New York seyahati için her şey tamam. Uçak biletleriniz burada, valiziniz hazır, otel rezervasyonunuz da tamam, ütünün fişini de çektiniz. Bir dakika! New York planınız hazır mı? Evet, bu plan en az tüm bu sayılanlar kadar önemli. Çünkü New York, diğer şehirlere benzemez. Onu dolu dolu yaşamak ve hiçbir ayrıntıyı kaçırmamak için nokta atışları yapmalısınız. Neyse ki biz bu kentte kaçırmamanız gereken ince ayrıntıları hesapladık, New York turunuzu çok kolaylaştıracak bir plan hazırladık. İşte New York’un en gezilesi mahallelerini ustalıkla keşfetme rehberiniz.

Midtown

New York’un Manhattan ilçesinde bulunan bu mahalle, kentin en yoğun olduğu bölüm. Sıkışık trafiği ve kuş bakışı bakıldığında civciv sürüsünü andıracak taksilerine rağmen, New York ziyaretçilerinin gözdesi. Burada rahatça dolaşmanın sırrı sabahın erken saatlerinde kalkıp, bir güzel keşfe çıkmaktır. Sabahın erken saatlerinde Midtown’a gelin, Empire binası ile gezinize başlayıp, Ryant Park ve New York Halk Kütüphanesi için yukarıya doğru ilerleyin. Buraları keşfetmek sizi bir hayli acıktıracaktır. Rockefeller Center veya Grand Central Terminali’nde öğle yemeğinizi yiyin. Öğle yemeğinizi sindirmenin en iyi yolu olan Central Park’ta bir gezinti yapın.

Central Park dünyanın en ünlü parkı. Filmlerde gördüğünüz o pembe bandanalı, kulaklıklı koşucuları ve köpeklerini gezdiren insanları selamlayın. Çünkü onları hepimiz tanıyoruz. Burada huzurlu bir yürüyüş keyfi yaptıktan sonra, Times Meydanı’na uğrayın. Burası New York denilince akla gelen ilk yer. Bol elektrikli, ışıklı, korna sesli bu meydanda bir fotoğrafınız muhakkak olsun. Times’ta çok uzun saatler dolaşmanın keyfini, devasa mağazaları ve renkli kafeleriyle çıkarabilirsiniz.

New York'ta yapabileceklerinizin sınırı yok.

New York’ta yapabileceklerinizin sınırı yok.

Downtown (Şehir Merkezi)

Gökdelenleri ile ünlü Downtown, New York’un iş ve finans dünyasının beşiği. Merak etmeyin, tahmin ettiğiniz gibi itici ve soğuk bir hava yok burada. Aksine, gökdelenler bölgeye farklı bir hava veriyor. Hatta bu bölgenin mistik bir yanı bile var. William Street ve Wall Street civarında eski Hollanda tarzı mimariye hayran olmak için birkaç dakikanızı ayırın ve burada bulunan Çin mahallelerine uğrayın. Tabii ki yemek tercihiniz, nereye baksanız karşınıza çıkacak İtalyan restoranlarından yana olsun.

New York'un iş ve finans merkezi Manhattan...

New York’un iş ve finans merkezi Manhattan…

newyork

96th Street ve Yukarısı

New York’un tek minareli camisi burada bulunuyor. Bu camide ezan okunduktan sonra oluşan yoğunluğa çok şaşıracaksınız. New York’ta Müslüman nüfusu çok yüksek. Burada bulunan bir başka ayrıntı ise Inwood Hill Park. Mağaraları, Harlem Nehri ve tepeleriyle bu ormanlık alan muhteşem bir parka dönüştürülmüş. New York’un en doğal yüzünü gösteren bu orman parkı ziyaret ettikten sonra, bölgenin en eski yerel restoranları olan Rao veya Patsy’de muhteşem yemekler ile tanışabilirsiniz.

Doğanın bin bir rengini göreceğiniz 96th Street.

Doğanın bin bir rengini göreceğiniz 96th Street.

Williamsburg ve Bushwick

Brooklyn’de bulunan bu iki mahallede, sıkça hipster’lara rastlayacaksınız. Çünkü bu iki mahalle de kültürel devrimin anahtarlarıdır. Birçok milletten insanın vatanı gibi yaşadığı bu mahalleler çok renkli. Duvarlarında bulunan grafitiler, New York’un asi yüzünü size gösterecektir. Burada sadece sokaklarda yürüyün ve insanlarla tanışın. Karnınız acıktığında paspallığın doruğuna misafir olacağınız Roberta’s’ta pizza yiyin. Akşam saatlerinde Williamsburg Music Hall’un sahne performanslarını izlemeden bu mahalleyi terk etmeyin.

Williamsburg Music Hall'a uğramadan bu mahalleden çıkmayın.

Williamsburg Music Hall’a uğramadan bu mahalleden çıkmayın.

Astoria

New York’ta uğramanız gereken bir diğer mahalle, Oueens’te bulunan Astoria. Bol bol film stüdyosu bulunan bu mahallede gezeceğiniz ilk yer, Museum of the Moving Image olmalı. Hareketli görüntülerden oluşan bu eserler sizin için hoş bir anı olacak. Buradan çıktıktan sonra Bohemian Hall’un harika bahçesinde içeceklerinizi yudumlayarak, kart oyunları oynayabilirsiniz. Rahat bir atmosferin olduğu bu bahçede, kendinizi New Yorklu gibi hissedeceksiniz.

Hareketli görüntülerin sergilendiği Museum of the Moving Image'a mutlaka uğrayın.

Hareketli görüntülerin sergilendiği Museum of the Moving Image’a mutlaka uğrayın.

Yorumlar