahatçiler...

Ne kadar çok yer görürse o kadar mutlu olan seyahatçiler…

Oturmaya mı Geldikçi

Enerji demişken onlardan bahsetmeden olmaz. Seyahatlerinin her anını değerlendirmek isteyen, enerji patlaması ile kulaklarımızı çınlatan o neşe dolu seyahatçi. Bu tipleri sürekli kahkaha atarken, dans ederken veya hızlı hızlı yemek yerken görebilirsiniz. Onlar için bir şehrin gece hayatı o bölgenin en önemli özelliğidir. Sabahlara kadar dans edip, öğlen saatlerine kadar görünmezler. Plaj partilerini asla kaçırmazlar.

Dans etmeyi çok seven ve plaj partilerini kaçırmayan kişilerdir.

Dans etmeyi çok seven ve plaj partilerini kaçırmayan kişilerdir.

Merakını Hiçbir Ülkenin Dizginleyemeyeceği Kâşif

Fotoğraf makinesi, kocaman haritaları, not defteri ile bir kentin müzelerini, en ünlü restoran ve eğlence salonlarını, tarihi yapılarını, parklarını ve alışveriş caddelerini yorulmadan gezen, gezdikçe dinlenen seyahatçi türüdür. Bu grup genellikle seyahatlerine plan yapmadan çıkmaz. Nerede ne yenileceğini, nereye gidileceğini ve ne göreceğini önceden bilirler. Alışveriş yapmayı çok severler. Seyahatin sonuna kadar hakkını veren bu kâşifleri gördüğünüz yerde alkışlayabilirsiniz.

Fotoğraf makinesini elinden düşürmeden seyahat eden kişilerin en büyük hobisi yeni yerler keşfetmektir.

Fotoğraf makinesini elinden düşürmeden seyahat eden kişilerin en büyük hobisi yeni yerler keşfetmektir.

Tehlikeyi Göbek Adı Benimsemiş Cesur Gezgin

Tatil dinlenmek içindir cümlesini bu insanlara sakın kurmayın. Cümleniz biter bitmez kırmızı butona basıp, “Yanlış!” diye bir tepki vereceklerdir. Çünkü onlar için tatil adrenalin ve denenmemişi denemek demektir. Dünyanın en tehlikeli şehirlerinde cesurca gezen, üstünde turist olma çekingenliğini hissetmeyen, doğa tatillerinde tek hareketle ateş yakan, en yüksek yerden atlayış yapan bu korkusuzlara eşlik etmek kesinlikle cesaret ister.

Heyecan, adrenalin ve macera bu seyahatçi tipinin asla vazgeçemeyeceği tutkulardır...

Heyecan, adrenalin ve macera bu seyahatçi tipinin asla vazgeçemeyeceği tutkulardır…

Huzuru Farklı Coğrafyada Bulma Timi

İş ve şehir yoğunluğunu geride bırakıp; kendini huzur ile keyfin kollarına atan bu tatilcilerin tek felsefesi “kafayı boşaltmak”tır. Konforlu bir otelde rezervasyonunu yaptırıp, tatil ve doğanın tadını çıkarırlar. Çimlerde çıplak ayak ile dolaşan, şezlongunda saatlerce müzik dinleyip kitap okuyan bu keyif erbaplarına sık sık rastlayabilirsiniz.

Huzuru yogada bulanlar...

Huzuru yogada bulanlar…

Yorumlar