Bütün bir yıl bu seyahati beklediniz ve her şeyin mükemmel olmasını istiyorsunuz. Fakat süreç istediğiniz gibi işlemiyor, karşılaştığınız kötü sürprizlerle tatilinizin zehir olduğunu hissediyorsunuz. Düşündüğünüz gibi tüm aksilikler hep sizi bulmuyor. Sadece önceden almanız gereken önlemlerden birkaçını atlamış olmalısınız. Gelin, başınıza gelebilecek seyahat sıkıntılarını bir güzel tespit edelim ve bunları yaşamamak için önerdiğimiz ipuçlarına bakalım.

Bavulunuzun Kaybolması

Çok nadir görülüyor olsa da, yolculuğunuz sırasında bavulunuz kaybolabilir. Aklınıza hemen çantanızın çalınmış olma ihtimali gelmesin. Bu gibi durumlarda sakinliğinizi koruyun. Ya da önceden önleminizi muhakkak alın. En önemli eşyalarınızı mutlaka el bagajınızda taşıyın. Elektronik eşyalarınız, ilaçlarınız, cüzdanınız ve pasaportunuz yanınızda bulunsun. Bavulunuzun başka bavullarla karışma ihtimaline karşı, farklı renkte bavulları tercih edin veya bavulunuzu diğerlerinden ayırt edebilmenizi sağlayacak çıkartmalar yapıştırın. Bavulunuzun içerisine ve dışına mutlaka isim, telefon numarası ve adres gibi önemli bilgileri yazın. Artık neredeyse tüm bavulların arkasında bu bilgilerin yer alacağı kartlar bulunuyor. Bilgilerinizi bu alana eksiksiz bir şekilde doldurmayı sakın unutmayın.

Bavulunuzun üstüne mutlaka isminizi, adresinizi ve telefon numaranızı yazın.

Bavulunuzun üstüne mutlaka isminizi, adresinizi ve telefon numaranızı yazın.

Pahalı Uçak Bileti Almak

Seyahate çıkmaya karar verdiğiniz an uçak biletlerinizi ayarlamanız çok önemli. Uçak biletlerinizi olabildiğince erken tarihte almaya özen gösterin. Uçak bileti fiyatları doluluk oranlarına göre belirlendiği için uçuş zamanına yaklaştıkça, fiyatların arttığını açık bir şekilde görebilirsiniz. Kampanyalardan yararlanıp, ucuz uçak bileti fırsatlarını kaçırmak moralinizi bozabilir. Bunun için elinizi çabuk tutun ve uçak bileti satın alma işini son ana bırakmayın.

Kampanyaları iyi takip ederek, ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanın.

Kampanyaları iyi takip ederek, ucuz uçak bileti fırsatlarından yararlanın.

Konaklama Sorunsalı

Uzun ve yorucu bir seyahatin sonunda, nerede dinleneceğinizi bilmek ve bir an önce otelinize kavuşup, tatilinizin startını vermek harika bir duygu olsa gerek. Önceden bol bol araştırdığınız, kalbinizi çalan bu otel size kötü sürprizler yapmayacaktır. Fakat otel rezervasyonu yapmadan seyahate çıkmak, sizlere hiç ummadığınız sorunlar yaşatabilir. Mesela, gideceğiniz şehirde boş odaya sahip otellerin bulunmama ihtimali her zaman vardır. Bu ihtimalin gerçekleşmesi otel arayışlara girmenize sebep olurken, zamanınızı çalar ve size stres dolu anlar yaşatır. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce konaklayacağınız yeri muhakkak belirlemelisiniz. Böylece erken otel rezervasyonu avantajlarından yararlanma şansını kaybetmemiş olur, tatilinizi ekonomik yollardan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarsınız. Unutmayın düşük bütçelerle, iyi tatil yapma olanağı her zaman vardır.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yaptırın.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yaptırın.

Tatil Esnasında Hastalanmak

Belki de bütün bir yıl sabırsızlıkla beklediğiniz tatil geldi ve siz kendinizi çok halsiz hissediyorsunuz. Düşüncesi bile kötü… Seyahatlerde sık sık ortaya çıkan ishal, enfeksiyon ve güneş yanıklarını önlemenin yolları elbette var. Öncelikle seyahat sırasında yediklerinize dikkat edin. Size güven vermeyen hiçbir restoranda şansınızı denemeyin ve asla çeşme suyu içmeyin. Ülkenin iklim şartlarını iyice araştırdıktan sonra valizinizi hazırlayın. Sıcak destinasyonlarda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremlerinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Gideceğiniz yerin iklimini mutlaka araştırın, bavulunuzu ona göre hazırlayın.

Gideceğiniz yerin iklimini mutlaka araştırın, bavulunuzu ona göre hazırlayın.

Kayıp/Çalıntı Vakaları

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde başımıza gelmesinden çokça korktuğumuz bir vaka da hırsızlık olaylarına maruz kalmak. Bu tedirginlik sizi paranoyaya sürüklemeden küçük önlemlerle kendinizi rahatlatabilir, başınıza gelecek bu sevimsiz olayları pratik yollarla önleyebilirsiniz. Yanınızda günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar para bulundurmaya dikkat edin. Çantanızın ağzını sürekli kapalı tutun, cüzdan ve pasaportunuzu iç ceplerinizde bulundurun. Pasaportunuzun çalınması veya kaybolması durumunda derhal konsolosluk veya büyükelçiliğe başvurun, yeni pasaport düzenleninceye kadar o ülkede yasal yollarla bulunmanızı sağlayacak bir belge alın. Son olarak, aksesuarlarınızda abartılı ve pahalı mücevherleri tercih etmekten kaçının.

Olası bir hırsızlık vakasına karşı cüzdanınızı ve pasaportunuzu ceketinizin iç cebinde taşıyın.

Olası bir hırsızlık vakasına karşı cüzdanınızı ve pasaportunuzu ceketinizin iç cebinde taşıyın.

Yorumlar